Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sasin nie chce powiedzieć, ile kosztował druk pakietów wyborczych. "Jest coś takiego, jak tajemnica handlowa"

Jacek Sasin zapewnił, że przygotowane na 10 maja pakiety wyborcze będą wykorzystane w późniejszym terminie. Nie chciał zdradzić, ile kosztował druk. "Wiem, ale nie mogę powiedzieć" – odpowiedział wymijająco na pytanie dziennikarza.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Agencja Gazeta)
Jacek Sasin zapewnił, że wydrukowane karty wyborcze nie zostaną zniszczone

Wicepremier Jacek Sasin został zapytany na antenie RMF FM o to, ile kosztowało przygotowanie pakietów wyborczych. Odmówił odpowiedzi powołując się na "tajemnicę handlową przedsiębiorstw", które były zaangażowane w ich druk, czyli Polskiej Wytwórni papierów Wartościowych oraz Poczty Polskiej.

- Nie chce mówić o tym, ile wydały spółki. Wiem, ale nie mogę powiedzieć. Poinformuję o tym, gdy będę mógł. Gdy minister spraw wewnętrznych zawrze umowę z PWPW, a ministerstwo kierowane przeze mnie – z Pocztą Polska, będziemy mogli mówić o koszach – powiedział Jacek Sasin.
Na pytanie prowadzącego rozmowę, czy spółki do tej pory działały bez jakiejkolwiek umowy, odpowiedział, że odbyło się to na podstawie zarządzenia premiera, a takie narzędzie szefowo rządu zostało przyznane w tarczy antykryzysowej.

Sasin zapewnił, że nie ma powodu, by przygotowane pakiety wyborcze poszły na przemiał, gdyż "są znakomicie zabezpieczone mikrodrukami".

Wybory prezydenckie 2020. Pakiet wyborczy zaprezentował Stanisław Żółtek
Wybory 2020. Karta wyborcza jak kartka papieru? Ekspert: To bezwartościowe dokumenty

Obejrzyj: Koronawirus pogłębi problem z emeryturami obecnych 30-latków. "Gospodarka powinna ruszyć jak najszybciej"

- Pakiety na 10 maja są przygotowane, mogliśmy roznosić je wiele dni temu – zapewnił polityk.

W środę wieczorem zapadła jednak decyzja, że wybory w tym dniu się nie odbędą. Premier jest zdania, że wybory mogą odbyć się już w czerwcu.

- Pakiety wyborcze trafią do wyborców na 7 dni przed głosowaniem – zapewnił.

Sasin uważa, że listy poparcia zachowają ważność, gdyż w obecnych warunkach nie jest możliwe ponowne zbieranie podpisów.

Wybory 2020. Marek Migalski: Wszechmoc Kaczyńskiego została zdekodowana. To dobry dzień dla Polski

Trudna sytuacja w kopalniach

Minister aktywów państwowych przyznał, że sytuacja w kopalniach jest trudna i choć od pierwszego dnia epidemii ich władze podjęły działania zapobiegawcze (częstsza dezynfekcja, maseczka, większe odległości między pracownikami), o i tak nie udało się zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa.

- W czterech spółkach górniczych zarażonych jest 481 osób. Dwie kopalnie są zamknięte, ale to nie znaczy, że nikogo tam nie ma – po prostu nie jest wydobywany węgiel – wyjaśnił.

Dodał, że sytuacja jest trudna nie tylko z epidemiologicznego punktu widzenia, lecz również w związku z sytuacją finansową kopalni. "Te spółki już przed wirusem były w trudnej sytuacji finansowej" – przyznał Sasin.

Sasin został również zapytany, czy rząd chce pomóc LOT-owi, który od połowy marca nie wykonuje w zasadzie żadnych rejsów (wyjątkiem była akcja "LOT do domu").

- Rząd planuje taka pomoc. Cały czas prowadzimy rozmowy z Polskim Funduszem Rozwoju i Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Przedwczoraj było spotkanie, projektowaliśmy model wsparcia. Lot nie z własnej woli nie działa, a ponosi koszty stałe, np. koszty leasingu – odparł minister.

Sasin nie chciał odnieść się do tego, kiedy zostaną otwarte restauracje i czy prawdą jest, że obsługa będzie możliwa tylko w ogródkach. Nie zdradził też żadnych szczegółów istotnych dla fryzjerów i ich klientów.

– Otworzymy, kiedy będą warunki i kiedy będzie rekomendacja ministra zdrowia. W trudnych czasach musimy kogoś słuchać. On nas przeprowadził przez najtrudniejszy okres. Podchodzi racjonalnie do tego, co się dzieje. Na tyle szybko zareagował, ze przebieg epidemii jest łagodniejszy niż w wielu innych krajach – powiedział.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Tagi: jacek sasin, wybory 2020, wybory korespondencyjne, wybory, gospodarka, wiadomości, kopalnie
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-05-2020

mmPanie Sasin proszę sobie przeczytać ustawę o zamówieniach publicznych ma Pan obowiązek udzielenia informacji kto drukował i za jaka kwotę tajemnica … Czytaj całość

07-05-2020

nickSasin kłamie, że karty będą wykorzystane ! Skoro ma być od nowa wystawianie kandyatów i zbieranie podpisów, to również nazwiska na kartach mogą być … Czytaj całość

07-05-2020

M65Ten Sasin ma po prostu nierówno pod sufitem.

Rozwiń komentarze (1061)