Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Rewolucja w zwolnieniach. ZUS zaoszczędzi 670 mln zł

72
Podziel się:

Koniec z ciągnięciem zwolnień lekarskich w nieskończoność. Zmieniają się przepisy i dotychczasowe warunki wypłacania świadczeń. Przerwa między zwolnieniami zostaje wydłużona z 1 dnia do 60 dni. Jak zauważa "Rzeczpospolita", ma to przeciwdziałać nadużyciom, ale też utrudni życie osobom w trudnej sytuacji.

Rewolucja w zwolnieniach. ZUS zaoszczędzi 670 mln zł
To będzie prawdziwa rewolucja w zwolnieniach i wypłacanych zasiłkach. (money.pl, Rafał Parczewski)

To będzie prawdziwa rewolucja w zwolnieniach i wypłacanych zasiłkach. Od stycznia zmieniają się przepisy - przypomina "Rzeczpospolita". Po 182 zwolnienia lekarskiego chory będzie musiał odczekać aż 60 dni, nim będzie mógł liczyć na kolejny okres zasiłkowy z ZUS.

Do tej pory przerwa między zwolnieniami była znacznie krótsza. Po 182 dniach chorowania na jedno schorzenia wystarczył jeden dzień przerwy, by po dostarczeniu zwolnienia lekarskiego, na inną już chorobę, ponownie pobierać zasiłek chorobowy.

W efekcie część osób korzystało z takich świadczeń nawet przez lata. To poważny koszt dla ZUS. Jak wskazuje "Rz", tylko w 2020 r. na zasiłki chorobowe Ubezpieczyciel wypłacił 14 mld zł.

Zobacz także: Masowe zwolnienia lekarskie. Prezes ZUS: "tylko w marcu 2,5 mln e-ZLA". Będą kontrole?

Zmiana ma ukrócić nadużycia. ZUS zaoszczędzi około 670 mln zł.

Więcej osób na rencie?

Czy oznacza to jednak, że chory zostanie bez pieniędzy po okresie ochronnym? Jak wyjaśnia dziennik, wciąż będzie mogła pobierać inne świadczenia.

- Po wyczerpaniu okresu zasiłkowego będzie mogła wystąpić o świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia wypadkowego lub o rentę z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy, w zależności od rokowań co do stanu zdrowia – tłumaczy dziennikowi Paweł Żebrowski z centrali ZUS w Warszawie.

To z kolei może prowadzić do tego, że więcej osób będzie się starało o rentę czy świadczenie rehabilitacyjne.

Ale jak zauważa Andrzej Radzisław, radca prawny, partner w kancelarii Goźlińska Petryk i Wspólnicy, nowe zasady będą bardzo uciążliwe dla długotrwale chorych. ZUS jednak przekonuje, że zmiany powinny przynieść pozytywny skutek, bo wprowadzą prostsze zasady ustalania okresu zasiłkowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(72)
Ewa
2 lata temu
Przetrzepie wszystkie renty lewe przyznane w latach 90. Dziś to emeryci. Niech zwrócą nieprawnie pobierane renty. Sama znam wielu takich co brali. Pół życia przesiedzieli na rentach.
Faszyści
2 lata temu
Pisowce porozdawali pieniążki na kiełbasę wyborczą, złodziejstwo przebija wszelkie wyobrażenia, trwonią bajońskie sumy na misiowe inwestycje typu Ostrołęka! Przekop Mierzei czy CPK. Nic więc dziwnego, że muszą teraz oszczędzać. na najsłabszych. To w ich stylu.
Do licha!
2 lata temu
Jaki z tego wniosek? Ale taki praktyczny, bez jojczenia. Niestety trzeba mieć odłożone pieniæżki na czarnæ godzinę albo się dodatkowo ubezpieczyć. Państwo PiS jak widać chętnie pobiera składki, ale niechętnie wypłaca świadczenia. Czyli po prostu jesteśmy okradani. Państwowa służba zdrowia leży, ZUS właśnie się kładzie. Polaku, zadbaj o siebie sam, pomimo, że ci władza podkłada nogę w każdym temacie.
Łobuzy
2 lata temu
Jeszcze dodatkowo fikcja prawna ( tak tego typu kłamstwo łobuzeria nazywa) , w postaci zliczania odrębnych L4 jako jedno ciągłe. Można? Ależ można! :)
rzeczywistość
2 lata temu
6 miesięcy i więcej L4 przy nowotworze to norma. Po leczeniu organizm ma osłabioną odporność, więc o infekcję z powikłaniami nie trudno. No to jak zachorujesz w ciągu 2 miesięcy po leczeniu, to nie dostaniesz zwolnienia, a tym samym pieniędzy z ubezpieczenia.
...
Następna strona