Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Przez brexit bez umowy tysiące Polaków mogą stracić pracę. Niepokojące doniesienia mediów

39
Podziel się

"Oberwie" Polska, "oberwą" Niemcy i wiele innych państw europejskich. Jeśli dojdzie do brexitu bez umowy, tysiące ludzi mogą stracić pracę.

Przez brexit bez umowy tysiące Polaków mogą stracić pracę. Niepokojące doniesienia mediów
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. (East News, Stefan Rousseau, Press Association)
bDYdApMB

O raporcie, do którego dotarł Financial Times, pisze next.gazeta.pl. Ma z niego wynikać, że w Europie w wyniku brexitu bez umowy może zniknąć 700 tys. miejsc pracy. Zagrożone są przede wszystkim miejsca w firmach związanych z eksportem towarów do Wielkiej Brytanii.

Chodzi o raport Niemieckiego Instytutu Badań Ekonomicznych Halle. Sam raport jeszcze nie został upubliczniony, ma się to stać za kilka tygodni.

Jak podaje gazeta.pl, w efekcie brexitu bez umowy z pracą może pożegnać się 78 tys. Polaków. Najwięcej miejsc zatrudnienia straciłyby jednak Niemcy – łącznie 176 tys. Z potężnymi zwolnieniami musiałaby się też liczyć Francja – 80 tys. i Włochy – 72 tys.

bDYdApMD
Zobacz także: Obejrzyj także: Młodzi a brexit. 80 proc. Brytyjczyków pomiędzy 18 a 24 rokiem życia chce pozostać w Unii

Q ubiegłym roku Instytut też przedstawił swoje prognozy. Tym razem chodzi więc o aktualizację. Rok temu Instytut Badań Ekonomicznych Halle (IWH) i Uniwersytet Marcina Lutra w Halle i Wittenberdze przewidywały, że w samych Niemczech twardy brexit oznaczać może utratę nawet 100 tys. miejsc pracy.

- W żadnym innym państwie efekt [twardego brexitu - red.] na rynek pracy nie jest tak duży, jak w Niemczech - stwierdził w ubiegłym roku jeden z autorów badania, Oliver Holtemoller. Czytaj więcej>

bDYdApMJ

Jak pisaliśmy, we wrześniu premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson stwierdził, że 15 października to ostateczny termin zawarcia umowy o wolnym handlu z Unią Europejską, jeśli miałaby ona wejść w życie do końca roku. 31 grudnia bowiem kończy się okres przejściowy po brexicie. Więcej>

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDYdApNe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(39)
Wp.de
7 miesięcy temu
Nagle brytole przestaną jeść, ubierać się itd.. co najwyżej zaczną kupować gdzie indziej. Dlatego Polski rząd powinien już podpisywać umowy handlowe, celne i dotyczące Polaków na wyspach
z madagaskaru
7 miesięcy temu
No to w takim razie ile strat w UK . Bo tutaj bedie znacznie gorzej - choć nigdzie nie będzie tragicznie , nie takie cuda dzieły się na swiecie i jakoś dalej to jedzie .
stary49
7 miesięcy temu
jasne , a u nich zatrudnienie wzrosnie, to cos w rodzaju podejscia tego typu, na zlosc mamusi odmroze sobie uszy, EU jako duzy twor poradzi sobie z tym , gorzej bedzie z UK gdzie prace straci co najmniej 200 tysiecy,
bDYdApNf
ROYAL NAVY
7 miesięcy temu
Jakoś nie widzę tutaj w GB paniki przed brexitem... Ci co tutaj są są czasem lepiej ustawieni jak angole
ehh
7 miesięcy temu
Brexit już się odbył z umową. Teraz jest okres przejściowy, który powinien się zakończyć umową handlową. Proszę nie mieszać ludziom w głowach. Chodzi nie o umowę brexitową, a o nowe warunki handlowe.
...
Następna strona