Notowania

Przekop Mierzei Wiślanej. Gubernator obwodu kaliningradzkiego podważa sens polskiej inwestycji

Plany budowy w Polsce kanału przez Mierzeję Wiślaną stanowią zagrożenie dla ekologii, samej mierzei i wywołują obawy w Kaliningradzie - powiedział gubernator obwodu kaliningradzkiego Anton Alichanow w wywiadzie dla agencji TASS.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)
(Fot: Materiały prasowe)

Alichanow oświadczył, że bez uzgodnienia ze stroną rosyjską projekt jest niezgodny z prawem, jako że dotyczy interesów obu sąsiadujących państw - Polski i Rosji. Wyraził nadzieję, że rosyjskie MSZ "zdoła wezwać" stronę polską do "wypełnienia zobowiązań, które istnieją między naszymi państwami".

Jego zdaniem przekop może stanowić niebezpieczeństwo dla środowiska.

- Obawiamy się, że u nas znikną ryby, dlatego że zmieni się stopień zasolenia zalewu - wyjaśnił. - I po polskiej stronie, gdzie planowane są prace budowlane, różne gatunki ryb mają tarło.

Złoża bursztynu pod Mierzeją Wiślaną. Minister uchyla rąbka tajemnicy

Odrzuca argumenty polskiej strony, że dopiero budowa kanału umożliwi żeglugę bez przeszkód do portu w Elblągu. Podnosi, że również teraz ta żegluga jest możliwa. "Nikt nigdy nie odmawiał im tego prawa i nie ma żadnych problemów" - zapewnił.

Polska buduje kanał. Rosja - resort turystyczny.
Przekop Mierzei Wiślanej. Rosja też ma wielkie plany

Gubernator mówił też w wywiadzie, że działania polityków nie wpływają na kontakty społeczne i biznesowe Kaliningradu z sąsiednimi regionami Litwy i Polski. Wymienił corocznie organizowane forum regionów partnerskich obwodu kaliningradzkiego i forum przedsiębiorców regionu bałtyckiego.

Przypomniał, że realizowane są programy współpracy transgranicznej: Rosja-Polska (o wartości 62,3 mln euro) i Rosja-Litwa (o wartości 25 mln euro). Ich celem jest współpraca w sferze gospodarczej, środowiskowej, społecznej i kulturalnej.

Niski stan wody na Zalewie Wiślanym uniemożliwia budowę sztucznej wyspy bez pogłębienia toru wodnego na odcinku ok. 1600 m.
Koszty przekopu Mierzei coraz wyższe. Potrzebny dodatkowy tor wodny

Z 62,3 mln euro finansowania programu Rosja-Polska kwota 41,65 mln euro pochodzi ze środków Unii Europejskiej, a 20,65 mln euro z budżetu Federacji Rosyjskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-04-2019

barryOpinia rosyjskiego gubernatora mi dynda

15-04-2019

ReksTo chyba jakiś śmiech,

15-04-2019

jackuCzyli odwody PO w akcji, a jutro powie że nie wolno

Rozwiń komentarze (769)