Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. oprac. Krystian Rosiński
|

Putin najbogatszym człowiekiem świata? Eksperci z Harvarda prześwietlają majątek polityka

285
Podziel się

Władimir Putin oficjalnie pobiera równowartość 150 tys. dolarów rocznie. W rzeczywistości jednak miał on zgromadzić majątek w wysokości od 60 do nawet 200 miliardów dolarów. Wysokość górnej granicy przewyższa dwukrotnie majątek Billa Gatesa.

Majątek Władimira Putina jest szacowany nawet na 200 miliardów dolarów.
Majątek Władimira Putina jest szacowany nawet na 200 miliardów dolarów. (East News, Pool EPA/Associated Press/East News)
bDnWdCGJ

Szczątkowym danym o potencjalnym majątku Wladimira Putina przyjrzał się magazyn "Harvard Political Review", który cytuje portal next.gazeta.pl. Według oficjalnych danych, rosyjski prezydent pobiera rocznie ok. 150 tys. dolarów (w przeliczeniu). W jego majątek wchodzić mają: niewielka działka i mieszkanie z garażem.

Jednak politycy przeciwnych opcji podnoszą od wielu lat, że Putin ukrywa znacznie większe zasoby, niż oficjalnie przyznaje. Nieżyjący lider opozycji Borys Niemcow (zamordowany w 2015 roku) podnosił, że głowa państwa jest właścicielem 43 samolotów i helikopterów. W jednej z maszyn ma posiadać kabinę o wartości 11 mln złotych zdobioną przez jubilerów, a także luksusową toaletę wartą niemal 100 tys. złotych.

Putin nierzadko pokazuje się publicznie w drogich garniturach, a także designerskich dresach oraz zegarkach najbardziej cenionych firm. Na wielu zdjęciach spod mankietów jego koszuli wystają czasomierze warte kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy dolarów. Dom aukcyjny w Monako sprzedał w lipcu 2017 roku platynowego Patka Philippe za 1 mln euro – sprzedawcy twierdzili, że należał on wcześniej do Putina.

bDnWdCGL
Zobacz także: Zobacz także: Wyrok TK ws. sądów a rating Polski. "Zwracają na to uwagę, ale to nie konkurs piękności"

Według szacunków różnych ekonomistów, które zebrał magazyn "Harvard Political Review", majątek prezydenta Rosji waha się w okolicach od 60 do 200 miliardów dolarów. Jest on jednak starannie ukrywany przed opinią publiczną.

Zdaniem redaktorów, Putin wypracował system, w którym jego majątek rozkłada się pomiędzy grupą jego bliskich współpracowników-słupów. To na nich oficjalnie mają być przepisane składowe majątku, które w rzeczywistości należą do Putina. Jego współpracownicy mają wpłacać pieniądze należące do polityka na konta bankowe w krajach o niskiej transparentności systemu bankowego.

bDnWdCGR

Magazyn nazywa cały proceder "labiryntem pośredników" – najważniejsi z nich mieli w przeszłości mieszkać z Putinem w spółdzielni mieszkaniowej Ozero Dacza. "Harvard Political Review" powołuje się na przykład Jurija Kowalczuka, którego nazywa bankierem Putina.

Oficjalnie Kowalczuk, wraz z dwoma współpracownikami prezydenta, kieruje poczynaniami Banku Rosija. Instytucja ta – od początku prezydentury Putina – włącza się aktywnie w wiele transakcji i operacji bankowych w Rosji. Współpracuje m.in. z jedną z największych spółek gazowych, dlatego też gromadzi miliardy rubli. Zdaniem magazynu, aktywa Banku Rosija są kontrolowane w znacznym stopniu przez Putina.

bDnWdCGS

Na istnienie "labiryntu pośredników" wskazywały też dokumenty tzw. Panama Papers. Ujawniły one np. działania Siergieja Roldugina – wiolonczelisty, który jednocześnie posiadał konto bankowe, którego suma opiewała na 10 mln funtów wraz z udziałami w agencji marketingowej. Zdaniem „Harvard Political Review” pieniądze te należały w rzeczywistości do Putina.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDnWdCHm
KOMENTARZE
(285)
Zs
rok temu
Raczej największy złodziej na świecie.Jego jest tylko co zarobił będąc na różnych stanowiskach.Resztę zwinął.
borys
rok temu
Nawet jesli ma $ 200 mld to nie jest najbogatszym na swiecie.Ci najbogatsi sie nie chwala a wiadomo , ze kontroluja caly swiat .
Non omnis mor...
rok temu
Do grobu tego nie weźmie
bDnWdCHn
Roman.
rok temu
Jedna jest tylko sprawiedliwość na świecie,biedny czy bogaty,najbogatszy,od śmierci się nie wywinie,bo i tak go przyklepią łopatą w ziemi.
Cześć
rok temu
Powiem tak trumna nie ma kieszeni
...
Następna strona