Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Mirończuk
|
Partner publikacji: mBank

Pieniądz nie ma płci. Wiedza to skarb

7
Podziel się:

Choć inwestorzy w Polsce, szczególnie inwestorzy giełdowi, to w większości mężczyźni, nie jest to globalnym standardem. Kobiety mają wszelkie predyspozycje do tego, by doskonale zarządzać pieniędzmi.

Pieniądz nie ma płci. Wiedza to skarb
Panie są bardziej przewidujące, podejmując decyzje, biorą pod uwagę więcej zmiennych i podchodzą do finansów bardziej zdroworozsądkowo. (Adobe Stock)

Wiele kobiet pracuje na wysokich kierowniczych stanowiskach, posiadają duże majątki, do których doszły same, własną pracą i podejmowaniem właściwych decyzji, w tym finansowych.

Spójrzmy na potencjał kobiet w zakresie zarządzania pieniędzmi. Z badania CFA Society Poland („Udział kobiet w władzach a efektywność spółek”) wynika, że spółki z udziałem kobiet we władzach odnotowują wyższe marże netto, a kursy ich akcji są mniej zmienne.

Kobiety – jako bardziej rozważne i mniej skłonne do ryzyka – świetnie też podejmują decyzje inwestycyjne prywatnie – własne czy rodziny.

Zapraszamy na webinarium Money.pl na stronie Wirtualnej Polski – tym razem o finansach oczami kobiet.

Różnice płci

Czy kobiety inaczej podchodzą do pieniędzy w życiu niż mężczyźni?

Z badań SGH wynika, że deklarowana rola kobiet w decyzjach dotyczących oszczędzania jest wysoka – 40,3 procent badanych twierdzi, że te podejmowane są wspólnie w rodzinie.

Pytanie tylko – czy jakie są to decyzje?

Czy dotyczą oszczędzania w ogóle, czy też w takim odsetku gospodarstw domowych kobiety podejmują też decyzje np. o zakupie konkretnych walorów – na giełdzie, w funduszach inwestycyjnych itp.?

Odpowiedź nasuwa się sama po tym, jak spojrzymy na raport Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych Ogólnopolskie Badanie Inwestorów – 92,2 procent inwestorów to mężczyźni!

Dlaczego tak się dzieje? Jakie obawy mają kobiety przed wejściem na rynek finansowy?

Czy mężczyźni słusznie zagarnęli ten aspekt życia prawie wyłącznie dla siebie?

Bezcenna kobieca rozwaga

Mówi się, że to rolą mężczyzny jest zapewnienie ekonomicznego bezpieczeństwa rodzinie, choć z badań wynika, że to kobiety są bardziej gospodarne i skłonne do oszczędzania.

Panie są również bardziej przewidujące, podejmując decyzje, biorą pod uwagę więcej zmiennych i podchodzą do finansów bardziej zdroworozsądkowo.

Mężczyźni zaś mają większą skłonność do ryzyka, a tym samym szukają szansy na większe zyski, nie zawsze dobrze na tym wychodząc.

Jak to wszystko połączyć? Gdzie leży prawda?

Rzeczywiste (nie stereotypowe) zachowania kobiet pokazują, że są one świetnie predysponowane do tego, by inwestować, szczególnie długofalowo.

Osiągają bardzo dobre wyniki i pod wieloma względami przewyższają mężczyzn – chociaż przecież zazwyczaj nie chodzi tu o wyścig, a o współpracę.

W najbliższym odcinku webinarium Money.pl "Taka wiedza to skarb. Dla tych, który mają 100, 1 000, 10 000 zł" zajmiemy się finansami z perspektywy kobiet.

W programie będziemy gościć ekspertki:

Aleksandrę Żukowską, dyrektor ds. zarządzania siecią sprzedaży bankowości prywatnej mBanku. Jest ekonomistą z 20-letnim stażem pracy w bankowości, od 16 lat pracuje w bankowości prywatnej. Ma duże doświadczenie w zarządzaniu relacjami z klientami i współpracy z zespołem doradców. Certyfikowany doradca EFPA.

Marta Drinčić, psycholog, Interwent kryzysowy, Trener | TEDx Speaker | Założyciel firmy Psychology & Business i Projektantki Sukcesu | Dyrektor ds. komunikacji w Business Magazine

Zapraszamy na stronę wiedzatoskarb.wp.pl już 30 czerwca o godz.19:00.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Partner publikacji: mBank
inwestycje
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
Red Pill
2 lata temu
Partner publikacji -Mbank? Sponsorowany artykuł i wszystko jasne.
Red Pill
2 lata temu
"Kobiety – jako bardziej rozważne i mniej skłonne do ryzyka." Jeśli mówimy o inwestowaniu i sukcesie oraz rozwoju firmy to to nie pomaga. Aby pieniądz się " kręcił" trzeba często podejmowac ryzykowne decyzje, które przynoszą duże profity. "Mężczyźni zaś mają większą skłonność do ryzyka, a tym samym szukają szansy na większe zyski, nie zawsze dobrze na tym wychodząc. " Jak to nie? Kto jeżdzi nowymi Porshe,Lambo,Ferrari? "Rzeczywiste (nie stereotypowe) zachowania kobiet pokazują, że są one świetnie predysponowane do tego, by inwestować, szczególnie długofalowo. " Odbicie tematu na boczny tor. Są statystyki i oficjalne dane.Nie ma to nic wspólnego ze stereotypami. Kobiety i mężczyźni wybierają w życiu to co im sie podoba rozmawiając o rozwin iętych krajach gdzie każdy wybiera zawód który mu pasuje. Skończcie proszę z tymi politycznie poprawnymi artykułami.
ekopiSSdon
2 lata temu
Największe kariery jakie widziałem w korpo robiły kobiety! Technologia niestety na skróty i stosowana od zarania dziejów ;)
fizolof
2 lata temu
Tak się zastanawiam, korzystając z logiki. Skoro "Panie są bardziej przewidujące, podejmując decyzje, biorą pod uwagę więcej zmiennych i podchodzą do finansów bardziej zdroworozsądkowo. " dlaczego trzeba o tym non stop przypominać, pisać artykuły i dzień w dzień wbijać nam do głów takie frazesy? Dlaczego Panie, mając takie możliwości nie otwierają funduszy inwestycyjnych podbijając rynek i deklasując mężczyzn? Przecież byłaby to znacznie lepsza reklama niż propaganda strzelająca w nas jak messerschmitt.
Student
2 lata temu
Mam depresję, a nie mam renty!