Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
podatki
06.05.2020 19:40

Sejm przyjął zmiany w podatkach

Posłowie przegłosowali nowelizacje niektórych ustaw podatkowych, co ma ułatwić podatnikom wywiązanie się z fiskalnych zobowiązań oraz zmniejszyć liczbę sporów na linii podatnik - skarbówka.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Sejm za nowelizacją ustaw podatkowych

Sejm przyjął rządowy projekt nowelizacji części ustaw podatkowych m.in. o PIT, CIT, VAT. Za nowelizacją głosowało 447 posłów, 1 był przeciw, 10 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Nowe przepisy dostosują regulacje do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z 2015 r., zmniejszają też liczbę rocznych obliczeń podatku (PIT-40A) sporządzanych przez organy rentowe dla podatników, u których z obliczenia organu podatkowego wynika nadpłata podatku.

Zawierają także regulacje, które umożliwią niestosowanie przepisów dotyczących zwiększenia przychodów lub wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów, w przypadku dokonania przez podatników płatności na rachunki niezamieszczone w wykazie podatników VAT.

Obejrzyj: Dane Polaków w rękach Poczty Polskiej. "Poczta od lat ma dostęp do bazy PESEL"

Znowelizowane przepisy umożliwią również niestosowanie przepisów dotyczących odpowiedzialności solidarnej w przypadku dokonania przez podatników płatności na rachunki niezamieszczone w wykazie podatników VAT.

Do tego posłowie przesunęli kilka terminów związanych z obowiązkami podatników. Dotyczy to m.in. split payment (przesunięcia terminu z 1 kwietnia na 1 lipca 2020 roku) czy korzystania z rachunku tzw. białej listy.

Posłowie opozycji podnosili, że ustawa da Poczcie Polskiej zbyt dużo informacji o obywatelach. Jednak oprawka zgłoszona przez Koalicję Obywatelską i Lewicę została odrzucona.

Jak podaje PAP, chodzi o usługę polegająca na przekształceniu przez Pocztę Polską wyznaczonego dokumentu elektronicznego w przesyłkę listową. Takie rozwiązanie zostało już przyjęte i obowiązuje w jednej z uchwalonych wcześniej tzw. ustaw COVID-owych.

Ministerstwo Finansów zapewniło, że Poczta Polska nie będzie miała dostępu do tajnych danych skarbowych, a wprowadzenie nowej usługi przyspieszy kontakt z podatnikiem i odciąży administrację skarbową.

Odpowiednie pismo do podatnika trafiać będzie na pocztę przez szyfrowany serwer i automatycznie kopertowane. Pliki z danymi zawierającymi tajemnice skarbowe będą usuwane z serwera.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Tagi: podatki, ustawa, projekt, rząd, nowelizacja, przepisy, prawo podatkowe, pit, cit, vat, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-05-2020

PAWEŁ M.To już nie chodzi to kto rządzi ; SLD,PO,PIS ,Każdego roku jest coraz gorzej,Rząd robi się coraz bardziej żarłoczny.

06-05-2020

Sun TzuKiedy zmienicie progi podatkowe !

07-05-2020

duckduckJa nie rozumiem tego"zmniejszają też liczbę rocznych obliczeń podatku (PIT-40A) sporządzanych przez organy rentowe dla podatników, u których z … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (53)