Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Partner materiału: Bank Pekao

Ranking kont firmowych – październik 2020

16
Podziel się

Wśród kont firmowych oferowanych przez banki szukałem rachunków, które nie tylko będą darmowe, ale też będzie można założyć je online (w tym – przez aplikację mobilną) i dostać od banku premię za otwarcie konta. Czy udało mi się je znaleźć? Przekonaj się!

Ranking kont firmowych – październik 2020
(Pexels)
bDSgzzGZ

Jeżeli prowadzisz już działalność gospodarczą dłużej niż rok to z pewnością Twoje oczekiwania wobec konta bankowego, za którego pośrednictwem prowadzisz firmowe rozliczenia są inne niż w momencie, kiedy po założeniu firmy otwierałeś pierwsze konto firmowe. Co możesz zrobić w takim przypadku? Otworzyć nowe konto, które będzie spełniało Twoje oczekiwania.

Dla kogo szukałem nowego konta firmowego?

Konto firmowe chce zmienić Piotr, który od dwóch lat prowadzi firmę zajmującą się grafiką (projektuje m.in. strony internetowe). Nowe konto Piotra powinno być darmowe, a jeśli za jego prowadzenie naliczana jest opłata, to jej „wyzerowanie” powinno być uzależnione od łatwego do spełnienia warunku.

Piotr nie chce też płacić za kartę debetową (najchętniej – bez spełniania dodatkowych warunków) oraz za przelewy zlecane przez bankowość elektroniczną/aplikację mobilną.

bDSgzzHb

Nowe konto Piotr chce założyć online – bez odwiedzania placówki banku czy umawiania się z kurierem, który dostarczy umowę. Najchętniej Piotr założyłby swoje nowe konto „na selfie”, przy pomocy aplikacji mobilnej.

Co miesiąc na rachunek Piotra wpływa 8 500 zł, a średnie saldo, jakie się na nim znajduje wynosi 7 000 zł miesięcznie.

Poza tym, Piotr:

 • potrzebuje karty debetowej do konta. Przy jej użyciu wykonuje w każdym miesiącu co najmniej 3 transakcje kwotę min. 800 zł,
 • raz w miesiącu wpłaca gotówkę na konto (banknoty, w sumie 1 000 zł). Istotna jest dla niego jak najniższa prowizja za wpłatę,
 • w każdym miesiącu wykonuje przelewy do ZUS i do US oraz 10 przelewów krajowych przez internet,
 • korzysta z bankowości internetowej i mobilnej (istotna jest dla niego możliwość płacenia nie tylko przy użyciu karty debetowej, ale też telefonu czy zegarka),
 • jest zainteresowany premią za założenie konta.
bDSgzzHh

Za co przyznawałem punkty?

W rankingu oceniałem 11 parametrów. Poznaj szczegóły!

 • 10 pkt przyznawałem za brak opłaty za prowadzenie konta. Jeśli bank pobierał opłatę za konto, punktacja była proporcjonalnie niższa.
 • Maksymalnie po 10 pkt bank mógł otrzymać jeżeli nie pobierał opłaty za wydanie i użytkowanie karty debetowej. Gdy za te czynności pobierana była opłata, liczba punktów była proporcjonalnie niższa.
 • 10 pkt bank mógł otrzymać za darmowe przelewy zewnętrzne wykonywane za pośrednictwem bankowości internetowej/mobilnej. Także i w tym przypadku liczba punktów była proporcjonalnie niższa, jeżeli za przelew bank naliczał prowizję. Punktów nie przyznawałem za koszt przelewu do ZUS/US. Jest on darmowy we wszystkich bankach.
 • Bank, który nie pobierał prowizji za wpłatę gotówki w banknotach dostawał 5 pkt. Gdy za wpłatę gotówki na konto pobierana była prowizja, nie przyznawałem punktów.
 • 2 pkt otrzymywał bank oferujący aplikację mobilną.
 • Na 5 pkt wyceniłem możliwość dokonywania płatności mobilnych (np. Apple Pay czy Google Pay).
 • Za możliwość otwarcia konta online przyznawałem 2 pkt. Dodatkowe 2 pkt bank mógł zdobyć jeżeli konto można było otworzyć „na selfie”, przy użyciu aplikacji mobilnej.
 • Bank oferujący premię za otwarcie konta otrzymywał 1 pkt.
 • Za najwyższą premię możliwą do zdobycia przyznawałem 10 pkt i proporcjonalnie mniej, jeżeli premia była niższa.

Najlepsze konta firmowe w październiku 2020 r.

