Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Przejęcie Lotosu przez Orlen. KE da zgodę

Będzie zgoda Komisji Europejskiej na przejęcie Lotosu przez Orlen. Jest to możliwe, bo Polski Koncern Naftowy zgodził się na dalsze ustępstwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wikimedia Commons)
Komisja Europejska ma zgodzić się na przejęcie Lotosu przez Orlen

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Margrethe Vestager ma pozwolić Orlenowi na przejęcie Lotosu - czytamy w "Wyborczej", która powołuje się na agencję Reuters. Za zobowiązanie firmy kierowanej przez Daniela Obajtka do rezygnacji z wielu interesów przez Orlen i Lotos.

Zgoda będzie możliwa dzięki temu, że Orlen zaoferował znaczące ograniczenie interesów po sfinalizowaniu transakcji - podaje agencja Reuters, powołując się na źródła zbliżone do sprawy.

Komisja Europejska jeszcze w tym tygodniu ma powiadomić antymonopolowe urzędy w UE o warunkach, na jakich zezwoli na przejęcie spółki. Formalnie Bruksela ma na to czas do 22 lipca i nie jest jasne, skąd nagłe przyspieszenie.

Obejrzyj: Przejęcie Lotosu. Prezes Orlenu: bardzo trudna fuzja

KE wcześniej zgłaszała zastrzeżenia w kwestii planowanej fuzji, argumentując, że firma powstała wskutek takiej transakcji miałby za duże udziały w handlu hurtowym i detalicznym paliwami w Polsce.

W kwietniu Orlen zaoferował ograniczenie części interesów swoich i Lotosu, co miało przełamać opór Komisji. W maju prezes Orlenu Daniel Obajtek zaoferował wiceprzewodniczącej Vestager kolejne ustępstwa.

Reuters opisuje propozycję Orlenu, która zakłada sprzedaż udziałów Lotosu w spółce z brytyjskim koncernem BP, działającej teraz pod nazwą Lotos Air BP Polska. Spółka ta sprzedaje paliwo lotnicze na sześciu lotniskach w Polsce i ma ok. 20-25 proc. udziałów w rynku paliwa lotniczego Jet w Polsce.

Orlen zobowiązał się nie tylko do sprzedaży udziałów Lotosu w tej spółce. Z informacji Reutersa wynika, że dąży także do zapewnienia jej dostaw paliwa i ich zwiększania, a ponadto do budowy dla tej spółki terminalu do importu paliwa lotniczego.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: lotos, orlen, fuzja, spółki, koncerny paliwowe, energetyka, bruksela, komisja europejska, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-06-2020

AlanBrawo PIS, wreszcie rząd realizujący lintersy Skarbu Państwa, postkomuna chciała sprzedać Lotos.

29-06-2020

jaki z pakimonopol za przekazem starego kulawego komunisty

29-06-2020

maniekCi z 1989r jakby mogli to sprzedali by wszystko. Na szczęscie został Orlen i nieliczni.

Rozwiń komentarze (11)