Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Oktawian Góral
|
aktualizacja

Równa pozycja kobiet i mężczyzn? Tak. Za dwa stulecia

20
Podziel się:

Fundacja Liderek Biznesu nie ukrywa: nierówności na rynku pracy istniały i istnieją nadal. Jak informuje fundacja, "szklany sufit" uda się przebić za... 202 lata.

Równa pozycja kobiet i mężczyzn? Tak. Za dwa stulecia
Kobiety przebiją szklany sufit... za 202 lata. Porażające dane z rynku pracy (Pixabay, StartupStockPhotos)

Wywiad z liderami polskich firm wskazuje jednoznacznie - kobiety w pracy są bardziej zdeterminowane, lepiej zarządzają czasem i oceniają biznesowe ryzyko. Z ankiety przeprowadzonej przez firmę badawczą Kantar wynika obraz kobiety-liderki, która wnosi zupełnie nową jakość do zarządzania przedsiębiorstwem - informuje "Radio Zet".

Zobacz także: Płaca minimalna 3 tys. zł. Semeniuk: Gospodarka się rozpędza, pracodawcy dadzą radę

Mimo tego, że kobiety są cenione na rynku pracy, a ich kompetencje szeroko omawiane i zachwalane, to według raportu Fundacji Liderek Biznesu różnice w pozycji społecznej między płciami zatrą się dopiero za 108 lat. Jeżeli chodzi o zrównanie kobiet i mężczyzn w kwestiach gospodarczych, jest jeszcze gorzej. Według wyliczeń fundacji nastąpi to dopiero za 202 lata!

Kobiety są chwalone, ale niedoceniane

– Proporcja kobiet i mężczyzn na stanowiskach zarządczych wygląda bardzo źle. Powiedziałabym, że to jest wstyd dla polskich organizacji, że tak mało kobiet znajduje się w zarządach. Wśród firm notowanych na giełdzie jest to poniżej 13 procent – mówiła Agnieszka Maciejewska, prezeska Fundacji Liderek Biznesu w rozmowie z "Radiem Zet".

Jako powody takie stanu rzeczy ekspertka wskazuje stereotypy, złą kulturę organizacyjną, ale też nieprzystający do współczesnych czasów system edukacji czy wychowania.

Jest lepiej, ale dalej nie idealnie

Raport Fundacji Liderek Biznesu wskazuje, że sytuacja powoli się poprawia, ale do ideału nadal brakuje wiele. W Polsce kobiety stanowią już około 41 proc. kadry menadżerskiej. Niestety, nie przekłada się to na zarobki - pay gap, czyli luka płacowa między kobietami a mężczyznami na stanowiskach kierowniczych wynosi w Polsce 27,7 proc. - wynika z danych Eurostatu, które przytacza "Radio Zet". Jest ona tym samym o 4,3 proc. wyższa od unijnej średniej.

Liderki Biznesu w swojej analizie przytaczają badania Massachusetts Institute of Technology oraz Carnegie Mellon, z których wynika, że organizacje i zespoły, w których pracują kobiety osiągają lepsze wyniki pod względem analizy logicznej, koordynacji czy planowania. Ponadto zespoły koedukacyjne lepiej radzą sobie z rozwiązywaniem problemów - podaje "Radio Zet".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(20)
Autor
3 lata temu
Równej płacy musi towarzyszyć równa wydajność. Nie może być tak, że ja przeniosę 50 kilo z punktu A do B i dostanę 100 złotych, a kobieta się zasłoni warunkami fizycznymi, przeniesie 20 kilo i dostanie 100 złotych.
Hohoho
3 lata temu
Czyli co ? Za 200 lat nie będą mieć przez 1/4 miesiąca okresu i będą pracowały tak samo wydajnie caly miesiac ?
Lucky
3 lata temu
To będzie szowinistuczny wpis dla niektorych, a dla mnie samo życie: jako tzw. korposzczur miałem epizody pracy w zespolach zarządzanych przez kobirty lub zdominowanych rezprezentacją kobiet i obiecałem sobie, że nigdy wiecej nie wdepnę w coś takiego, za żadną kasę. A dyrektor zarzadzajace w osobach kobiet bedę omijał szerokim łukiem. Takiej ilosci szykan, gierek, nierównego traktowania, panskiego dworu, faworyt z towarzyskich ukladów lub subiektywnych pozaprofesjonalnycj kryteriów, intryg, plotek, pomowień oraz wszelkich możliwych przeslanek do zaczatków mobbingu nie ma nigdzie indziej niż w takich sfeminizowanych środowiskach. Nawet najbardziej skrzywieni męscy menedżerowie w tych aspektach to harcerzyki w porownaniu z chorym i toksycznym środowiskiem jakie mają skłonność tworzyć kobiety w korporacjach. Mówimy o równouprawnieniu, to o takich rzeczach też mówmy głośno i szczerze. Aby być uczciwym zstrzegam, że to moja prywatna opinia oraz obserwacja i nie chcę mocno generalizować, natomiast zbieżnoś jest w moim prywatnym doświadczeniu znamienna.
loki
3 lata temu
kobety ? a któż to ?
................
3 lata temu
Na przykład w mundurówce kobiety są faworyzowane zarówno na szkółkach kursach podstawoywch jak i potem dalej w służbie przez dowódców , kobiety szybciej awansują, zajmuja stanowiska biurowe, nie wykonuja tak ciezkich zadan jak mezczyzni bo sie do tego nie nadaja, niestety przez tak zwana ,,poprawnosc'' są przyjmowane i co za tym idzie faworyzowane np na szkólkach , nie wykonywały tak ciężkich cwiczen fizycznych jak mezczyzni mimo ze mówi sie ogólnie ze są traktowane jednakowo ze potem zadania są równe dla kobiet i mężczyzn, to wszystko bardzo bolało a teraz w mediach czytamy ze kobiety są dyskryminowane? jak mozecie tak klamac ?! teraz są dyskrtyminowani ale tylko mezczyzni wzgledem kobiet w niktórych zawodach! o tym sie juz nie pisze co?!