Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Shell miał lobbować za Gazpromem. Nord Stream 2 pod lupą dziennikarzy śledczych

11
Podziel się:

Z ustaleń holenderskich dziennikarzy śledczych wynika, że na stanowisko rządu Holandii wobec budowy Nord Stream 2 wpływał koncern Shell. Nord Stream 2 został ukończony. W październiku rurociągiem pod Bałtykiem popłynie z Rosji do Niemiec gaz.

Shell miał lobbować za Gazpromem. Nord Stream 2 pod lupą dziennikarzy śledczych
Nord Stream 2 został ukończony (Materiały prasowe)

Portal "Follow the Money" ustalił, że holendercy parlamentarzyści chcieli, aby Unia Europejska monitorowała ukończenie i eksploatację Nord Stream 2, ale rząd Holandii pod wpływem koncernu Shell, przekonywał, że należy dać jak najwięcej do powiedzenia stronie niemieckiej. Shell jest jednym z udziałowców projektu.

Komisja Europejska przedstawiła w 2017 r. propozycję prowadzenia własnych negocjacji w sprawie projektu, aby Gazprom nie mógł jednocześnie posiadać i eksploatować gazociągu. Pozwoliłoby to na przełamanie monopolu Gazpromu i ograniczenie wpływów Rosji.

Większość członków holenderskiej izby niższej parlamentu zagłosowała w 2019 r. za przyjęciem propozycji Komisji Europejskiej, jednak rząd sprzeciwił się woli posłów. Według informacji "FTM" stało się to "dzięki wyrafinowanemu lobby Shella".

Zobacz także: Skąd podwyżki cen gazu? Szef PGNiG wskazuje na działania Gazpromu

Rząd Marka Ruttego podkreślał, że jest politycznie "neutralny" wobec Nord Stream 2. Z dokumentów znajdujących się w rękach "FTM" pokazują, że Holandia w pełni lobbowała w Brukseli na rzecz Gazpromu.

Rosyjska firma opowiadała się za przyznaniem Niemcom, a nie Komisji Europejskiej, jak największego wpływu na regulacje dotyczące Nord Stream 2.

"Ministrowie i najwyżsi urzędnicy często informowali Shell o rozmowach w sprawie gazociągu" – czytamy w "FTM". Portal uważa, że w ten sposób firma wiedziała o politycznych rozmowach w Brukseli jeszcze zanim rząd poinformował o nich parlamentarzystów.

Portal ujawnił notatki z rozmowy przeprowadzonej między prezesem Shella Benem van Beurdenem i minister spraw zagranicznych SigridKaag w 2019 r. Wynika z nich, że "rząd jest zadowolony, że Niemcy uzyskały wpływ na projekt".

Nord Stream 2 mimo protestów i sankcji został ukończony. W październiku ma popłynąć nim gaz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(11)
Polacy!!!
3 lata temu
Bojkotujcie stacje benzynowe shella
victor
3 lata temu
Rosyjska rura po dnie Baltyku prowadzaca do Berlina juz stala sie poczatkiem zjednoczenia Zjednoczonych Socjalistycznych Stanow Europy...Berlin patrzy perspektywicznie natomiast w Polsce walka pomiedzy plemieniami...czas sie obudzic, by nie stalo to co bylo juz nie jeden raz, a tym czasem w Polsce w najlepsze trwa walka miedzy plemieniami.
Walek
3 lata temu
Polityka kasy to taka polityka jak Polskiego rządu Tu tez dla kasy różne decyzję np Ostrołęka i wiele innych i co tu badac
victor
3 lata temu
...niemiec zawsze ciagnal do socjalizmu a po klesce Adolfa (socjalizm narodowy) Berlin postawil na socjalizm internacjonalistyczny, sa w tym lepsi od Kremla co nie znaczy ze Rosja nie polaczy sie ze Zjednoczonymi Socjalistycznymi Stanam Europy.
Remo
3 lata temu
Niemiec nigdy nie był, nie jest i nie będzie przyjacielem Polaka, za to chętnie spiskuje z ruskim przeciwko niemu. Chyba, że coś przegapiłem na historii.