Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. JCK
|

Rząd decyduje, a nowe firmy słono zapłacą. Składki ZUS w górę

50
Podziel się:

Rząd proponuje, by najniższe wynagrodzenie od 1 stycznia 2022 r. wynosiło 3000 zł brutto. Będzie wzrost płacy minimalnej o prawie 300 zł na rękę. To na razie propozycja, ale cieszy ona pracowników. Mniej zadowoleni będą przedsiębiorcy, którzy właśnie założyli firmę.

Rząd decyduje, a nowe firmy słono zapłacą. Składki ZUS w górę
Wzrost płacy minimalnej oznacza, że także składki na ubezpieczenia społeczne wzrosną (Getty Images)

Jak pisze "Fakt", przedsiębiorcy, którzy dopiero założyli własny biznes, mogą korzystać z preferencyjnej wysokości składek. Jednak wzrost płacy minimalnej oznacza, że także składki na ubezpieczenia społeczne wzrosną.

Nowy przedsiębiorca zamiast dotychczasowych 265,78 zł zapłaci 284,76 zł – co oznacza wzrost o 18,98 zł miesięcznie, czyli o prawie 230 zł rocznie.

Oprócz nich obowiązkowa będzie także składka zdrowotna, która w wysokości 9 proc. dochodu będzie musiała być płacona przez cały rok bez prawa do odliczenia od podatku.

Zobacz także: Zakaz handlu do doprecyzowania. Śniadek: "Tu powinna być zasada: wszyscy albo nikt"

Nie tylko przedsiębiorcy od niedawna prowadzący działalność gospodarczą muszą spodziewać się wyższych składek ZUS. Także firmy, które już nie korzystają z preferencji, będą płacić więcej – aż o 1400 zł rocznie.

Płaca minimalna. Konsultacje

To ostatni moment na ustalenie rządowej propozycji płacy minimalnej. Zgodnie z przepisami, Rada Ministrów musi ją przygotować do 15 czerwca. Następnie Propozycja zostaje przedstawiona Radzie Dialogu Społecznego.

Przedstawiciele pracowników, pracodawców i rządu na rozmowy i wypracowanie wspólnego stanowiska mają 30 dni.

Ustalona w tym gronie wysokość minimalnego wynagrodzenia jest następnie do 15 września ogłaszana w Monitorze Polskim jako obwieszczenie Prezesa Rady Ministrów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(50)
logiczny
2 lata temu
Pójdą na 60 % podwyżki dla drużyny + !;(
XXX
2 lata temu
Rząd ręką zusu okrada ludzi pracy, to przykład antyekonomii. Do zusu więcej się wkłada niż wyjmuje chyba że jest się sędziom, prokuratorem, ministrem lub kimś z mundurówki, ponieważ oni nie płacą składek ,a dostają i to sowite emerytury. Rząd ze swojego nie da tylko zabierze ludziom pracy, stąd tak wysokie za wysokie składki dla ludzi pracy!!!!! To po prostu jest chore, Taka polityka rządu zmusza ludzi do kombinacji , wpycha do szarej strefy i jest hamulcem przedsiębiorczości !!!!!
dlugi-gr
2 lata temu
Trzeba zamknąć firmę i wrócić na garnuszek państwa, a pieniądze zarabiać bez działalności i podatków. A tak mam płacić 1600 pln składek, 500 pln podatku, 2000 kosztów stałych :] Na lewo tych kosztów zostanie 500 pln. Dobry rzad, tylko głupi.
Kama
2 lata temu
No i git chcieliście PiS to go macie.wydoja prywatny biznes do cna.juz się żyć nie chce w tym pisowskim kraju.
Kostek
2 lata temu
W szarej strefie jest fajnie.
...
Następna strona