Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Ptasia grypa w Polsce. Zamykane rynki warte miliony

19
Podziel się:

Pierwsze trzy dni 2020 r. i co dziennie potwierdzane nowe ognisko ptasiej grypy. Do utylizacji trafiło do tej pory ok. 100 tys. ptaków.

Do utylizacji trafiło do tej pory ok. 100 tys. ptaków.
Do utylizacji trafiło do tej pory ok. 100 tys. ptaków. (Shutterstock.com)

Wykrycie choć jednego chorego ptaka w gospodarstwie skutkuje wybiciem całego stada – przypomina "Rzeczpospolita". Ptasia grypa z miejsca blokuje polskim producentom możliwości eksportu drobiu i jaj na rynki trzecie.

Hodowcy nie mogą ubezpieczyć się na wypadek wystąpienia grypy ptaków, a odszkodowanie wypłaci im budżet państwa. Służby już wyceniły, ile kosztuje zabijane w ostatnich dniach zwierzęta. 12 zł - tyle warta jest jedna padała kura w Topoli Osiedlu.

Hodowcy już alarmują, że to za mało, że koszty, a co za tym idzie straty są znacznie wyższe. Jak pisze "Rz", od stycznia do października Polska wysłała w świat 1,2 mln ton mięsa drobiowego wartego ponad 9,2 mld zł. W związku z ptasią grypą, tam wysyłać nie możemy.

- Sytuacja jest bardzo poważna. Możemy się niestety spodziewać kolejnych ognisk grypy u drobiu hodowlanego. Jesteśmy w sytuacji, kiedy wirus grypy ptaków może się pojawić w każdym zakątku kraju - ostrzegał Dariusz Goszczyński, Dyrektor Generalny Krajowej Rady Drobiarstwa - Izby Gospodarczej.

Jedynie rynek UE wciąż pozostaje dla nas otwarty. Jak tłumaczy dziennik, kraje UE uznają regionalizację, więc eksport spoza terenów objętych wyłączeniami jest niezagrożony.

Jak przypomina Krajowa Rada Drobiarstwa - Izba Gospodarcza podtyp H5N8 wirusa grypy ptaków nie stanowi zagrożenia dla ludzi, jednak zalecane jest ścisłe przestrzeganie zasad higieny w przypadku kontaktu z ptakami, zwłaszcza dzikimi.

Każdy hodowca musi więc bezwzględnie przestrzegać zasad bioasekuracji. Zastosować się do nich powinna także każda osoba, która utrzymuje drób na własne potrzeby. - Sugerujemy, aby w małych gospodarstwach utrzymywać drób w zamknięciu i zachować szczególne środki ostrożności – dodaje Goszczyński.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(19)
zainteresowan...
4 lata temu
czy kaczki tez majo sie czego obawiac czy moze ten wirus atakuje tylko kury ;p ?
prawda s
4 lata temu
biedne to są te wszystkie zwierzęta a nie hodowcy jak nazywacie morderców zwierząt którym to zwierzętom zabrali wszystko tortury,krzywda,cierpienie,ból,agonia za życia i bestialski mord za nic na niewinnych istotach Bożych, dlatego nie jest mi szkoda nikogo kto w tym bierze udział a niech padają a niech polski wieśniak otrzyma zapłatę za cierpienie zwierząt niech zakłady,rzeżnie i wszelkie mordownie zwierząt upadną .
łoo
4 lata temu
Z jednej strony dołem dziki z drugiej górą dzikie ptaki wodą mikro plastik i bakterie coli a z powietrzem smog I te cuda dzięki pazernym ludziom
pola
4 lata temu
Dlaczego tylko w Polsce, to celowe nieszczenie polskich hodowców, to oczywiste.
dcsxccxcc
4 lata temu
i dobrze ten kurczak to gorszy syf od pangi i tilapi - same chorobska przez te kurczaki naszpikowane chemia