Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
brexit
15.01.2019 20:01

Sądny dzień nad Wielką Brytanią. Zbliża się ostateczne głosowanie ws. brexitu

W brytyjskim parlamencie trwa we wtorek wieczorem debata poprzedzająca kluczowe głosowanie w sprawie brexitu. Do głosowania mało dojść już w grudniu, ale w ostatniej chwili Theresa May je odwołała w obawie przed porażką. Dziś eksperci też nie są pewni czy będzie to zwycięskie głosowanie dla szefowej brytyjskiego rządu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Forum)

May w emocjalnym wystąpieniu, przekrzykując parlamentarzystów, broni umowy określającej warunki wyjścia z UE.

Brytyjscy politycy opowiedzą się dziś za lub przeciw programowi opuszczenia Unii Europejskiej, za którego treść odpowiada premier Theresa May. Porozumienie May zakłada między innymi, że do końca okresu przejściowego brexitu, czyli do stycznia 2021 roku, Wielka Brytania pozostanie w granicach unii celnej.

Istnieje duża szansa, że forsowana przez Theresę May umowa zostanie odrzucona przez parlament. Przeciwko szefowej rządu opowiadają się nie tylko polityczni przeciwnicy, ale też członkowie jej partii.

Reuters zwraca uwagę, że nie ma sygnałów, które wskazywałyby na pozyskanie przez szefową rządu sceptycznych dotąd deputowanych.

Sondaż, którego wyniki opublikowano w piątek, pokazał, że większość szeregowych członków Partii Konserwatywnej woli, aby Wielka Brytania wystąpiła z Unii Europejskiej bez umowy niż na warunkach wynegocjowanych przez premier May.

Przy braku porozumienia w parlamencie może też dojść do rozwiązania rządu, który jest bardzo podzielony w kwestii brexitu. Możliwe jest też drugie referendum w sprawie opuszczenia UE.

W ubiegłym tygodniu Jeremy Hunt, minister spraw zagranicznych w gabinecie May, ostrzegł, że jeśli wynegocjowane przez premier porozumienie z UE w sprawie brexitu nie uzyska aprobaty Izby Gmin, do brexitu może w ogóle nie dojść.
Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską 29 marca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: brexit, theresa may, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-01-2019

SigwaldAnglicy nie pozwólcie wydrzeć sobie zwycięstwa nad lewacko-muzułmańską UE

15-01-2019

abc rozsadkuza kilka lat Wielka Brytania juz nie bedzie miala tego problemu z Brexitem, bowiem ten lewacki twor juz nie bedzie istnial

15-01-2019

DonNie przeglosuja......rudemu premia kolo nosa smignie

Rozwiń komentarze (17)