Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Rząd ugnie się ws. neutralności klimatycznej? Szefowa KE dostała obietnicę

266
Podziel się:

Głośny sprzeciw Polski wobec zapisów Europejskiego Zielonego Ładu ma być wyciszony i za kilka miesięcy może dojść do porozumienia. Taką obietnicę miała od rządu dostać szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Premier Mateusz Morawiecki na szczycie w Brukseli.
Premier Mateusz Morawiecki na szczycie w Brukseli. (East News, Zheng Huansong/Xinhua News/East News)

Ursula von der Leyen w wywiadzie dla włoskiego dziennika "La Repubblica" przyznała, że dostała obietnicę polskiego rządu, iż latem zaangażuje się on w działania na rzecz neutralności klimatycznej. Wcześniej przedstawiciele Polski ostro sprzeciwiali się wprowadzeniu zasad tzw. Europejskiego Zielonego Ładu.

Przypomnijmy, że polski rząd nie poparł planu uzyskania neutralności klimatycznej w UE. Podobne podejście mają jeszcze Czechy i Węgry. Sprzeciwiają się wspólnie m.in. planom znaczącego ograniczenia wykorzystywania węgla w energetyce.

Szefowa KE w wywiadzie cytowanym przez PAP przyznała, że rozumie, iż Polska rusza z wyższego poziomu uzależnienia od węgla, zatem musi przebyć dłuższą drogę w porównaniu z innymi państwami.

Zobacz także: Polska walczy o pieniądze z UE. "Najtrudniejsze negocjacje od powstania UE"

- Z tego powodu (reprezentacja polskiego rządu - przyp. red.) powiedziała nam, że potrzebuje więcej czasu, by zrozumieć, co zrobić, aby osiągnąć ten cel, ale obiecała, że latem zaangażuje się razem z nami na rzecz neutralności klimatycznej (UE) do 2050 roku - powiedziała dziennikarzom.

Związkowcy z "Solidarności" bardzo nie chcą, by Polska się uginała. Grożą nawet protestami. Ostrzegają, że koszt transformacji i odejścia od węgla to nawet 600-700 mld euro, więc nawet jeśli nasz kraj pójdzie drogą wyznaczoną przez Brukselę, to będzie go to słono kosztować.

Z drugiej strony jeśli Polska się nie zgodzi na Zielony Ład, to też zapłaci. Bo Unia po prostu zwiększy ceny pozwoleń na emisję CO2.

Pieniądze w tym temacie zaczęły też grać rolę karty przetargowej po stronie zwolenników restrykcyjnej polityki klimatycznej. Prezydent Francji Emmanuel Macron postawił sprawę jasno: jeżeli Polska nie poprze zapisów Europejskiego Zielonego Ładu, to nie będzie mogła liczyć na dotacje z budżetu na ten cel. Ma on wynieść nawet 100 mld euro, a Warszawa liczy na jedną piątą tej kwoty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(266)
Toni
2 lata temu
"że dostała obietnicę polskiego rządu, iż latem zaangażuje się on w działania na rzecz neutralności klimatycznej." Protest potrzebny jest tylko na uzytek wewnetrzny zeby znowu sie pochwalic suwerenowi jaka ta Europa niediobra a rzad dobry.
proste
2 lata temu
Ludzie powinni zrozumieć raz na zawsze, że nie wolno pod żadnym pozorem wierzyć katolikowi, gdyż katolicyzm zasadza się na 2 cechach: kłamstwie i złodziejstwie. Im wcześniej to zrozumiecie, tym prędzej postawicie właściwe diagnozy i zaczniecie się leczyć jako naród i społeczeństwo.
a;sldkjf
2 lata temu
W Polsce potrzeba od zaraz Margaret Thatcher. Ta wiedziała, jak sobie poradzić z kałmukami i postawić gospodarkę na nogi bez głupiego dotowania nierentownych zakładów. Ale czy głupi ludek może to zrozumieć? Retoryczne pytanie...
Qretynizmy PO
2 lata temu
Plotki i pogłoski, nic konkretnego a opozycja już pieje na prawo i lewo...
tom45
2 lata temu
Tu nie trzeb zamykać kopalń wystarczy wstrzymać napływ węglą kiepskiej jakości z Rosji i tu jest juk konflikt interesów sprzecznych w żadzie jak mozna odebrac swoim pieniazki
...
Następna strona