Na podium październikowego rankingu znalazły się trzy konta firmowe: Konto Przekorzystne Biznes od Banku Pekao SA, Konto FIRMA+ z Idea Banku i Konto Firmowe Godne Polecenia z oferty Santander Consumer Banku.

bDSgzzHi

Najlepsze konto firmowe? Konto Przekorzystne Biznes!

Pierwsze miejsce w rankingu zdobyło Konto Przekorzystne Biznes z Banku Pekao SA. Na jego wygraną wpłynęło kilka czynników. Wśród nich znalazły się przede wszystkim: możliwość założenia konta całkowicie online (w tym za pośrednictwem aplikacji mobilnej PeoPay), możliwość otrzymania premii w wysokości nawet 1 000 zł oraz przejrzyste warunki, na jakich konto jest prowadzone.

Za prowadzenie Konta Przekorzystnego Biznes nic nie zapłacisz jeżeli spełnisz jeden z prostych warunków:

bDSgzzHj
 • jeżeli na Twoje konto co miesiąc wpłynie co najmniej 2 000 zł
 • lub wykonasz z rachunku przelew do ZUS lub US (lub inny przelew podatkowy)
 • lub za pośrednictwem rachunku zostanie rozliczona transakcja z terminala wydanego przez bank
 • lub co najmniej raz skorzystasz z wymiany walut oferowanej przez banku
 • lub zapłacisz z rachunku ratę leasingową na rzecz Pekao Leasing.

Przedsiębiorca aktywnie korzystający z konta nie będzie miał problemów z „wyzerowaniem” miesięcznej opłaty za prowadzenie konta (9 zł). Wystarczy, że spełni np. jeden z dwóch pierwszych warunków.

Warto też dodać, że jeżeli dopiero rozpoczynasz działalność gospodarczą, Konto Przekorzystne Biznes będzie dla Ciebie bezpłatne przez pierwszy rok od daty zawarcia umowy.

Za użytkowanie karty do konta nic nie zapłacisz jeżeli wykonasz nią transakcje bezgotówkowe na min. 300 zł miesięcznie. Jeśli nie spełnisz tego warunku bank naliczy opłatę w wysokości 7 zł.

bDSgzzHk

Jeżeli – tak jak Piotr – jesteś zwolennikiem nowoczesnych rozwiązań i preferujesz płatności bezgotówkowe, to mam dla Ciebie dobrą nowinę. Możesz płacić nie tylko kartą debetową do konta ale też telefonem czy zegarkiem.

Darmowe są też przelewy do ZUS i US i wszystkie przelewy zewnętrzne składane przez aplikację mobilną PeoPay. W przypadku przelewów zewnętrznych zlecanych przez bankowość Pekao24 dla firm lub Pekao Biznes24, w każdym miesiącu darmowych będzie 15 pierwszych z nich. Prowizja za każdy następny wyniesie 1,5 zł.

Wybierając Konto Przekorzystne Biznes możesz też zyskać nawet 1 000 zł premii. Już za otwarcie rachunku online i aktywnie korzystanie z niego otrzymasz 300 zł. Pozostałe 700 zł otrzymasz za: skorzystanie z oferty terminali płatniczych oferowanych przez bank (200 zł), transakcje wymiany walut (200 zł) i za zawarcie pierwszej umowy o kredyt (300 zł). Promocja trwa do końca roku.

Konto Przekorzystne Biznes możesz otworzyć w pełni online. Bank umożliwia nie tylko otworzenie konta przy pomocy komputera, ale także „na selfie”, przez aplikację mobilną PeoPay.

Srebrny medal dla Konta FIRMA+

Drugie miejsce przypadło Kontu FIRMA+ od Idea Banku. Ten rachunek jest bezwarunkowo darmowy przez pierwsze 2 lata. Po upływie tego czasu nie zapłacisz nic za prowadzenie konta, jeżeli spełnisz dwa warunki:

 • posiadasz aktywną kartę debetową
 • i wykonasz z konta przelew do ZUS.

W przeciwnym razie miesięczna opłata za prowadzenie konta wyniesie 10 zł.

Nie zapłacisz też za wydanie karty do konta. Z kolei użytkowanie karty będzie bezpłatne, jeżeli przy jej użyciu wykonasz płatności na min. 400 zł lub wpłacisz za pośrednictwem wpłatomatu gotówkę w kwocie nie niższej niż 1 000 zł.

Bezpłatne są też internetowe przelewy zewnętrzne oraz wpłaty gotówki do wpłatomatów.

Jeżeli założysz Konto FIRMA+ i będziesz opłacał z niego składki na ZUS, w każdym miesiącu zyskasz też 10% sumy składek ZUS (maksymalnie 50 zł miesięcznie, czyli nawet 300 zł w całym okresie trwania promocji).

