Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Rząd dogadał się z górnikami. Jest umowa społeczna i gwarancje

66
Podziel się:

Podpisanie Umowy Społecznej dot. transformacji sektora elektroenergetycznego to końcowy etap przygotowań do powołania NABE - powiedział Jacek Sasin, minister aktywów państwowych. - Wejście w życie osłon socjalnych wymaga notyfikacji KE, mogę powiedzieć, że dochodzą stamtąd pozytywne sygnały - dodał.

Rząd dogadał się z górnikami. Jest umowa społeczna i gwarancje
Minister aktywów państwowych Jacek Sasin uważa, że to "ogromny sukces" (GETTY, NurPhoto)

W czwartek w południe z udziałem wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, podpisano Umowę Społecznej, która dotyczy transformacji sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego. Umowa ta związana jest z planami wydzielenia ze spółek z udziałem Skarbu Państwa wytwórczych i wydobywczych aktywów węglowych. Jest to końcowy etap przygotowań do powołania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE).

To ogromny sukces. Przede wszystkim cieszę się, że w sprawie tak trudnego procesu jak transformacja sektora elektroenergetycznego i wydzielenie aktywów węglowych udało się wypracować tak szeroki konsensus - mówił w wywiadzie dla PAP wicepremier Jacek Sasin.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Górnik bierze 120 tys. zł za odejście z polskiej kopalni i idzie do czeskiej. "Taka jest pomoc z budżetu"

Jakie gwarancje otrzymają górnicy?

Sasin przekonuje, że NABE "stanie się niebawem jednym z gwarantów naszego bezpieczeństwa energetycznego". - Przepisy umowy mają na celu zabezpieczenie pracowniczych uprawnień w okresie transformacji - dodaje wicepremier.

Jednym słowem – pracownikom sektora daje to pewność, że transformacja, która jest procesem złożonym, nie będzie się odbywać ich kosztem. W umowie jest też mowa o systemie osłon socjalnych dla pracowników przedsiębiorstw prowadzących działalność wytwórczą energii elektrycznej oraz przedsiębiorstw górniczych węgla brunatnego - wylicza Jacek Sasin.

Po podpisaniu umowy społecznej rząd ma przygotować projekty ustaw, które uregulują system pracowniczych osłon socjalnych w okresie wyłączania węglowych bloków energetycznych.

- Akceptację strony społecznej już mamy. Przed nami jednak reorganizacja aktywów węglowych, pozyskanie finasowania, dopięcie dokumentacji, wycen… Cały szereg niezwykle złożonych procesów - mówi Sasin, zaznaczając, że nie można wykluczyć opóźnienia w stosunku do deklarowanego na marzec 2023 r. utworzenia NABE.

Po drodze konieczna będzie też notyfikacja Komisji Europejskiej. - Mogę jednak powiedzieć, że dochodzą stamtąd pozytywne sygnały - stwierdził wicepremier.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(66)
Janusz
rok temu
Niestety. Pan Jacek Sasin - ma złe notowania w społeczeństwie Polski. Jest postrzegany jako hochsztapler finansowy.
Euro Pol
rok temu
A za niejakiej pani Szydło też był zrobiony super program transformacji. Ale pewnie się nie udał bo to chyba była wina Tuska
Kolo
rok temu
Jeden Dyzma sprzedał rafinerię Gdańską; drugi Dyzma buduje swoje imperium.
Zibi
rok temu
Sukces? Chyba w kieszeniach milionerów z PiS! Znowu nowe koryto do obstawienia i wyżarcia zawartości. Tylko Polska cierpi.
Olo z gruby
rok temu
Dobrze że już pobieram wysoką górniczą emeryturę, ba w marcu rewaloryzacja i już liczę na 1k do ręki. Do dziś wspominam ten dzień kiedy podejmowałem decyzję o pracy w kopalni węgla. Miałem to szczęście że przypadła mi praca lekka i przyjemna i 21 lat, 4 lat urlopu górniczego i już. Dziękuję wam moi drodzy rodacy i dawajcie z siebie wszystko nie bierzcie przykładu ze mnie
...
Następna strona