Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|
aktualizacja

Rynek zabawek przechodzi rewolucję. Ekologia górą. Zmieniają się nawet klocki Lego

6
Podziel się:

Plastik odchodzi do lamusa, a zabawki coraz częściej wykonane są z naturalnych materiałów. Ten gigantyczny rynek od lat rośnie i nic nie wskazuje, by sytuacja miała się zmienić. By trafić do jak najszerszej rzeszy klientów, swoją strategię zmieniają nawet tacy giganci, jak Lego czy producent lalek Barbie.

Rynek zabawek się zmienia
Rynek zabawek się zmienia (East News, Bartosz Krupa/East News)

Wartość polskiego rynku produktów dla dzieci wyniosła w 2019 roku 15,2 mld zł, a w tym roku ma urosnąć o kolejne 4,8 proc. - pisze piątkowa "Rzeczpospolita", powołując się na dane firmy PMR. Producenci mają więc o co walczyć.

A ponieważ zmieniają się preferencje klientów, firmy muszą się do tego dostosować. "Po latach zachwytu nad kolorowym plastikiem coraz większą popularnością cieszą się zabawki, które dla niektórych mogą być z innej dekady – chodzi oczywiście o drewniane klocki czy samochody" - czytamy.

Jak mówi gazecie Magdalena Kordaszewska z serwisu zabawkowicz.pl, jest coraz więcej zabawek wykonanych z naturalnych, biodegradowalnych materiałów. Do łask wracają: karton, naturalna plastelina, korek, kauczuk, niemalowane drewno.

Obejrzyj też: Zabawki - na co zwrócić uwagę, by były bezpieczne

Również opakowania zabawek są bardziej ekologiczne - są coraz mniejsze, a plastikowe woreczki z małymi elementami zastępują na przykład takie wykonane z papieru.

Żeby nie stracić klientów, zmieniają się nawet giganci. W 2018 roku Lego wprowadziło pierwszy zestaw, w którym klocki w 98 proc. składały się z materiału roślinnego (trzciny cukrowej) zamiast z plastiku. Do 2030 roku firma chce produkować większość swoich zabawek i opakowań z przyjaznych środowisku materiałów.

Zmienia się też podejście do tego, jak zabawka powinna wyglądać - czy lalka powinna pokazywać wyidealizowaną wersję rzeczywiści, czy być jednak bardziej "zwyczajna". Ten trop podjęła firma Mattel, która produkuje Barbie. I zaczęła produkować nieidealne Barbie - z protezą nogi, bielactwem, na wózku inwalidzkim A nawet takie o pełniejszych kształtach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(6)
ela
4 lata temu
bardzo fajne dla dzieci sa również klocki plus plus,naprawdę warto zakupić dzieciakom takie zabawki, rozwijają kreatywność i nie zawierają szkodliwego plastiku
Aleksander12
4 lata temu
Najlepsze klocki kupują polskie celebrytki w Dubaju .
Mistrz Polika...
4 lata temu
Trzeba zacząć uczyć dzieci walki z eko terrorem
jajaja
4 lata temu
No super. Niech wytna wiecej drzew. lewactwo=szkoda slow
Kleofas
4 lata temu
Wasza rzetelność dziennikarska jak zawsze leży. LEGO co prawda rozważało możliwość produkcji klocków z materiałów pochodzenia roślinnego, ale ich jakość znacznie odbiegała od ich standardów i ostatecznie zrezygnowali z tego pomysłu argumentując, że ich klocki i tak nie trafiają na śmietnik, więc nie ma sensu żeby nadawały się do recyklingu. Jedynie "drzewka" w zestawach są z produktów roślinnych. Sprawdzajcie fakty zanim coś napiszecie.