Wniosek o Konto FIRMA+ możesz wypełnić online. W ten sam sposób możesz też aktywować swoje nowe konto firmowe.

Trzecie miejsce dla Konta Firmowego Godnego Polecenia

Miejsce na najniższym stopniu podium zajęło Konto Firmowe Godne Polecenia z Santander Banku Polska.

Konto założone podczas trwającej obecnie promocji jest bezpłatne bezwarunkowo przez 24 miesiące. Po tym czasie nic nie zapłacisz za jego prowadzenie po spełnieniu jednego łatwego warunku: zrobienia przelewu do ZUS na min. 200 zł. Jeżeli nie spełnisz tego warunku, za prowadzenie konta zapłacisz 25 zł.

Przez 24 miesiące bezwarunkowo bezpłatna będzie też karta debetowa. Po tym czasie nie zapłacisz za jej użytkowanie jeżeli zrobisz przy jej użyciu transakcje bezgotówkowe na co najmniej 400 zł miesięcznie (w przeciwnym razie za użytkowanie karty zapłacisz 7 zł). Żeby zachęcić Cię do aktywnego korzystania z karty debetowej, bank zwraca Ci 3% od łącznej wartości transakcji bezgotówkowych kartą (do 150 zł przez 6 miesięcy).

Przez 24 miesiące nie zapłacisz też nic za zewnętrzne przelewy przez internet (standardowo bezpłatnych jest 15 przelewów w miesiącu, a każdy następny kosztuje 1 zł).

Konto Firmowe Godne Polecenia możesz założyć online lub – jeżeli wolisz – przy pomocy aplikacji Santander mobile.

Miejsce Bank Nazwa konta Miesięczna opłata za konto Miesięczna opłata za kartę Załóż konto
1. (67 pkt) Bank Pekao Konto Przekorzystne Biznes 0,00 zł (1) 0,00 zł (2) Załóż konto
2. (60 pkt) Idea Bank Konto FIRMA+ 0,00 zł (3) 0,00 zł (4) Załóż konto
3. (56 pkt) Santander Bank Polska Konto Firmowe Godne Polecenia 0,00 zł (5) 0,00 zł (6) Załóż konto
4. (54,7 pkt) Bank Millennium Konto Mój Biznes 0,00 zł (7) 0,00 zł (8) Załóż konto
5. (54 pkt) Nest Bank BIZnest Konto 0,00 zł (9) 0,00 zł (9) Załóż konto
5. (54 pkt) mBank mBiznes konto Standard 0,00 zł (10) 0,00 zł (11) Załóż konto
5. (54 pkt) ING Bank Śląski Konto Direct dla Firmy 0,00 zł (12) 0,00 zł (13) Załóż konto
5. (54 pkt) PKO Bank Polski PKO Konto Firmowe 0,00 zł (14) 0,00 zł (15) Załóż konto
6. (47 pkt) BNP Paribas Konto Otwarte na Biznes 0,00 zł (16) 0,00 zł (17) Załóż konto
7. (44 pkt) Bank Pocztowy Pocztowe Konto Firmowe 0,00 zł (18) 5,00 zł Załóż konto
7. (44 pkt) EnveloBank EnveloKonto Firmowe 0,00 zł (9) 5,00 zł Załóż konto
8. (42 pkt) Credit Agricole Solista Biznes 0,00 zł (19) 0,00 zł (20) Załóż konto
9. (41 pkt) Alior Bank iKonto Biznes 0,00 zł (9) 8,00 (21) Załóż konto
10. (37,5 pkt) BOŚ Konto Elastyczne z Taryfą Oszczędną 0,00 (9) 0,00 (22) Załóż konto

Źródło: Opracowanie direct.money.pl na podstawie informacji umieszczonych na stronach internetowych banków oraz w Tabelach Opłat i Prowizji. Dane aktualne na dzień 6.10.2020 r.

