Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Przekop Mierzei Wiślanej. Gubernator obwodu kaliningradzkiego podważa sens polskiej inwestycji

770
Podziel się:

Plany budowy w Polsce kanału przez Mierzeję Wiślaną stanowią zagrożenie dla ekologii, samej mierzei i wywołują obawy w Kaliningradzie - powiedział gubernator obwodu kaliningradzkiego Anton Alichanow w wywiadzie dla agencji TASS.

Przekop Mierzei Wiślanej. Gubernator obwodu kaliningradzkiego podważa sens polskiej inwestycji
(Materiały prasowe, Materiały prasowe)

Alichanow oświadczył, że bez uzgodnienia ze stroną rosyjską projekt jest niezgodny z prawem, jako że dotyczy interesów obu sąsiadujących państw - Polski i Rosji. Wyraził nadzieję, że rosyjskie MSZ "zdoła wezwać" stronę polską do "wypełnienia zobowiązań, które istnieją między naszymi państwami".

Jego zdaniem przekop może stanowić niebezpieczeństwo dla środowiska.

- Obawiamy się, że u nas znikną ryby, dlatego że zmieni się stopień zasolenia zalewu - wyjaśnił. - I po polskiej stronie, gdzie planowane są prace budowlane, różne gatunki ryb mają tarło.

Zobacz także: Złoża bursztynu pod Mierzeją Wiślaną. Minister uchyla rąbka tajemnicy

Odrzuca argumenty polskiej strony, że dopiero budowa kanału umożliwi żeglugę bez przeszkód do portu w Elblągu. Podnosi, że również teraz ta żegluga jest możliwa. "Nikt nigdy nie odmawiał im tego prawa i nie ma żadnych problemów" - zapewnił.

Gubernator mówił też w wywiadzie, że działania polityków nie wpływają na kontakty społeczne i biznesowe Kaliningradu z sąsiednimi regionami Litwy i Polski. Wymienił corocznie organizowane forum regionów partnerskich obwodu kaliningradzkiego i forum przedsiębiorców regionu bałtyckiego.

Przypomniał, że realizowane są programy współpracy transgranicznej: Rosja-Polska (o wartości 62,3 mln euro) i Rosja-Litwa (o wartości 25 mln euro). Ich celem jest współpraca w sferze gospodarczej, środowiskowej, społecznej i kulturalnej.

Z 62,3 mln euro finansowania programu Rosja-Polska kwota 41,65 mln euro pochodzi ze środków Unii Europejskiej, a 20,65 mln euro z budżetu Federacji Rosyjskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(770)
Gonzaga
4 lata temu
Komisja Eu.niech się raczej zajmie problemem-jak zlikwidować strupa w postaci Obwodu Kaliningradzkiego!
Polak
5 lata temu
Drugą ,, rurę ,, też położyli po uzgodnieniu z Polską ...
ech
5 lata temu
Rosja, a w szczegolnosci obwod kaliningradzki to sztandarowe miejsce ochrony przyrody, pozostali na swiecie sie uczyc powinni jak robic by nie robic uszczerbku w naturze
Jo
5 lata temu
Tu nie chodzi i ryby tylko o kase! Wolność Tomku w swoim domku fu**k you Russia
boro
5 lata temu
Ta... Zmiana zasilenia. Szczególnie przy tych śluzach otwieranych jak szlabany na przejeździe kolejowym i przy tym ruchu jaki tam będzie panował. Zresztą niech popatrzą na Morze Kaspijskie.
...
Następna strona