Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Sejm przyjął zmiany w podatkach

54
Podziel się:

Posłowie przegłosowali nowelizacje niektórych ustaw podatkowych, co ma ułatwić podatnikom wywiązanie się z fiskalnych zobowiązań oraz zmniejszyć liczbę sporów na linii podatnik - skarbówka.

Sejm za nowelizacją ustaw podatkowych
Sejm za nowelizacją ustaw podatkowych (PAP)

Sejm przyjął rządowy projekt nowelizacji części ustaw podatkowych m.in. o PIT, CIT, VAT. Za nowelizacją głosowało 447 posłów, 1 był przeciw, 10 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Nowe przepisy dostosują regulacje do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z 2015 r., zmniejszają też liczbę rocznych obliczeń podatku (PIT-40A) sporządzanych przez organy rentowe dla podatników, u których z obliczenia organu podatkowego wynika nadpłata podatku.

Zawierają także regulacje, które umożliwią niestosowanie przepisów dotyczących zwiększenia przychodów lub wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów, w przypadku dokonania przez podatników płatności na rachunki niezamieszczone w wykazie podatników VAT.

Zobacz także: Obejrzyj: Dane Polaków w rękach Poczty Polskiej. "Poczta od lat ma dostęp do bazy PESEL"

Znowelizowane przepisy umożliwią również niestosowanie przepisów dotyczących odpowiedzialności solidarnej w przypadku dokonania przez podatników płatności na rachunki niezamieszczone w wykazie podatników VAT.

Do tego posłowie przesunęli kilka terminów związanych z obowiązkami podatników. Dotyczy to m.in. split payment (przesunięcia terminu z 1 kwietnia na 1 lipca 2020 roku) czy korzystania z rachunku tzw. białej listy.

Posłowie opozycji podnosili, że ustawa da Poczcie Polskiej zbyt dużo informacji o obywatelach. Jednak oprawka zgłoszona przez Koalicję Obywatelską i Lewicę została odrzucona.

Jak podaje PAP, chodzi o usługę polegająca na przekształceniu przez Pocztę Polską wyznaczonego dokumentu elektronicznego w przesyłkę listową. Takie rozwiązanie zostało już przyjęte i obowiązuje w jednej z uchwalonych wcześniej tzw. ustaw COVID-owych.

Ministerstwo Finansów zapewniło, że Poczta Polska nie będzie miała dostępu do tajnych danych skarbowych, a wprowadzenie nowej usługi przyspieszy kontakt z podatnikiem i odciąży administrację skarbową.

Odpowiednie pismo do podatnika trafiać będzie na pocztę przez szyfrowany serwer i automatycznie kopertowane. Pliki z danymi zawierającymi tajemnice skarbowe będą usuwane z serwera.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(54)
Nuncjusz
3 lata temu
Zabawne. Złodzieje i oszuści chcą, aby było uczciwie.
zAGŁOBA
4 lata temu
JESTEM CIEKAWY BARDZO KOGO JESZCZE PIS BEDZIE CHCIAŁ KUPIC I ZA ILE??
Mertz
4 lata temu
zmniejszyć podatki i zero ulg, bo jakos wszystkie ustawy sa ta zagmatfane ze nawet profesor nie umie sie w tym połapać., 100 posłów wystarczy, bo tylko bazgrolą ustawy
ja
4 lata temu
Wysokie podatki, coraz to nowe pomysły na nie, nowe regulacje (podatek bankowy, płaca minimalna, zakaz handlu w niedziele, podatek handlowy, od cukru, od mięsa itp.) doprowadzą do upadku niejednej firmy i utraty pracy przez wiele osób oraz wzrost cen. Studenci nie mogą sobie dorobić w weekendy. Zaczną kraść? Ludzie muszą zrozumieć, że wszystko zależy od nich samych. Nie od rządu czy wybranych polityków, bo oni nam niewiele pomogą. Słyszeliście o ksią.ż ce pt. Co robic, by zawsze mieć pracę i więcej zarabiac.? Kilka zmian może zrobić wielką różnicę.
mp
4 lata temu
Ile już milionòw złotych zmarnowano z tytułu wyborów 10 kwietnia? Kto powinien zostać oskarżony za bezmyślne marnotrawstwo naszych ciężko zapracowanych podatków? Dlaczego inteligentni inaczej politycy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za swoje bezprawne i nikczemne działania?
...
Następna strona