Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
KRWL
|

Shell miał lobbować za Gazpromem. Nord Stream 2 pod lupą dziennikarzy śledczych

11
Podziel się:

Z ustaleń holenderskich dziennikarzy śledczych wynika, że na stanowisko rządu Holandii wobec budowy Nord Stream 2 wpływał koncern Shell. Nord Stream 2 został ukończony. W październiku rurociągiem pod Bałtykiem popłynie z Rosji do Niemiec gaz.

Shell miał lobbować za Gazpromem. Nord Stream 2 pod lupą dziennikarzy śledczych
Nord Stream 2 został ukończony (Materiały prasowe)
bEKOlmYB

Portal "Follow the Money" ustalił, że holendercy parlamentarzyści chcieli, aby Unia Europejska monitorowała ukończenie i eksploatację Nord Stream 2, ale rząd Holandii pod wpływem koncernu Shell, przekonywał, że należy dać jak najwięcej do powiedzenia stronie niemieckiej. Shell jest jednym z udziałowców projektu.

Komisja Europejska przedstawiła w 2017 r. propozycję prowadzenia własnych negocjacji w sprawie projektu, aby Gazprom nie mógł jednocześnie posiadać i eksploatować gazociągu. Pozwoliłoby to na przełamanie monopolu Gazpromu i ograniczenie wpływów Rosji.

Większość członków holenderskiej izby niższej parlamentu zagłosowała w 2019 r. za przyjęciem propozycji Komisji Europejskiej, jednak rząd sprzeciwił się woli posłów. Według informacji "FTM" stało się to "dzięki wyrafinowanemu lobby Shella".

bEKOlmYD
Zobacz także: Skąd podwyżki cen gazu? Szef PGNiG wskazuje na działania Gazpromu

Rząd Marka Ruttego podkreślał, że jest politycznie "neutralny" wobec Nord Stream 2. Z dokumentów znajdujących się w rękach "FTM" pokazują, że Holandia w pełni lobbowała w Brukseli na rzecz Gazpromu.

Rosyjska firma opowiadała się za przyznaniem Niemcom, a nie Komisji Europejskiej, jak największego wpływu na regulacje dotyczące Nord Stream 2.

bEKOlmYJ

"Ministrowie i najwyżsi urzędnicy często informowali Shell o rozmowach w sprawie gazociągu" – czytamy w "FTM". Portal uważa, że w ten sposób firma wiedziała o politycznych rozmowach w Brukseli jeszcze zanim rząd poinformował o nich parlamentarzystów.

Portal ujawnił notatki z rozmowy przeprowadzonej między prezesem Shella Benem van Beurdenem i minister spraw zagranicznych SigridKaag w 2019 r. Wynika z nich, że "rząd jest zadowolony, że Niemcy uzyskały wpływ na projekt".

Nord Stream 2 mimo protestów i sankcji został ukończony. W październiku ma popłynąć nim gaz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKOlmZe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(11)
Polacy!!!
miesiąc temu
Bojkotujcie stacje benzynowe shella
victor
miesiąc temu
Rosyjska rura po dnie Baltyku prowadzaca do Berlina juz stala sie poczatkiem zjednoczenia Zjednoczonych Socjalistycznych Stanow Europy...Berlin patrzy perspektywicznie natomiast w Polsce walka pomiedzy plemieniami...czas sie obudzic, by nie stalo to co bylo juz nie jeden raz, a tym czasem w Polsce w najlepsze trwa walka miedzy plemieniami.
Walek
miesiąc temu
Polityka kasy to taka polityka jak Polskiego rządu Tu tez dla kasy różne decyzję np Ostrołęka i wiele innych i co tu badac
bEKOlmZf
victor
miesiąc temu
...niemiec zawsze ciagnal do socjalizmu a po klesce Adolfa (socjalizm narodowy) Berlin postawil na socjalizm internacjonalistyczny, sa w tym lepsi od Kremla co nie znaczy ze Rosja nie polaczy sie ze Zjednoczonymi Socjalistycznymi Stanam Europy.
Remo
miesiąc temu
Niemiec nigdy nie był, nie jest i nie będzie przyjacielem Polaka, za to chętnie spiskuje z ruskim przeciwko niemu. Chyba, że coś przegapiłem na historii.