Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
WZI
|

Płaca minimalna w 2022 roku. We wtorek rząd zajmie się projektem

193
Podziel się

Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów zajmie się projektem propozycji wysokości stawek minimalnej pensji i wynagrodzenia godzinowego.

Płaca minimalna w 2022 roku. We wtorek rząd zajmie się projektem
Obecnie pensja minimalna wynosi 2800 zł brutto (Flickr KPRM, Krystian Maj)
bErqkUZN

To ostatni moment na ustalenie rządowej propozycji płacy minimalnej. Zgodnie z przepisami, Rada Ministrów musi ją przygotować do 15 czerwca. Następnie Propozycja zostaje przedstawiona Radzie Dialogu Społecznego.

Przedstawiciele pracowników, pracodawców i rządu na rozmowy i wypracowanie wspólnego stanowiska mają 30 dni.

Ustalona w tym gronie wysokość minimalnego wynagrodzenia jest następnie do 15 września ogłaszana w Monitorze Polskim jako obwieszczenie Prezesa Rady Ministrów.

bErqkUZP
Zobacz także: Płaca minimalna powyżej 3 tys. zł? "Solidarność" negocjuje z pracodawcami

Jeśli Rada nie dojdzie do porozumienia, o wysokości pensji minimalnej na kolejny rok decyduje rząd.

bErqkUZV

Obecnie pensja minimalna wynosi 2800 zł brutto, o 200 zł więcej niż w minionym roku. Minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych wzrosła z 17 do 18,30 zł brutto.

Płaca minimalna nie może wzrosnąć o mniej niż 100 zł, bo takie jest minimum ustawowe. Ostatnio często mówi się jednak o zmianie przepisów i uzależnieniu wysokości stawki np. od regionu.

Takie rozwiązanie proponuje Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw Adam Abramowicz.

Propozycja zakłada ujednolicenie płacy minimalnej dla poszczególnych regionów w oparciu o czynnik ekonomiczny. Przewidywalna pensja oznacza ponadto, że byłaby ona ustalana z wyprzedzeniem, a nie sztucznie "pompowana" przez rząd.

bErqkUZW

W 2021 r. wysokość płacy minimalnej ma przekroczyć 53 proc. płacy średniej. Tym samym przebije ona poziom 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia, ustalony w ramach konsensusu społecznego w latach poprzednich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bErqkVaq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(193)
Głos
miesiąc temu
Przykro mi to mówić ale Polska to większości kraj wyrobników na rzecz zachodniego kapitału, w większości firm znajdujących się na terenie RP to kapitał zagraniczny, do takiej sytuacji doprowadziły rządy od Wałęsy po dzisiejszą władzę brak odbudowy Polskiego kapitału powoduje też odpływ ogromnych zysków za granicę kosztem pracy Rodaków. Proszę mi powiedzieć ile polskich Banków jest zagranicą a ile zagranicznych w Polsce? Tak samo sytuacja wygląda z Polskim Biznesem w śladowych ilościach za granicą, to jest ta sprawiedliwość Unijna i wolność handlu, podnoszenie podatków zabiją Polaków a a obcy kapitał jest z nich zwolniony, dlaczego? argument jest śmieszny na dzisiejsze czasy "bo dają pracę" Obywatelom Polskim. Ta sytuacja musi się zmienić natychmiast!
:-):-)
2 miesiące temu
3 tyś miały być już w tym roku. Na 2022 zapowiadali nawet 3300 brutto, zostało 3 tyś. W szaleńczym tempie gonimy Niemców :-)
Emerytka
2 miesiące temu
Płaca minimalna wzrasta - a wraz z nią i innymi "plusami" - inflacja. Już mamy jedną z największych w Europie, tak się kończy rozdawnictwo.
bErqkVar
31-latek
2 miesiące temu
Ogłaszam wszystkim, że miłościwie nam panujący Król Jarosław Pierwszy zarządził dwie miski ryżu za pracę, jako szczodry prezent dla poddanych. Wiwat Król!
Trokista
2 miesiące temu
Nowy marksizm i leninizm na naszych oczach
...
Następna strona