Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Senat za rozluźnieniem dyscypliny finansowej na czas epidemii. Nowela jest zgodna z regulacjami UE

0
Podziel się:

Zmiany mają umożliwić wsparcie gospodarki dodatkowymi środkami finansowymi w sytuacji wprowadzenia jednego ze stanów wyjątkowych na czas epidemii czy klęski żywiołowej.

Minister Tadeusz Kościński zapewnił, że projekt nie zmienia konstrukcji stabilizującej reguły wydatkowej.
Minister Tadeusz Kościński zapewnił, że projekt nie zmienia konstrukcji stabilizującej reguły wydatkowej. (Flickr)
bEsmXxMB

Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o finansach publicznych, która rozszerza katalog zdarzeń uruchamiających klauzulę wyjścia stabilizującej reguły wydatkowej (SRW) o stan epidemii oraz określa automatyczne ścieżki powrotu do SRW.

Nowelizacja ma umożliwić zastosowanie klauzuli wyjścia wobec SRW w stanie epidemii i jednoczesnego znacznego pogorszenia sytuacji makroekonomicznej. Ma też określać zasady automatycznego, stopniowego powrotu do reguły w okresie od 2 do 4 lat od wystąpienia jednego ze stanów określonych w noweli.

Zobacz także: Tesco znika z Polski. "Konkurencja się zaostrzy, to dobra wiadomość dla kosumentów"
bEsmXxMD

Jak podkreślał wcześniej resort finansów, nowelizacja ustawy o finansach publicznych jest niezbędna, by móc przedstawić projekt nowelizacji budżetu na rok 2020. Cytowany w komunikacie szef resortu finansów Tadeusz Kościński zapewnił, że projekt nie zmienia konstrukcji SRW.

„Nastąpiło rozszerzenie katalogu sytuacji włączających klauzulę wyjścia o sytuację, której nikt wcześniej nie przewidywał, tj. stan epidemii. Ponadto określono automatyczny mechanizm powrotu do SRW. Należy zauważyć, że klauzula wyjścia istniała w SRW od początku, co jest zgodne z wymogami Dyrektywy UE dla reguł fiskalnych” - zaznaczał minister.

- Dostosowujemy SRW do zmieniających się warunków. Bez wprowadzenia proponowanych zmian, uruchomienie działań w ramach tarcz antykryzysowych musiałoby zostać zrównoważone ograniczeniem innych wydatków w ramach podmiotów objętych SRW - zauważył Kościński.

bEsmXxMJ

Unijna regulacja zakłada odejście od przestrzegania reguł w zakresie wynikającym z działań podejmowanych dla przeciwdziałania gospodarczym efektom epidemii. Oznacza to bardziej elastyczne podejście UE, w obliczu ogólnounijnej recesji, do wzrostu wydatków niezbędnych dla wsparcia systemów ochrony zdrowia, ludności oraz gospodarki.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEsmXxNe
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)