Notowania

Putin najbogatszym człowiekiem świata? Eksperci z Harvarda prześwietlają majątek polityka

Władimir Putin oficjalnie pobiera równowartość 150 tys. dolarów rocznie. W rzeczywistości jednak miał on zgromadzić majątek w wysokości od 60 do nawet 200 miliardów dolarów. Wysokość górnej granicy przewyższa dwukrotnie majątek Billa Gatesa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Majątek Władimira Putina jest szacowany nawet na 200 miliardów dolarów. (Fot: Pool EPA/Associated Press/East News)

Szczątkowym danym o potencjalnym majątku Wladimira Putina przyjrzał się magazyn "Harvard Political Review", który cytuje portal next.gazeta.pl. Według oficjalnych danych, rosyjski prezydent pobiera rocznie ok. 150 tys. dolarów (w przeliczeniu). W jego majątek wchodzić mają: niewielka działka i mieszkanie z garażem.

Jednak politycy przeciwnych opcji podnoszą od wielu lat, że Putin ukrywa znacznie większe zasoby, niż oficjalnie przyznaje. Nieżyjący lider opozycji Borys Niemcow (zamordowany w 2015 roku) podnosił, że głowa państwa jest właścicielem 43 samolotów i helikopterów. W jednej z maszyn ma posiadać kabinę o wartości 11 mln złotych zdobioną przez jubilerów, a także luksusową toaletę wartą niemal 100 tys. złotych.

Putin nierzadko pokazuje się publicznie w drogich garniturach, a także designerskich dresach oraz zegarkach najbardziej cenionych firm. Na wielu zdjęciach spod mankietów jego koszuli wystają czasomierze warte kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy dolarów. Dom aukcyjny w Monako sprzedał w lipcu 2017 roku platynowego Patka Philippe za 1 mln euro – sprzedawcy twierdzili, że należał on wcześniej do Putina.

Zobacz także: Wyrok TK ws. sądów a rating Polski. "Zwracają na to uwagę, ale to nie konkurs piękności"

Według szacunków różnych ekonomistów, które zebrał magazyn "Harvard Political Review", majątek prezydenta Rosji waha się w okolicach od 60 do 200 miliardów dolarów. Jest on jednak starannie ukrywany przed opinią publiczną.

Zdaniem redaktorów, Putin wypracował system, w którym jego majątek rozkłada się pomiędzy grupą jego bliskich współpracowników-słupów. To na nich oficjalnie mają być przepisane składowe majątku, które w rzeczywistości należą do Putina. Jego współpracownicy mają wpłacać pieniądze należące do polityka na konta bankowe w krajach o niskiej transparentności systemu bankowego.

Rosja buduje już elektrownię jądrową w Egipcie za 29 mld dolarów, z czego 85 proc. pokrywa rosyjski kredyt.
Rosja odsprzedaje atom w Afryce

Magazyn nazywa cały proceder "labiryntem pośredników" – najważniejsi z nich mieli w przeszłości mieszkać z Putinem w spółdzielni mieszkaniowej Ozero Dacza. "Harvard Political Review" powołuje się na przykład Jurija Kowalczuka, którego nazywa bankierem Putina.

Oficjalnie Kowalczuk, wraz z dwoma współpracownikami prezydenta, kieruje poczynaniami Banku Rosija. Instytucja ta – od początku prezydentury Putina – włącza się aktywnie w wiele transakcji i operacji bankowych w Rosji. Współpracuje m.in. z jedną z największych spółek gazowych, dlatego też gromadzi miliardy rubli. Zdaniem magazynu, aktywa Banku Rosija są kontrolowane w znacznym stopniu przez Putina.

Gazprom ma wątpliwości co do działań UE w sprawie Nord Stream 2.
Nord Stream 2. Rosjanie zwracają się do sądu arbitrażowego przeciwko UE

Na istnienie "labiryntu pośredników" wskazywały też dokumenty tzw. Panama Papers. Ujawniły one np. działania Siergieja Roldugina – wiolonczelisty, który jednocześnie posiadał konto bankowe, którego suma opiewała na 10 mln funtów wraz z udziałami w agencji marketingowej. Zdaniem „Harvard Political Review” pieniądze te należały w rzeczywistości do Putina.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: majątek polityków, putin, władimir putin, rosja, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-11-2019

ZsRaczej największy złodziej na świecie.Jego jest tylko co zarobił będąc na różnych stanowiskach.Resztę zwinął.

26-11-2019

CzytelnikKażdy psioczy na Putina, ale jest to jeden z najwybitniejszych i inteligentnych polityków światowych, dzięki niemu nie doszło jeszcze do wojny … Czytaj całość

26-11-2019

EdiChciałbym mieć takiego prezydenta co się nie waha w niczym.nie zazdroszczę mu majątku niech sobie ma ale ma charakter a nie co nie którzy u nas

Rozwiń komentarze (282)