Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Ranking wychodzenia z pandemii. Polska daleko w tyle

10
Podziel się:

"Bloomberg" opublikował ranking krajów, które najlepiej radzą sobie z powrotem do normalności po pandemii. Polska zajmuje w nim 35 miejsce. Najgorzej wypada Argentyna.

Ranking wychodzenia z pandemii. Polska daleko w tyle
Polska w rankingu Bloomberga. (Materiały WP, 123RF)

"Bloomberg" od początku pandemii publikuje ranking państw walczących z koronawirusem. Oceniana była głównie skuteczność radzenia sobie z rozprzestrzenianiem się choroby.

W poprzednich rankingach Polska wypadała bardzo źle. W marcowej edycji znalazła się na 50. miejscu. Badanych były 53 kraje.

Teraz jednak kryteria oceny się zmieniły. Zmieniło się też zajmowane miejsce. Z nieszczęsnego 50. wskoczyliśmy na 35.

Zobacz także: Biura podróży straciły w 2020 roku. Wakacje 2021 będą droższe

"Prawie półtora roku po wybuchu pandemii koronawirusa najlepsze i najgorsze miejsca na świecie definiuje jedna rzecz - powrót do normalności" - pisze "Bloomberg" i podaje ranking krajów, które najlepiej wychodzą z kryzysu.

Na pierwszym miejscu w rankingu znalazły się Stany Zjednoczone. Na drugim Nowa Zelandia, a na trzecim Szwajcaria. Wysoko jest także Wielka Brytania, Australia, Francja i Hiszpania.

Kraje te mają co prawda bardzo wysokie wskaźniki śmiertelności, ale oferują swoim obywatelom szybszy dostęp do szczepionek, co jest kluczowe przy ocenie wychodzenia z kryzysu.

"Podczas gdy niepowodzenie potężnych, rozwiniętych gospodarek w powstrzymaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa pozostaje trwałym dziedzictwem pandemii i pozostawia głęboką bliznę — USA, Wielka Brytania i niektóre części Europy mają jedne z najwyższych wskaźników śmiertelności na mieszkańca na świecie — te kraje okazują się szybsze i lepsze w wychodzeniu z ery COVID-19, głównie dzięki dominacji dostaw szczepionek" - pisze "Bloomberg".

Pod uwagę brano też dotkliwość blokad, czy zamknięcie na inne kraje. Np. w Izraelu, który zajmuje miejsce w pierwszej dziesiątce, program szczepień jest bardzo zaawansowany - objęto nim prawie 60 proc. obywateli.

Mimo to liczne przypadki zakażeń nowym wariantem delta sprawiły, że na lotniskach przywrócono obostrzenia dla przyjezdnych.

Ostatnie miejsca w rankingu zajmują kraje Ameryki Łacińskiej, w których dostęp do szczepionek jest utrudniony, albo wręcz nie ma go wcale. 53 miejsce zajmuje Argentyna.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
Pies
3 lata temu
A prawda jest taka że to choroba jak inne. Tylko lokdałn i zabieranie wolności sprawiają że jest inaczej. Na grypę zapalenie oskrzeli anginę raka tętniaki też część ludzi umiera a część żyje nadal. Dzisiaj widziałem dziewczynę lat ok 20 w masce na twarzy na świeżym powietrzu. Prawie 30 stopni, nikogo dookoła, a ona w masce. Widać pranie mózgu działa
przykro
3 lata temu
Lewakom skończyły się nośniki wirusa?
Myślący
3 lata temu
Hahahaha co za debilizm w czystej postaci. Brak chorych na covisrozę ale obostrzenia będą. Bzdury na resorach
dgen
3 lata temu
raport przygotowali bracia z narodu, wiadomo jakiego
Hyhyhyh
3 lata temu
Jak możemy być na 35 miejscu skoro rząd ogłosił już chyba ze 3 zwycięstwa? Może jesteśmy raczej na 1, 2 i 3 miejscu jednocześnie.