Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Michał Krawiel
Michał Krawiel
|

Przejęcie PGNiG przez Orlen. Jest wniosek do UOKiK

307
Podziel się:

PKN Orlen złożył wniosek do UOKiK w sprawie przejęcia PGNiG. - Konsekwentnie realizujemy plan budowy koncernu multienergetycznego – poinformował prezes Orlenu, cytowany w komunikacie spółki. Wcześniej Komisja Europejska stwierdziła, że przejęcie PGNiG i zgoda na nie leży w zakresie kompetencji UOKiK.

Przejęcie PGNiG przez Orlen. Jest wniosek do UOKiK
Daniel Obajtek poinformował o wniosku do UKOiK (East News, Karolina Misztal, REPORTER)

UOKiK zadecyduje zamiast Komisji Europejskiej

Orlen realizuje postanowienia listu intencyjnego z 14 lipca 2020 roku. Przejęcie PGNiG ma przebiegać zgodnie z harmonogramem wypracowanym w specjalnie powołanym do tego zespole. PKN Orlen złożył wniosek o zgodę na przejęcie PGNiG do Komisji Europejskiej, a ta zdecydowała o przeniesieniu kompetencji oceny transakcji do UOKiK.

Konsekwentnie realizujemy plan budowy koncernu multienergetycznego, który będzie mógł znacznie efektywniej konkurować na globalnym rynku i odpowiadać na wyzwania związane z transformacją energetyczną. Tylko silny koncern o zdywersyfikowanych przychodach zapewni kapitał na realizację ambitnych inwestycji, w tym w nisko- i zeroemisyjne źródła energii. Wzmocnią one całą Grupę ORLEN i będą stanowiły potężny impuls do transformacji oraz rozwoju polskiej gospodarki. Aktywa przejętej już Grupy Energa oraz przejmowanego LOTOSu stanowią uzupełnienie naszej działalności, natomiast integracja z PGNiG rozszerzy łańcuch wartości koncernu o gaz ziemny. Transakcja ta jest dla nas priorytetem, a złożenie, zgodnie z zapowiedziami, wniosku do Prezesa UOKiK pokazuje, że jesteśmy zdeterminowani, by sprawnie i szybko ją sfinalizować.

-- informuje w komunikacie PKN Orlen Daniel Obajtek.

Orlen na wielkich zakupach

PGNiG ma być kolejnym podmiotem wchłoniętym przez polskiego giganta energetycznego. Wcześniej do Grupy Orlen włączone zostały m.in. ANWIL we Włocławku, czeski Unipetrol, litewska spółka ORLEN Lietuva i spółka Energa.

Obecnie trwa także proces przejęcia Polska Press przez PKN Orlen. Ta decyzja biznesowa spółki wywołają ogromne kontrowersje. Transakcję sądownie próbował wstrzymać Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

Lotos straci prawie 400 stacji paliwowych po przejęciu przez Orlen

Przejęcie Lotosu też nie odbywa się bez przeszkód. Komisja Europejska wydała warunkową zgodę na fuzję. Żeby transakcja doszła do skutku Orlen zaoferował KE rozwiązanie zakładające m.in. sprzedaż 30 proc. udziałów w rafinerii Lotos i sprzedaż 389 stacji detalicznych w Polsce, stanowiących około 80 proc. sieci Lotos.

Zobacz także: Premia za szczepienie? Firmy już płacą pracownikom
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Pilne
KOMENTARZE
(307)
taka prawda
2 lata temu
Gdyby było PO u władzy ORLEN należałby do putna.
jozik
3 lata temu
Jedna partia,jeden kościół,jedna telewizja,jedna gazeta,jedno radio,jeden multikoncern.Spełnienie marzeń monowizjonera.
tomi
3 lata temu
no to tanio to już było , zero konkurencji jeden monopolista w Polsce ..jak za komuny , narzuci sobie ceny jakie będzie chciał i nikt mu nic nie zrobi bo to Państwowa spółka , będzie gdzie obsadzać kolesiów ...
max
3 lata temu
a te zjecie Pana Obajtka to dziennikarka to tak specjalnie wybrala
grc
3 lata temu
Niech poda konkretnie, o ile złotych zmniejszą się w związku z tym połączeniem nasze miesięczne rachunki za pra i gaz. Bo teraz zwiększają się coraz bardziej w zastraszającym tempie. Tylko to jest przekonujące dla odbiorców a nie nadymanie się .
...
Następna strona