1) 0 zł pod warunkiem wpływu min. 2 000 zł lub wykonania przelewu do ZUS/US lub min. 1 transakcji rozliczonej terminalem wydanym przez bank lub min. 1 transakcji wymiany walut lub zapłaty raty w Pekao Leasing. W przeciwnym razie - 9 zł.
2) 0 zł pod warunkiem wykonania transakcji bezgotówkowych na min. 300 zł. W przeciwnym razie - 7 zł.
3) 0 zł przez pierwsze 24 miesiące. Później 0 zł pod warunkiem min. 1 przelewu do ZUS. W przeciwnym razie - 10 zł.
4) 0 zł pod warunkiem wykonania transakcji bezgotówkowych na min. 400 zł lub wpłat we wpłatomacie na min. 1 000 zł. W przeciwnym razie - 8 zł.
5) 0 zł przez pierwsze 24 miesiące. Później 0 zł pod warunkiem wykonania przelewu do ZUS na min. 200 zł. W przeciwnym razie - 25 zł.
6) 0 zł przez pierwsze 24 miesiące. Później 0 zł pod warunkiem wykonania transakcji bezgotówkowych na min. 400 zł. W przeciwnym razie - 7 zł.
7) 0 zł pod warunkiem wpływu min. 1 000 zł lub wykonania min. 1 przelewu do ZUS/US. W przeciwnym razie - 15 zł.
8) 0 zł pod warunkiem wykonania transakcji bezgotówkowych na min. 300 zł. W przeciwnym razie - 7 zł.
9) 0 zł bez potrzeby spełniania dodatkowych warunków.
10) 0 zł przez pierwsze 24 miesiące. Później 0 zł pod warunkiem wykonania min. 1 przelewu do ZUS. W przeciwnym razie - 9 zł.
11) 0 zł przez pierwsze 24 miesiące. Później 5 zł miesięcznie.
12) 0 zł pod warunkiem wpływu min. 2 000 zł lub wykonania min. 1 przelewu do ZUS/US. W przeciwnym razie - 9 zł.
13) 0 zł pod warunkiem wykonania transakcji o wartości bezgotówkowych na min. 300 zł. W przeciwnym razie - 7 zł.
14) 0 zł pod warunkiem wykonania min. 1 przelewu do ZUS oraz transakcji bezgotówkowych na min. 500 zł. W przeciwnym razie - 25 zł. _
_15) 0 zł przez pierwszych 12 miesięcy. Później 30 zł rocznie. _
_16) 0 zł pod warunkiem średniego salda 3 000 zł w miesiącu lub przy wpływach min. 20 000 zł. W przeciwnym razie - 9 zł. _
_17) 0 zł pod warunkiem wykonania transakcji bezgotówkowych na min. 700 zł. W przeciwnym razie - opłata uzależniona od wysokości wpływów (0 zł, 3,50 zł lub 7 zł).

18) 0 zł pod warunkiem wpływu min. 2 000 zł oraz posiadania aktywnej karty debetowej. W przeciwnym razie - 10 zł.
19) 0 zł pod warunkiem średniego salda w wysokości min. 3 000 zł. W przeciwnym razie - 10 zł.
20) 0 zł pod warunkiem wykonania transakcji bezgotówkowych na min. 300 zł. W przeciwnym razie - 5 zł.
21) 0 zł pod warunkiem wykonania min. 4 transakcji bezgotówkowych. W przeciwnym razie - 8 zł.
22) 0 zł pod warunkiem wykonania transakcji bezgotówkowych na min. 500 zł. W przeciwnym razie - 7 zł.

Większość banków z zestawienia umożliwia założenie konta firmowego bez potrzeby odwiedzania placówki. To dobra wiadomość, zwłaszcza w dobie epidemii koronawirusa, kiedy powinniśmy do niezbędnego minimum ograniczyć kontakty między sobą. Trochę rozczarowuje za to, że tak mało banków daje możliwość założenia konta firmowego przy wykorzystaniu aplikacji mobilnej.

Partnerem publikacji jest Bank Pekao SA

bDSgzzHC
Partner materiału: Bank Pekao
Źródło:
direct.money.pl
KOMENTARZE
(16)
Ggy7788yghhh
6 miesięcy temu
Nic się nie trzyma u banksterki!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Prosić się potem o wypłatę własnych pieniędzy i pisać na co się potrzebuje???????? To jakaś kpina z Polaków i żenada!!!!!!!!! Banksterzy mają PUSTE skarbce!!!!!!!!! Oni obracają od lat wirtualnymi pieniędzmi!!!!!!!
Kalima
6 miesięcy temu
Obracają naszymi pieniędzmi za darmo , my za wszystko płacimy , a oni są pod kreską. Wniosek jest jeden zlikwidować to i pogonić w czorty .
MTg
6 miesięcy temu
Najlepsze konta - do tego darmowe ma obecnie Nest Bank...
bDSgzzHD
SPONSOR
6 miesięcy temu
DLACZEGO NIE JEST NIGDZIE NAPISANE ZE ARTYKUL SPONSOROWANY ????
Jannowak
6 miesięcy temu
to nie żaden ranking tylko reklama - "Partner materiału: Bank Pekao"- pierwsze miejsce PKO -tylko NEST BANK nie ma niczym uwarukowanych zwolnień od opłat - a PKO to już w ogóle powinno być na końcu -
...
Następna strona