Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MKS
|
aktualizacja

Składki ZUS. Wiadomo, ile w 2021 r. zapłacą mikroprzedsiębiorcy

120
Podziel się:

Najniższa wpłata mikroprzedsiębiorcy do ZUS w nowym roku wyniesie 637,18 zł. Kto nie załapuje się na preferencje, zapłaci 1447,08 zł miesięcznie.

Składki ZUS. Wiadomo, ile w 2021 r. zapłacą mikroprzedsiębiorcy
Mikroprzedsiębiorcy korzystający z preferencji zapłacą 637 zł do ZUS (money.pl, Rafał Parczewski)

Znane są już kwoty podstawowych składek na ubezpieczenia społeczne, jakie zapłaci około 300 tys. mikroprzedsiębiorców korzystających z ulgi przez pierwsze dwa lata od założenia działalności. Są one bowiem liczone od minimalnego wynagrodzenia, które w przyszłym roku wzrośnie do poziomu 2800 zł – informuje "Rzeczpospolita".

Nie jest jeszcze znana wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne (tradycyjnie poznajemy ją dopiero w połowie stycznia). Szacuje się, że powinna ona wynieść około 371,40 zł miesięcznie. Sumując noworoczne składki, widać jednak, że najniższa wpłata z działalności wyniesie w przyszłym roku około 637,18 zł i będzie aż o 28 zł miesięcznie wyższa od obecnej.

Ta kwota ma także stanowić dolną granicę wysokości składek płaconych przez kolejnych około 300 tys. mikroprzedsiębiorców zgłoszonych do małego ZUS+.

Zobacz także: Składki od umów cywilnoprawnych. "Cywilizacyjnie nieuchronne"

Osoby prowadzące działalność gospodarczą z przychodami w 2020 r. poniżej 120 tys. zł mogą zgłosić się do ZUS w styczniu z wnioskiem o objęcie preferencyjnymi składkami. Ulgowe wpłaty są liczone od zeszłorocznych dochodów. Jeśli były one niższe niż 6310,80 zł miesięcznie, będą oni mogli zapłacić mniej niż podstawowa obowiązkowa składka z działalności.

Z kolei podwyżka podstawowej obowiązkowej składki, którą płaci prawie 1,5 mln przedsiębiorców bez prawa do ulg, będzie w przyszłym roku symboliczna, bo wzrośnie tylko o 15,60 zł, do około 1447 zł. W 2020 r. przedsiębiorcy płacą 1431,48 zł miesięcznie, po rekordowej podwyżce o 114 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(120)
qwerty
3 lata temu
ZUS w górę by godnie umrzeć.
Profesor.
3 lata temu
PO co składka na uzezpieczenie zdrowotne skoro leczy się tylko jedną chorobę. Inne już od marca jakoś same ,,poznikały".
Władek
3 lata temu
Do roboty się zabierzcie lepiej a nie komentujecie rzeczy, na które i tak wpływu nie macie. Narzekaniem nic nie zmienicie.
mamdmaxxx
3 lata temu
Zaraz zaraz jest pandemia jakie uzasad. tz. podwyżek?? Więcej się zarabia?
aaa
3 lata temu
w tak trudnej sytuacji w trakcie covida a oni podatki w gore oplaty w gore widac bezwzglednosc wladzy
...
Następna strona