Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Równość płac kobiet i mężczyzn. Polska w czołówce UE

Polska nie ma powodów do wstydu, jeżeli chodzi o równość płac kobiet i mężczyzn. Według danych Komisji Europejskiej nasz kraj znajduje się w czołówce UE pod tym względem. Największa dysproporcja w zarobkach jest m.in. w Niemczech oraz Wielkiej Brytanii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Polska może się pochwalić małymi wskaźnikami zróżnicowania płac ze względu na płeć. W całej UE jest z tym gorzej. (Fot: fotolia)

Najmniejsza luka wynagrodzeń ze względu na płeć istnieje w Rumunii i wynosi 3,5 proc. – podaje PAP. Na kolejnych miejscach są: Luksemburg i Włochy (po 5 proc.), Belgia (6 proc.) i Polska właśnie. Nad Wisłą kobiety za tę samą pracę zarabiają średnio o 7,2 proc. mniej.

To oznacza, że zostawiamy większość państw europejskich w tyle pod tym względem. Dla przykładu: w Grecji zróżnicowanie płacowe występuje na poziomie 12,5 proc., w Szwecji to 12,6 proc. Jeszcze gorsze wyniki notują m.in. Wielka Brytania (20,8 proc.), która jest na 25. miejscu w rankingu. Tuż za nimi uplasowały się Niemcy (21 proc.) oraz Czechy (21,1 proc.). Niechlubny ranking zamyka Estonia z wynikiem 25,6 proc.

W ujęciu na całą Unię Europejską, kobiety wciąż zarabiają średnio o 16 proc. mniej niż mężczyźni. "W porównaniu z zeszłym rokiem, kiedy kobiety zarabiały o 16,2 proc. mniej, sytuacja poprawiła się tylko nieznacznie" – informuje w komunikacie KE, cytowana przez PAP.

Zobacz także: Polska spadła w międzynarodowym rankingu. "To jest porażka rządu"

Skąd się biorą różnice w wynagradzaniu ze względu na płeć? Autorzy badania wskazują na kilka przyczyn, m.in. na to że kobiety częściej pracują w niepełnym wymiarze, borykają się z problemem "szklanego sufitu", a także pracują w sektorach gorzej opłacanych lub często są głównymi opiekunami rodzin.

26-letni Marek zaraz po studiach znalazł dobrą pracę. Jego zdaniem nie ma potrzeby dalszego podnoszenia płacy minimalnej.
Płaca minimalna w górę. "Z tego i tak wyżyć się nie da"

"Różnice płac biorą się również ze stereotypów i dyskryminacji w związku z płcią. Większa przejrzystość płac pozwoliłaby dowiedzieć się, które z tych przyczyn są najważniejsze" – podkreśla KE.

4 listopada – data publikacji tych danych – jest nieprzypadkowa. To na ten dzień przypada bowiem Europejski Dzień Równiej Płacy. Jeżeli uwzględnić, że mężczyźni otrzymują swoje wynagrodzenie za cały rok pracy, to symbolicznie właśnie 4 listopada kobiety przestają otrzymywać pensję za tę samą pracę. Różnica niemal dwóch miesięcy ma wskazać, jak poważny jest problem zróżnicowania płacy ze względu na płeć.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński
Płaca minimalna. "To polska wersja kraju dobrobytu"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-11-2019

KarolA przecież dopiero 2 dni temu w wp kwiczano ze w Polsce najgorzej pod tym względem...

04-11-2019

markNie wiadomo o co chodzi, ale Polaków interesują bardziej kwoty wypłat, a nie różnice w wypłatach.

04-11-2019

efekt końcowyProblem wydaje się być sztucznie nadmuchany. Wydaje mi się , że wynagrodzenie jest za pracę a nie przynależność do płci . Praca ma swoją wartość, co … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (4)