Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Rosną długi pokolenia PRL. "Są w trudnym momencie życia"

165
Podziel się:

24,3 mld zł wynoszą zaległości tzw. pokolenia PRL z tytułu nieterminowego opłacania bieżących rachunków, rat kredytów i pożyczek - wynika z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Ekspert wskazał na dwie przyczyny.

Rosną długi pokolenia PRL. "Są w trudnym momencie życia"
24,3 mld zł wynoszą zaległości tzw. pokolenia PRL z tytułu nieterminowego opłacania bieżących rachunków (East News, LESZEK KOTARBA)

Przedłużające się problemy gospodarcze, będące konsekwencją najpierw pandemii, a później wysokiej inflacji i wyższych stóp procentowych najbardziej dają się we znaki właśnie osobom w przedziale wiekowym od 45 do 54 lat.

Zgodnie z danymi Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowych BIK, tzw. pokolenie X, nazywane w Polsce pokoleniem PRL (osoby urodzone w latach 60. i 70. XX w.), jest winne niemal co trzecią złotówkę z całej puli zaległości przypadającej na Polaków.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ma dług 50 mln zł. Prawo nie stoi po jego stronie

24,3 mld zł wynoszą zaległości pokolenia X z tytułu nieterminowego opłacania bieżących rachunków, rat kredytów i pożyczek - wynika z raportu.

Przez 12 miesięcy do końca pierwszego kwartału 2023 roku suma nieopłacanych zobowiązań tej grupy wiekowej wzrosła w największym stopniu na tle całego społeczeństwa - o ponad 9 proc. (2,1 mld zł).

Z kłopotami finansowymi zmaga się obecnie 11,4 proc. osób należących do pokolenia X, tj. 576,7 tys. osób - o 13,7 tys. więcej niż przed rokiem. Choć osoby w wieku 45-54 lata w społeczeństwie nie stanowią najbardziej licznej grupy wiekowej, to właśnie na nich przypada największa część wszystkich przeterminowanych zobowiązań, których na koniec marca jest już niemal 79,8 mld zł - zauważyli autorzy opracowania.

Jak ocenił prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak, przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele, m.in. mentalność 45-54-latków.

Cechą charakterystyczną generacji X, dorastającej w okresie przemian gospodarczych i wielkich niewiadomych, nazywanej też pokoleniem PRL, jest silna chęć posiadania. Osoby te często swój status określają poprzez pryzmat zgromadzonych dóbr, a to sprawia, że są bardziej skłonne do brania na siebie różnego rodzaju zobowiązań - stwierdził Grzelczak.

Utrzymują dzieci i pomagają rodzicom

Jak dodał, spore znaczenie ma również okres życia, który sytuuje 45-54-latków pomiędzy wchodzącymi w dorosłość dziećmi, nieotrzymującymi już świadczenia 500 plus, ale często wciąż nieumiejącymi się utrzymać, a coraz starszymi i gorzej radzącymi sobie rodzicami.

- Zarówno jedni, jak i drudzy wymagają ich pomocy, za którą idą konkretne wydatki. Sytuacja jest tym trudniejsza, że właśnie pokolenie 45-54-latków ma przeciętnie więcej potomstwa niż urodzeni później. W obecnych warunkach, wysokich cen najmu mieszkań, wysokiego oprocentowania kredytów, bez rodzicielskiego wsparcia trudno się obyć. Trudno się też w ogóle wyprowadzić. Polska jest jednym z krajów UE o najwyższym udziale gospodarstw domowych z co najmniej trzema dorosłymi osobami mieszkającymi pod jednym dachem. Odsetek ten wynosił w 2021 roku aż 45 proc. i był ponad dwukrotnie wyższy niż średnia w Unii Europejskiej - zauważył prezes BIG InfoMonitor.

Wśród pozostałych źródeł trudności pokolenia X wymienił m.in. gorszy stan zdrowia rodziców wymagający większych nakładów na leczenie oraz zasądzane w wyniku rozwodów alimenty.

- Zobowiązania, którym można było bez problemu sprostać we dwójkę, w pojedynkę czasami są już nie do udźwignięcia. Stają się nawet podstawą do ogłoszenia upadłości konsumenckiej - podsumował Sławomir Grzelczak.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(165)
bez umiaru
3 miesiące temu
Mieszkanie w Wawie,najlepiej w Srodmiesciu,pieknie urzadzone na tip top,samochodyi wczasy w tropikach 2 razy w roku,dieta pudelkowa,dowozy pizzy,suszy i itd.Niestety apetyt trzeba przyhamowac i dostosowac do zawartosci kieszeni.
arek
8 miesięcy temu
nie ma znaczenia wiek w jakim się ma długi, ja niby jestem młody a i tak słabo. za jakiś czas skończę spłacać,a le dzięki krukowi jakoś udało mi sie pozbierać ze spłatami
Czy Pomożesz ...
9 miesięcy temu
A jak się utrzymać skoro Brak finansów..brak Wsparcia Finansowego Brak ,,ludzi dobrej woli,, brak firm co by też ,,wspierały ,, a nie wykorzystywali .. Tym bardziej ..jak ma się utrzymać Osobą niepełnosprawna ruchowo Po wypadku komunikacyjnym w drodze do pracy w roku 2007 Skoro nie ma stałego dochodu finansowego ani stałej zwykłej renty.. I tu znowu zamieszczam Apel .. Bardzo Proszę o Wsparcie Finansowe i pomoc Dla osoby niepełnosprawnej ruchowo Po wypadku komunikacyjnym w drodze do pracy Przyjmie każda wpłatę poprzez paypalnowy0001tomaszpiotr@gmail.com Dziś ledwo funkcjonuje fizycznie jak finansowo.. Tomasz 05-R stopień Umiarkowany
Gxgx
9 miesięcy temu
Ale gębę sobie młodymi wycierają niemal wszyscy. Wszystko co to pokolenie dostało, to już wyprzedalo, a potem płakało, że wszystko w rękach zagranicznych. Pokolenie mojej mamusi. Połowa to bohaterowie spod warzywniaka z piwem z opowieściami "co to nie oni by lepiej zrobili"
Prezes
9 miesięcy temu
Ta zmiana ustroju w 1989 roku była największym błędem Polski i nikomu nie potrzebna. Zrobiła więcej szkody niż pożytku. Dlatego mamy dzisiaj to co mamy. Niestety. Taka jest prawda, a Wałęsa z całą solidarnością powinni wisieć za sprzeniewierzenie majątku polskiego.
...
Następna strona