Rząd upraszcza inwestycje w obronność. Kluczowe zmiany w procedurach
Rząd przyjął projekt ustawy upraszczający procedury inwestycyjne w obronność, co ma przyspieszyć kluczowe projekty. - To rewolucja, której oczekują żołnierze, dowódcy i obywatele - powiedział szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.
Rząd zatwierdził projekt ustawy, który ma uprościć procedury związane z kluczowymi inwestycjami w obronność. Projekt ten był zapowiadany przez Ministerstwo Obrony Narodowej od miesięcy. Wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz oraz wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformowali, że projekt trafi teraz do parlamentu.
Kluczowe zmiany w inwestycjach obronnych
Projekt ustawy ma na celu uproszczenie przepisów dotyczących realizacji inwestycji takich jak budowa instalacji w ramach "Tarczy Wschód" oraz nowych jednostek wojskowych. Kosiniak-Kamysz podkreślił, że dotychczasowe procedury były zbyt czasochłonne, trwając nawet trzy lata. - Kończymy z tym. (...) Upraszczamy całą procedurę podejmowania decyzji - powiedział.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rozwija biznesy od zera i zawsze wygrywa - Lech Kaniuk w Biznes Klasie
Maciej Berek na portalu X wyjaśnił, że "wykonawca polski lub z innego kraju UE będzie mógł uzyskać certyfikat potwierdzający, że wykonawca posiada zdolności i zasoby do realizacji zamówień (np. niezbędne doświadczenie, wykwalifikowaną kadrę) lub że nie zachodzą przesłanki do jego wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia".
Takim certyfikatem wykonawca będzie mógł posługiwać się następnie w różnych postępowaniach, zamiast do każdego z tych postępowań gromadzić dokumenty potwierdzające spełnianie warunków - czytamy.
Uproszczenia i nowe regulacje
Wiceszef MON Cezary Tomczyk wskazał na absurdalność obecnych procedur, które mogą wydłużać inwestycje do sześciu lat. - Po zmianie ten plik zmieni się de facto w kilkadziesiąt stron - zadeklarował. Projekt przewiduje m.in. odstąpienie od zgody środowiskowej i wodnoprawnej dla najważniejszych inwestycji, co będzie realizowane w porozumieniu z Ministerstwem Klimatu i Środowiska.
Nowe przepisy umożliwią także wywłaszczenie nieruchomości za odszkodowaniem oraz uznawanie inwestycji za strategiczne przez szefa MON. Dodatkowo, do strategicznych inwestycji obronnych nie będzie stosowane Prawo zamówień publicznych, co ma skrócić czas realizacji projektów.