Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Służba zdrowia w Polsce. Lekarze bez ubezpieczenia

16
Podziel się:

Wiele szpitali nie opłaca ubezpieczenia zdrowotnego za swoich pracowników. W efekcie lekarze, którzy mają leczyć Polaków, często sami nie mają prawa do bezpłatnego leczenia.

Polskie szpitale zalegają z opłacaniem składek ZUS za swoich pracowników, w tym również lekarzy
Polskie szpitale zalegają z opłacaniem składek ZUS za swoich pracowników, w tym również lekarzy (East News, Reporter)
bEKPCRFN

Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", długi szpitali i przychodni względem ZUS wynoszą już ponad 400 mln zł. I to tylko z tytułu składek za połowę 2019 roku. Dla porównania - w całym 2017 roku było to 323 mln zł, a w 2018 - 370 mln zł.

- Kiedy szpital musi zdecydować, czy kupić opatrunki albo leki, czy zapłacić za ubezpieczenie, to czasem nie ma wyboru - mówi "DGP" Lidia Kodłubańska, była dyrektorka jednego z gdyńskich szpitali.

I choć lekarze czy pielęgniarki zostaną przyjęci do lekarza nawet jeśli nie mają opłaconego ubezpieczenia, to oznacza to dla nich więcej biurokracji.

bEKPCRFP

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Co gorsza, takie zadłużenie będzie prawdopodobnie rosło. Wszystko za sprawą wzrostu wynagrodzeń, przede wszystkim płacy minimalnej.

Według wyliczeń Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych, wzrost pensji będzie musiał od stycznia objąć aż 15,5 tys. pracowników, co oznacza konieczność znalezienia 112 mln zł.

bEKPCRFV

Ale na tym nie koniec. - Podniesienie pensji personelu sprzątającego do 2600 zł brutto oznacza, że musimy podnieść wynagrodzenie technika rehabilitacji, który ma obecnie 2,7 tys. zł na rękę - mówią dyrektorzy szpitali.

I choć pieniędzy z NFZ jest więcej, to wciąż bardzo dużo brakuje. Przychody musiałyby wzrosnąć w niektórych placówkach nawet o 10 proc.

bEKPCRFW

Przedstawiciele powiatowych szpitali czekają na nowy rząd i rozmowy z ministrem zdrowia. - Liczymy, że powie nam, jak chce rozwiązać tę sytuację - mówi Waldemar Malinowski, szef Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEKPCRGq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(16)
ok
2 lata temu
Poczekajcie na 4000 brutto pensji. Będzie jeszcze lepiej.
Pan nie lubi ...
2 lata temu
Pójdzie do Zus jako orzecznik i będzie miał kase na leczenie za granicą.
WW
2 lata temu
Wypada żeby samorządy wzięły się do roboty.
bEKPCRGr
PL
2 lata temu
Nasłać komornika i koniec problemu.
rym cyk
2 lata temu
Lekarze w ponad 80% są na tzw.samozatrudnieniu czyli są zarejestrowani jako prowadzący DG więc o co chodzi?? O tą resztę co jest na etatach? Zarabiają tyle ,że sami mogą sobie opłacać. A później sądownie wyegzekwować z budżetu.