Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MKS
|

Przedsiębiorcy. Firmy z kapitałem zagranicznym rosną w siłę

21
Podziel się:

W 2019 r. udział firm z kapitałem zagranicznym osiągnął rekordowy poziom 37,1 proc. To o 0,5 pkt. proc. więcej niż w poprzednim roku.

Przedsiębiorcy. Firmy z kapitałem zagranicznym rosną w siłę
Dane nie kłamią. Polska coraz atrakcyjniejszym rynkiem dla inwestorów zagranicznych (Pixabay)

"Najsilniejszy wzrost nastąpił w kategorii nakładów inwestycyjnych - w stosunku do poprzedniego roku aż o 1,2 pkt. proc., do 41,5 proc." – napisali analitycy Polskiego Instytuty Ekonomicznego, o czym informuje PAP.

Udział firm z kapitałem zagranicznym, w skrócie FKZ, wyraźnie zwiększył się też w odniesieniu do: aktywów obrotowych (o 0,6 pkt. proc.), zobowiązań (o 0,5 pkt. proc.) i przychodów ogółem (o 0,4 pkt. proc.); wzrost zanotowano również w zakresie: liczby przedsiębiorstw, pracujących, kapitału własnego i aktywów trwałych.

Wzrost udziału FKZ jest zaskoczeniem o tyle, że wskaźnik ten "szybko rósł w okresie transformacji gospodarczej w Polsce, a w ostatnich latach zaczął ponownie wykazywać tendencję do umiarkowanego wzrostu". Tymczasem nastąpiło odbicie.

Zobacz także: Bunt przedsiębiorców. Bielecki: słabym się pogarsza. Firmy toną, więc szukają rozwiązań

 Firmy z kapitałem polskim też mają atuty

Firmy z kapitałem zagranicznym mają silne atuty, które pozwalają im z powodzeniem wygrywać w pewnych obszarach z firmami z kapitałem polski. To przede wszystkim zdecydowanie wyższy stopień zaspokojenia potrzeb inwestycyjnych.

Nie znaczy to, że firmy z kapitałem polskim są na z góry przegranej pozycji. Zdaniem analityków PIE siłą konkurencyjną firm z kapitałem polskim jest umiejętność elastycznego reagowania na zmiany popytu oraz dostosowywanie się do preferencji nabywców.

Zdaniem analityków elastyczność firm z kapitałem polskim mogła w ich przypadku amortyzować skutki ostrego spadku popytu w pierwszej fazie pandemii, natomiast FKZ mogły skorzystać z późniejszego wzmocnienia zapotrzebowania na towary konsumpcyjne trwałego użytku, w tym samochody i ich części.

"Od przebiegu pandemii oraz siły i kierunków jej oddziaływania na globalną gospodarkę w bieżącym roku będą zapewne uzależnione wyniki obu grup firm i ich pozycja w gospodarce Polski" - ocenili.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
kapitał
przedsiębiorcy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(21)
kok
3 lata temu
agenci mosadu na szczytach władzy niszczą Polskę w każdym wymiarze
Jasne
3 lata temu
To oczywiste, że firmy zagraniczne mają przewagę w inwestycjach nad rodzimymi. Rodzime zwykle są skoncentrowane na rodzimym rynky i nie mają kompetencji zarzadczych do ekspansji i rozwoju, nie potrzebują i nie mogą więc już bardziej rosnąć. Ale przede wszystkim słabością polskich firm jest polski złoty. Firmy zagraniczne mają dostęp do zagranicznego kapitału, a koszt kapitału w Euro, Franku czy w dolarze jest znacznie niższy niż w PLN. To daje im sporą przewagę. Na dodatek gwałtowny spadek wartości złotego wskutek zmian rynkowych, ale przede wszystkim dziłań NBP w naturalny sposób zaburza te wyniki i pogarsza systuację polskich firm. Ich inwestycje kosztują wskutek tego więcej, a ich kapitały i zasoby )głównie w PLN przecież się skurczyły.
lolo
3 lata temu
A to podobno PO sprzedawała Polskę..
Jan35
3 lata temu
O czym człowieku piszesz? "FKZ mogły skorzystać z późniejszego wzmocnienia zapotrzebowania na towary konsumpcyjne trwałego użytku" Jakie odbicie??? Czy pandemia sie juz skonczyła? Wszystko wygląda tak jakbyś pisał będąc na księzycu i nie wiedział co się dzieje - a piszesz bo masz zlecenie. Troche powagi i szacunku dla czytających!!!
Miki
3 lata temu
Lepiej i taniej zarejestrować jest firmę za granicą a działać w pislandii.
...
Następna strona