Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. AZI
|

Rynek pracy. Polskie firmy wolą płacić więcej Ukraińcom niż Polakom

55
Podziel się:

Zapotrzebowanie na kadrę ze Wschodu nie zmniejszyło się nawet podczas pandemii. Co trzeci przedsiębiorca deklaruje, że woli więcej zapłacić pracownikowi z Ukrainy niż Polakowi.

Rynek pracy. Polskie firmy wolą płacić więcej Ukraińcom niż Polakom
Blisko 27 proc. firm z sektora handlu planuje zatrudnić pracowników z Ukrainy. (East News, Tomasz Kawka)

Z danych "Barometru Polskiego Rynku Pracy" firmy Personnel Service, na które powołuje się Interia.pl, wynika, że co czwarta firma w Polsce zamierza zatrudnić Ukraińców w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Dla pracowników ze Wschodu kluczowym czynnikiem przy wyborze pracodawcy jest argument finansowy.

Jak podaje "Barometru Polskiego Rynku Pracy" obecnie więcej niż co czwarta firma w Polsce (28 proc.) zatrudnia pracowników z Ukrainy. Najwięcej kadry ze Wschodu znajdziemy w firmach zatrudniających ponad 250 osób - już 45 proc. z nich zatrudnia Ukraińców.

W przypadku średnich firm co trzecia deklaruje zatrudnianie pracowników zza wschodniej granicy, a w małych co czwarta. Również niemal co czwarta firma w Polsce zamierza rekrutować Ukraińców w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Zobacz także: Wraca rynek pracownika? Sedlak: Nadmiar osób niewykwalifikowanych

Największe zapotrzebowanie na pracowników z Ukrainy jest w firmach z sektora przemysłowego - już co trzecie przedsiębiorstwo planuje zatrudniać kadrę ze Wschodu. Na drugim miejscu znajdują się firmy z sektora handlu - 27 proc. będzie zatrudniało pracowników z Ukrainy, a w branży usługowej 20 proc.

Barometr Polskiego Rynku Pracy informuje jednocześnie, że na początku pandemii, czyli na przełomie marca i kwietnia 2020 roku nastąpił odpływ kadry ze Wschodu. Według danych Straży Granicznej z Polski wyjechało wtedy nawet 250 tys. osób.

- Udało się go jednak powstrzymać, bo wprowadzono odpowiedni zapis w tarczy antykryzysowej, który przedłużał wizę cudzoziemców na cały czas obowiązywania stanu epidemicznego i 30 dni po jego zakończeniu. To zatrzymało wielu Ukraińców w Polsce, a do tego cały czas przyjeżdżali nowi. Wzrosty widać w statystykach ZUS pokazujących, że w kwietniu tego roku ubezpieczonych cudzoziemców było o 110,3 tys. więcej niż przed pandemią - komentuje Krzysztof Inglot, prezes zarządu Personnel Service.

Pracodawcy sięgają po pracowników ze Wschodu i dobrze ich wynagradzają. W porównaniu do poprzedniej edycji badania wzrosła liczba pracodawców skłonnych płacić obywatelom Ukrainy więcej niż Polakom. Taką możliwość zakłada co trzeci pracodawca, w porównaniu do 28 proc. w pierwszej połowie 2020 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(55)
krystian
2 miesiące temu
A gdzie w ogóle pomoc z rządu ? dla Ukraińców wszystko, aż du.. wychodzą te wiadomości codzienne,że 500+,300+,mieszkania,prace dostaną. Mnie nikt nic za darmo nie dał.
polka
2 miesiące temu
Polek pracodawcy zatrudniać nie chcą,bo boją się,że zajdą w ciążę,że wybrzydzają, a na Ukrainie z czego Ukrainki się utrzymywały z 4dzieci?,gdzie tam przed wojną było tyle miejsc pracy,czy też wtedy tak chętnie szły do pracy?!Dopiero jak ich przycisnęło- to biorą wszystko co polskie.Nie każda Ukrainka jest taka świetna-pracodawcy jeszcze się przekonają.Więcej ofert dla Polaków,bo nie każdy chce wyjechać na zachód za lepiej płatną pracą!!Ludzie są-tylko trzeba iść na kompromis!!
Polak
8 miesięcy temu
ukry się wycwaniły, chcieliby zarabiać więcej od polaków i 15 - 20 razy więcej niż zarabia się na ukrainie, zrobili się strasznie bezczelni. za 5tys zł to oni nie będą robić (gdzie u siebie zarabiają 600zł na miesiąc) wolą siedzieć w biedzie na ukrainie bez roboty jak pracować w polsce za 5 tys zł gdzie za taką wypłatę u siebie są bogaczami, ale oni chcą być miesięcznymi milionerami ;-) pa pa ukraina...
Denny
11 miesięcy temu
Artykuł z takim tytułem tylko żeby się klikało, a nie ma w tym ani krzty prawdy. Wiadomo że Ukraińcy wszędzie są gorzej traktowani i nikt im więcej nie płaci, mówię tu o stawkach godz.,bo Polacy by tego nie zdzierżyli i masowo by się zwalniali. Czy ktoś słyszał o takiej sytuacji? Wątpie
Mowa nienawiś...
11 miesięcy temu
Kolejny oderwany od rzeczywistości 'twór' tego portalu, dla rozpalenia nienawiści i ksenofobii u osób niewyeduwanych i nie znający reali rynku pracy. Znam wiele osób Ukrainy, i wszyscy niezależnie od branż na minimalnych stawkach, nawet po kilku latach pracy u jednego pracodawcy. Tak chętnie zatrudniają, ale na czarno i za min. stawki. Np. na budowie przy elewacji stawka dla Polaka 20 zł/godz, a dla Ukraińca 14 zł/godz. Jeżeli już zarabiają więcej od Polaków to przez to że pracują po 12 godzin 6 lub 7 dni w tygodniu.
...
Następna strona