Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Zboże z Ukrainy nie dotrze. Pierwszy kraj zamraża ceny chleba

Podziel się:

Egipt wprowadził stałe ceny na chleb. To próba przeciwdziałania wzrostowi cen żywności po inwazji na Ukrainę - poinformował Reuters. Egipt jest największym importerem zboża na świecie - 60 proc. zapotrzebowania na zboże pochodzi z importu, z czego ponad 80 proc. sprowadzano z Rosji i Ukrainy.

Zboże z Ukrainy nie dotrze. Pierwszy kraj zamraża ceny chleba
Piekarnia (Flickr, PebblePicJay CC Flickr)

11,50 funtów egipskich, czyli równowartość 0,66 dolarów będą płacić za kilogram chleba Egipcjanie. Decyzją premiera Moustafy Madboulego, cena pieczywa została zamrożona.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zakaz eksportu żywności z Ukrainy. Czy ceny pójdą w górę?

Jak przekazał Reuters, naruszenie ustalonych cen będzie skutkowało karami pieniężnymi w wysokości od 100 tys. do 5 mln funtów egipskich (ok. 5600 do 281300 dolarów).

Zerwane łańcuchy dostaw

Inwazja na Ukrainę załamała łańcuch dostaw płynących z Morza Czarnego. Egipt jest największym importerem zboża na świecie - 60 proc. zapotrzebowania na zboże pochodzi z importu, z czego ponad 80 proc. sprowadzano z Rosji i Ukrainy.


W ciągu trzech tygodni od wybuchu konfliktu cena pieczywa w niektórych piekarniach wzrosła o 25 proc. Ceny mąki wzrosły nawet o 15 proc. - powiedział Reutersowi Attia Hamad, przedstawiciel Izby Handlowej w Kairze.

W Afryce i na Bliskim Wschodzie powszechne są dotacje do żywności. Egipt wydaje na nie ok. 2,9 mld dolarów rocznie, z czego większość dofinansowania przeznaczona jest na pieczywo.

Chleb zapalną kwestią polityczną

Półtora tygodnia temu o problemie informował "The Economist", który stwierdził, że "żaden rząd nie odważył się na zmianę tego kosztownego rozwiązania. Chleb jest głównym źródłem kalorii dla milionów Arabów, a przez to zapalną kwestią polityczną".

Według "The Economist" konflikt w Ukrainie "może zwiększyć egipskie rachunki za import o co najmniej 1,5 mld dolarów (0,4 proc. PKB)". Reuters nie informował o tym, czy wzrośnie dofinansowanie do subsydiowanego pieczywa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP