Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Michał Krawiel
|

Rząd pracuje nad nowelizacją ustawy. Zmieni się system refundacji leków

16
Podziel się:

Jeszcze w tym roku zmieni się ustawa dotycząca refundacji leków. Ma być szybciej i o wiele bardziej elastycznie. Zmiany mają wejść w życie najpóźniej w trzecim kwartale tego roku.

Rząd pracuje nad nowelizacją ustawy. Zmieni się system refundacji leków
Zmiany w refundacji leków mają wejść w życie w 2021 roku (Adobe Stock)

Rząd zapowiada zmiany w refundacji leków. Rada Ministrów ma zająć się nowelizacją ustawy refundacyjnej, która ma poprawić przepisy i rozwiązania funkcjonujące w tym obszarze. Planowane jest m.in. wydłużenie obowiązywania listy refundacyjnej z dwóch do trzech miesięcy.

Decyzje refundacyjne mają zapadać bardziej elastycznie. Łatwiejsze ma być także kwalifikowanie leków i zmieniony ma zostać sposób ustalania wartości leków.

Proponowane zmiany mają zmienić sposób tworzenia całkowitego budżetu na refundację, zapewniając jednocześnie większą niż dotychczas przewidywalność tego budżetu. Całkowity budżet na refundację będzie wynosił nie więcej niż 17 proc. sumy środków publicznych przeznaczonych na finansowanie świadczeń gwarantowanych w planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia.

W projekcie proponuje się wydłużenie terminu ogłaszania obwieszczenia refundacyjnego z dwóch miesięcy do trzech miesięcy. Ustawa a wejść w życie w drugim lub trzecim kwartale 2021 roku.

Zobacz także: Kontrowersyjny podatek czeka. Minister tłumaczy, co się z nim teraz dzieje
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(16)
mekong
3 lata temu
@mars A wiesz, że np. w dozach masz 20% ulgi jako 60+? Sam wiem ile dziadkom leków wykupuję i jak sporą różnicę w cenie robi taka ulga...
coś tu nie gr...
3 lata temu
Zajrzałem po raz pierwszy na Indywidualną Kartę Pacjenta żeby sprawdzić, czy wszystkie leki są ewidencjonowane. Jestem na emeryturze i chcę wiedzieć za co i ile płacę. Było OK. Jednak moje zdumienie wzbudził brak ewidencji składek zdrowotnych pobieranych emerytury. Od dwóch lat jakby nie wpływały do NFZ. Przy braku składek jestem uprawniony do korzystania z opieki zdrowotnej. Dziwne. Gdzie są moje pieniądze?
mars
3 lata temu
Dobiegam już siedemdziesiątki, a od niemal 20 lat nie kupiłam żadnego leku, który objęty byłby refundacją. Wszystkie leki są płatne 100 %, a muszę je zażywać systematycznie ze względu na blok serca i arytmię, czyli migotanie i trzepotanie przedsionków. Na leki wydaję około 300 zł miesięcznie, przy czym najdroższe są leki przeciwzakrzepowe nowej generacji. A składkę zdrowotną płacę podwójną, bo zarówno od polskiej, jak i zagranicznej emerytury. Gdyby jakiś przedstawiciel rządu, albo znany celebryta zachorował, to miałby wszystkie leki refundowane. I na tym polega w Polsce sprawiedliwe, równe traktowanie wszystkich obywateli, przy czym wśród tych równych są równi i równiejsi. I tak na każdym kroku. Przedstawiciel rządu, a nawet zwykły poseł, kupuje ziemię, dom, czy mieszkanie za połowę ceny, podczas gdy przeciętny Kowalski ledwo wiążący koniec z końcem musi zapłacić całą, najwyższa stawkę i żadnych ulg nie ma.
Zyga
3 lata temu
Kiedy będą wreszcie refundowane leki dla osób niepełnosprawnych, którzy wydają niejednokrotnie masę pieniążków na tę rzecz.Na dzieci wydaje się kasę bez opamiętania a ci co naprawdę potrzebują pomocy są bezczelnie lekceważeni i omijani!!!!
*** *****
3 lata temu
IMPERIUM kontratakuje