Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Rekordowe zyski państwowych spółek. Na czele Orlen

93
Podziel się:

Zyski notowanych na GPW przedsiębiorstw kontrolowanych przez Skarb Państwa nigdy jeszcze nie były tak wysokie - podaje w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna". W trzecim kwartale zarobiły 16,5 mld zł. Największy w tym udział ma PKN Orlen.

Rekordowe zyski państwowych spółek. Na czele Orlen
Zyski notowanych na GPW spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa nigdy jeszcze nie były tak wysokie. Prym wiedzie Orlen [na zdjęciu: Jacek sasin, wicepremier i Daniel Obajtek, prezes Orlenu] (East News, Zbyszek Kaczmarek/REPORTER)

Jak informuje gazeta, z opublikowanych wyników finansowych 13 grup kapitałowych notowanych na warszawskiej giełdzie, nad którymi kontrolę mają politycy, wynika, że w trzecim kwartale zarobiły one rekordowe 16,5 mld zł. Przez rok, od początku października 2021 r. do końca września 2022 r., łączny zysk netto tej grupy firm wyniósł 56 mld zł.

"DGP" wskazuje, że największy w tym udział ma PKN Orlen. Płocka spółka wypracowała 78 proc. zysku grupy kapitałowej Skarbu Państwa na poziomie kwartalnym i ok. 40 proc. w ujęciu rocznym. Jak podał we wtorek Orlen, w trzecim kwartale 2022 roku spółka osiągnęła 11,7 miliardów zł zysku operacyjnego (EBITDA LIFO), w tym 3,1 miliarda zł ze zdarzeń jednorazowych.

Najlepszy okres w historii ma za sobą specjalizujący się w wydobyciu węgla koksującego JSW, wysokie zyski utrzymuje miedziowy KGHM, a kroku nie ustępuje im PGE, największy producent energii elektrycznej w Polsce.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Daniel Obajtek rządził tu przez 12 lat. "Nepotyzm i kumoterstwo przeniósł z Pcimia do Orlenu"

Największym zagrożeniem dla wyników są postępujące spadki cen surowców, z rynkiem których jest związana duża grupa państwowych spółek. Poprawa rentowności dotyczy nie tylko państwowych firm, ale jest tam szczególnie widoczna. Lepsze rezultaty przedsiębiorstw przekładają się na wyższe wpływy podatkowe.

Ten rok wygląda pod tym względem wyjątkowo dobrze. Na tyle, że dochody budżetu z podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) się zrównały, a nawet lekko wyprzedziły dochody z PIT. Zyski firm rosną także dzięki utrzymującej się dobrej koniunkturze oraz wciąż wysokiej inflacji. W listopadzie, według wstępnych danych GUS, wyniosła ona 17,4 proc. - podkreśla dziennik.

Spółki energetyczne podzielą się zyskami z obywatelami?

Pod koniec września premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że będzie domagał się od spółek Skarbu Państwa, aby ograniczały swoje nadzwyczajne i nadmiarowe zyski.

- Wszystkie podmioty, a przede wszystkim wrażliwe, nie mogą cierpieć na tym, że te spółki akurat realizują sobie wysoki zysk - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Presji na państwowe spółki energetyczne jak i kopalnie węgla domagają się politycy opozycji oraz eksperci. - Czas najwyższy, by firmy energetyczne, również w Polsce, zaczęły się dzielić z konsumentami, zwłaszcza tymi dotkniętymi ubóstwem energetycznym oraz z przemysłem energochłonnym, swoimi nienotowanymi dotąd w historii, rekordowymi zyskami - mówił na początku września były premier Jerzy Buzek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(93)
pisorg
4 miesiące temu
Ciekawe ile z tych zysków przetransferowali do swoich fąfli z krainy na U
jan 48
4 miesiące temu
Kasta cwaniaczków z PiS się cieszą z zysków kosztem Polaków !, wstyd i hańba .
Moleküle😂
4 miesiące temu
Normalne. Jezeli ceny takie wysokie to plcimy odpowiednio wysoki podatek. Nie trzeba szkoly konczyc by to wiedziec jak panstwo doi 😂
Daro
4 miesiące temu
Gdyby w tym kraju mogły normalnie prowadzić działalność inne ( światowe) koncerny, to ten wielki? Potentat przez swoje fantastyczne psiedwsięwziecia już dawno poszedłby z torbami.
mmnn
4 miesiące temu
Zdarzenia jednorazowe z czego te mild ????????? z nowej wyceny papierów Lotosu a nie z ich sprzedaży czytaj powietrze gdzie kasy nie ma np. w przepływach i kasie . To pusty pieniądz tak jak w NBP 10 mld zysku z wyceny rezerw czytaj z powietrza !!!!!!!!!!!! I tak pisowcy dostaną puste papiery - drukowany pieniądz z powietrza , wydadzą na koryta a za rok będziemy ich szukać !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
...
Następna strona