Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|
aktualizacja

Ruszają konsultacje w sprawie prac przy CPK. Mogą w nich wziąć udział 33 podmioty

66
Podziel się:

Ruszyły wstępne konsultacje w związku z pracami budowlanymi tras kolejowych w ramach projektu CPK. Do końca 2034 roku spółka Centralny Port Komunikacyjny planuje wybudować 12 tras kolejowych. W konsultacjach mogą wziąć udział 33 podmioty z branży budowlanej.

Ruszają konsultacje w sprawie prac przy CPK. Mogą w nich wziąć udział 33 podmioty
CPK ma być największym lotniskiem w Polsce (CPK, CPK)

Rozpoczęły się wstępne konsultacje na roboty budowlane tras kolejowych łączących lotnisko w Baranowie z różnymi regionami Polski — poinformowało w piątek biuro prasowe Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Jak w napisano w komunikacie — spółka rozpoczęła w piątek wstępne konsultacje rynkowe (WKR) z potencjalnymi wykonawcami. Ich celem — jak czytamy - "jest dialog z rynkiem w sprawie m.in. założeń planowanego postępowania przetargowego na roboty budowlane, warunków i kryteriów oceny ofert, zapisów umownych umożliwiających realizację zamówienia, rozkładu ryzyka między zamawiającego a wykonawców, pakietowania czy zakresu zamówień".

W planach budowa 12 tras kolejowych

Do końca 2034 roku spółka Centralny Port Komunikacyjny planuje wybudować 12 tras kolejowych, w tym 10 tzw. szprych, prowadzących z różnych regionów Polski do Warszawy i nowego lotniska. W sumie to prawie 2000 km nowych linii kolejowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nowy sposób podawania leków. "Za 10 lat zagości w domach"

Zaznaczono też, że spółka CPK planuje również skonfrontować podejście polskiego rynku do innowacyjnych rozwiązań stosowanych z powodzeniem za granicą, takich jak np. rozliczenie w formule open book, tzw. target price, podwykonawca mianowany czy dostawy własne zamawiającego.

W konsultacjach — jak czytamy — mogą wziąć udział 33 podmioty z branży budowlanej. Wykonawcy uczestniczący w WKR będą podzieleni na wykonawców generalnych (odpowiedzialnych za całość procesu inwestycyjnego) i wykonawców poszczególnych branż. Zaznaczono, że konsultacje są kierowane zarówno do największych firm z branży budowlanej w Polsce i za granicą, jak i do lokalnych podmiotów specjalizujących się w poszczególnych branżach (roboty przygotowawcze, torowe, trakcyjne, sterowanie ruchem kolejowym itd.) oraz do organizacji zrzeszających firmy z branży budowlanej.

Postępowanie na roboty budowlane dla inwestycji kolejowych będzie kolejnym dużym przetargiem spółki CPK. W październiku 2021 r. ogłoszono postępowanie na projektowanie kolejowych "szprych" o wartości ponad 7 mld zł, do którego zostało zakwalifikowanych 11 oferentów m.in. z Polski, Belgii, Hiszpanii, Szwecji, Norwegii czy Korei Południowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(66)
Promil
2 lata temu
Pobudujemy ,zapłacimy, wydzierżawimy na 30 lat,I po 30 latach ktoś za darmo przejmie, jakiś kręt nad tym pracuje i tak się dalej Polskę sprzedaje
2stan13
2 lata temu
Na całe szczęście jest duża nadzieje, że po przegranych przez PiS wyborach do parlamentu, TA FARSA POD TUTUŁEM CPK i MARNOWANIE PUBLICZNEGO GROSZA NA WYPŁATY PO 50000 zł?/m-c dla niejakiego Horały SKOŃCZY SIĘ!
luj
2 lata temu
ostatnio swoje "zadowolenie" demonstrowali mieszkańcy Przemyśla których chcą wyrzucić z nowo wybudowanych domów aby wybudować trasę kolei do CPK
Megalomania
2 lata temu
W Berlinie, 400 km od Łodzi, jest nowo wybudowane olbrzymie lotnisko. Wystarczyłoby wybudować linie szybkiej kolei z W-wy do Berlina. Pasażerowie z poza Europy wybiorą w pierwszej kolejności Berlin, a nie Baranów!
widzu
2 lata temu
A ja mimo że mieszkam 30 km. od Warszawy w sobotę i niedzielę komunikacji publicznej nie uwidzę..... no widzę samoloty jak do Okęcia podchodzą
...
Następna strona