Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Rośnie nadwyżka w budżecie. Tadeusz Kościński podsumował dochody i wydatki

121
Podziel się:

W budżecie państwa na koniec września 2021 było 47,6 mld zł nadwyżki - podało Ministerstwo Finansów. Statystyki są lepsze niż miesiąc wcześniej. W dwucyfrowym tempie rosną w skali roku dochody z podatku VAT, PIT i CIT.

Rośnie nadwyżka w budżecie. Tadeusz Kościński podsumował dochody i wydatki
Minister finansów Tadeusz Kościński podsumował budżet po dziewięciu miesiącach (Krajowa Administracja Skarbowa, KAS)

Z miesiąca na miesiąc poprawia się sytuacja w budżecie państwa. W lipcu dochody przekraczały wydatki o 35 mld zł. Miesiąc później nadwyżka wzrosła do 43 mld zł, a we wrześniu zbliżyła się do 48 mld zł.

Wynikami pochwalił się w środę minister finansów Tadeusz Kościński. Na kongresie Impact 21 w Poznaniu podkreślił: "podtrzymujemy tendencję, którą mieliśmy na koniec sierpnia. Cały czas mamy trend rosnący nadwyżki".

Przez dziewięć miesięcy tego roku do budżetu wpłynęło 360,1 mld zł. Równocześnie wydano 312,5 mld zł.

Zobacz także: Marek Belka o Morawieckim. Nie owijał w bawełnę

Dochody budżetowe

Ministerstwo finansów zauważa, że w okresie styczeń - wrzesień dochody budżetu państwa były wyższe o 55,6 mld zł w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Głównie dzięki dochodom podatkowym, które były wyższe o około 48,3 mld zł.

Wpływy z podatku VAT wzrosły w rok o 20,7 proc. (około 27,1 mld zł), z PIT były wyższe o 15,4 proc. (6,9 mld zł), a z CIT - o 24,3 proc. (7,4 mld zł). Większe dochody zapewniła też akcyza i podatek od gier - wzrost o 6,1 proc. (3,2 mld zł) i dochody z tytułu podatku od niektórych instytucji finansowych - o 8,7 proc. (0,3 mld zł).

Wśród istotniejszych źródeł dochodów budżetowych warto też wskazać na jednorazową wypłatę z zysku Narodowego Banku Polskiego za rok 2020. Miała miejsce w czerwcu i wyniosła 8,9 mld zł.

Wydatki z budżetu

Rosnącą nadwyżkę budżetową zawdzięczamy nie tylko wyższym dochodom. Okazuje się, że w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku zmniejszyły się wydatki z państwowej kasy. Mowa o łącznej kwocie 312,5 mld zł wobec ponad 318 mld zł poprzednio.

Resort finansów wyjaśnił, że niższe wykonanie wydatków związane jest głównie z mniejszymi środkami przekazanymi do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (mniej o około 8 mld zł) wynikającymi z niższego bieżącego zapotrzebowania na finansowanie uzupełniające w związku z dobrą sytuacją na rynku pracy oraz na obsługę długu Skarbu Państwa (mniej o około 3,6 mld zł).

Z danych MF wynika, że w zakresie transportu zrealizowano wydatki niższe o 4,4 mld zł. Jednocześnie wykonanie wydatków z tytułu środków własnych Unii Europejskiej było wyższe o podobną kwotę. Wynikało to przede wszystkim ze wzrostu polskiej składki członkowskiej w wyniku brexitu oraz wyższego poziomu budżetu UE i wyższej wpłaty z tytułu opłat celnych.

Wyższe wykonanie wydatków budżetowych odnotowano też w części poświęconej ochronie zdrowia. Wzrosły o 3,8 mld zł, co wynika z przekazania dotacji podmiotowej dla Narodowego Funduszu Zdrowia.

Nadwyżka, ale do czasu

Ostatnie miesiące pokazują, że budżet państwa jest na plusie. Niestety taki stan rzeczy jest nie do utrzymania do końca roku.

Uchwalona przez Sejm na początku października nowelizacja budżetu zakłada, że dochody państwa w tym roku wyniosą prawie 483 mld zł, a wydatki 523,4 mld zł, co oznacza deficyt na koniec roku w wysokości 40,4 mld zł.

Dużo gorzej wyglądały pierwotne założenia. Początkowo ustawa budżetowa przewidywała, że dochody państwa w całym roku wyniosą 404,4 mld zł, a wydatki 486,7 mld zł, co oznaczałoby maksymalny deficyt w wysokości aż 82,3 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(121)
emeryt
rok temu
jak okradają tych którzy wypracowali sobie wyższą emeryturę ciężko pracując, to nie dziwne że mają jakieś nadwyżki !!! Polski ład z premierem na czele to złodziejstwo ! nie dajcie się oszukać tylko dlatego, że komuś w ministerstwie nie chciało się czegoś policzyć !
zibi
rok temu
Chyba z Izraelu
Polska kraj z...
rok temu
W budżecie państwa na koniec września 2021 było 47,6 mld zł nadwyżki - podało Ministerstwo Finansów. Statystyki są lepsze niż miesiąc wcześniej. W dwucyfrowym tempie rosną w skali roku dochody z podatku VAT, PIT i CIT. Każdy kto ma odrobinę oleju we łbie (oprócz zwolenników pis) to wie, że jak ceny rosną to od nich płacimy większe podatki do budżetu. Więc żadna to zasługa złodziei pisowskich w rządzie tylko ludzi którzy muszą więcej płacić za towary i usługi.
normalny
rok temu
wiadomo jest nadwyżka w baku bo mamy coraz to nowe podatki , ale to pęknie jak bańka mydlana i dopiero menele popierające PIS zobaczą już niedługo ile wódy lub piwa kupią po podniesieniu akcyzy na wódkę i piwo.
pech
rok temu
W ministerstwie finansów klęska urodzaju na drukowany papier. Zgrozą powiało.
...
Następna strona