Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Rosja coraz bliżej Turcji. Te dane mówią wszystko

Podziel się:

Unia Europejska i USA krytycznie podchodzą do rosnących więzi Rosji z Turcją, gdzie w 2022 r. Rosjanie otworzyli 670 proc. firm więcej niż rok wcześniej - poinformowała we wtorek agencja Bloomberga. Presja państw zachodnich doprowadziła jednak do wycofania się Ankary z rosyjskiego systemu płatniczego Mir.

Rosja coraz bliżej Turcji. Te dane mówią wszystko
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan i prezydent Rosji Władimir Putin (GETTY, Anadolu Agency)

Obywatele Rosji otworzyli w 2022 roku w Turcji ponad 1300 firm - 670 proc. więcej niż w roku 2021.

Turcja i Rosja zacieśniają więzi

"Wzrost ten udowadnia rosnące zainteresowanie Rosjan lokowaniem w Turcji swojego kapitału po tym, gdy Moskwa rozpoczęła inwazję przeciwko Ukrainie" - zaznaczył Bloomberg.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Domino przemocy". Tak działa machina Putina

Krytycznie do rosnących więzi dwóch państw podchodzą UE i USA, które podkreślają, że stosunki te pozwalają Moskwie omijać nakładane na nią w następstwie agresji sankcje międzynarodowe.

Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan odmówił przyłączenia się do sankcji, otwierając kraj dla rosyjskich inwestorów, w tym oligarchów pragnących ukryć swój majątek przed potencjalnym przejęciem w ramach międzynarodowych restrykcji - zauważyła agencja.

Presja państw zachodnich doprowadziła jednak do wycofania się Ankary z rosyjskiego systemu płatniczego Mir oraz zaprzestania eksportowania do Rosji objętych sankcjami dóbr.

Tak amerykańskie towary trafiają do Rosji

W 2022 roku do 10 rosyjskich firm, objętych sankcjami USA, trafiły z Turcji towary o wartości ponad 30 milionów dolarów - informował w lutym "Wall Street Journal". Wśród nich były produkty pochodzące ze Stanów Zjednoczonych. Ankara gra w konflikcie rosyjsko-ukraińskim na obie strony - zwraca uwagę dziennik.

Stany Zjednoczone, podobnie jak ponad 30 innych państw, nałożyły na Rosję sankcje gospodarcze w odpowiedzi na jej inwazję na Ukrainę. Ma to na celu pozbawienie Kremla funduszy i technologii, których potrzebuje do prowadzenia wojny. Należąca do NATO Turcja jest jednym z państw, które zadeklarowały, że nie przyłączą się do sankcji - przypomina "WSJ".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP