Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
18.06.2020 21:44

Senat za rozluźnieniem dyscypliny finansowej na czas epidemii. Nowela jest zgodna z regulacjami UE

Zmiany mają umożliwić wsparcie gospodarki dodatkowymi środkami finansowymi w sytuacji wprowadzenia jednego ze stanów wyjątkowych na czas epidemii czy klęski żywiołowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Flickr)
Minister Tadeusz Kościński zapewnił, że projekt nie zmienia konstrukcji stabilizującej reguły wydatkowej.

Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o finansach publicznych, która rozszerza katalog zdarzeń uruchamiających klauzulę wyjścia stabilizującej reguły wydatkowej (SRW) o stan epidemii oraz określa automatyczne ścieżki powrotu do SRW.

Nowelizacja ma umożliwić zastosowanie klauzuli wyjścia wobec SRW w stanie epidemii i jednoczesnego znacznego pogorszenia sytuacji makroekonomicznej. Ma też określać zasady automatycznego, stopniowego powrotu do reguły w okresie od 2 do 4 lat od wystąpienia jednego ze stanów określonych w noweli.

Tesco znika z Polski. "Konkurencja się zaostrzy, to dobra wiadomość dla kosumentów"

Jak podkreślał wcześniej resort finansów, nowelizacja ustawy o finansach publicznych jest niezbędna, by móc przedstawić projekt nowelizacji budżetu na rok 2020. Cytowany w komunikacie szef resortu finansów Tadeusz Kościński zapewnił, że projekt nie zmienia konstrukcji SRW.

„Nastąpiło rozszerzenie katalogu sytuacji włączających klauzulę wyjścia o sytuację, której nikt wcześniej nie przewidywał, tj. stan epidemii. Ponadto określono automatyczny mechanizm powrotu do SRW. Należy zauważyć, że klauzula wyjścia istniała w SRW od początku, co jest zgodne z wymogami Dyrektywy UE dla reguł fiskalnych” - zaznaczał minister.

- Dostosowujemy SRW do zmieniających się warunków. Bez wprowadzenia proponowanych zmian, uruchomienie działań w ramach tarcz antykryzysowych musiałoby zostać zrównoważone ograniczeniem innych wydatków w ramach podmiotów objętych SRW - zauważył Kościński.

Unijna regulacja zakłada odejście od przestrzegania reguł w zakresie wynikającym z działań podejmowanych dla przeciwdziałania gospodarczym efektom epidemii. Oznacza to bardziej elastyczne podejście UE, w obliczu ogólnounijnej recesji, do wzrostu wydatków niezbędnych dla wsparcia systemów ochrony zdrowia, ludności oraz gospodarki.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: wiadomości, gospodarka, finanse państwa, tadeusz kościński
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz