Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sondaże wyborcze. W pierwszej turze Andrzej Duda, w drugiej zadecydują emocje

Andrzej Duda może być spokojny o wyniki pierwszej tury wyborów. Wyniki drugiej tury to jednak wielka niewiadoma. Na te chwilę Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski mają takie same szanse i wygra ten, który przekona do siebie niezdecydowanych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay)
Jest prawie pewne, że walka o to, kto przez 5 kolejnych lat będzie urzędował w Pałacu Prezydenckim, rozstrzygnie się w drugiej turze

To już ostatni moment przed ciszą wyborczą, by spojrzeć na sondaże i głośno spekulować, który kandydat w niedzielę będzie tryumfował. Wszystko wskazuje na to, że z poczuciem ulgi w niedzielę pójdzie spać sztab Andrzeja Dudy. Raczej nie będzie jednak powodu do otwierania szampana.

Wprawdzie ostatni przedwyborczy sondaż na zlecenie "Rzeczpospolitej" wskazuje, że obecny prezydent może liczyć na poparcie 41,1 proc. głosujących, a jego główny przeciwnik, Rafał Trzaskowski, dostanie 26,4 proc. głosów, to jeśli panowie spotkają się w drugiej turze – wszystko może się zdarzyć.

Wybory prezydenckie 2020 i nowe sondaże. Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski prawdopodobnie zmierzą się w drugiej turze wyborów
Wybory prezydenckie 2020. Najnowsze sondaże pokazują: Andrzej Duda pewny zwycięstwa w pierwszej turze. Później będzie problem

Jeśli bowiem opierać się na sondażu "Rz", o ile w pierwszej turze kandydat PiS-u ma bezpieczny 15-proc. margines, to w drugiej kandydaci będą się bili już dosłownie o każdy głos. 48,7 proc. ankietowanych zadeklarowała chęć oddania głosu na Andrzeja Dudę, a 47,5 proc. na Rafała Trzaskowskiego. Zadecydują więc niezdecydowani (3,5 proc. ankietowanych).

Obejrzyj: Wybory prezydenckie 2020. Sprawdziliśmy wiedzę Polaków o dotychczasowych prezydenturach

Prognozy co do frekwencji wyborczej są optymistyczne: blisko 61 proc. badanych deklaruje chęć wzięcia udziału w głosowaniu.

Sondaż przeprowadzony został w środę 24 czerwca, a więc przed wizytą Andrzeja Dudy w USA. Ewentualna zmiana nastrojów wywołana spotkaniem z Donaldem Trumpem nie jest więc w nim odzwierciedlona.

Komu kandydaci przekażą poparcie w drugiej turze

Według uzyskanych wyników, w II turze wyborów prezydenckich swój głos na kandydata Koalicji Obywatelskiej Rafała Trzaskowskiego odda 74 proc. wyborców Szymona Hołowni. Jedynie 17 proc. z nich twierdzi, że wybierze urzędującego prezydenta Andrzeja Dudę - wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Super Expressu.

Nie inaczej jest również w przypadku elektoratu Roberta Biedronia - aż 85 proc. osób popierających go zagłosuje w II turze na kandydaturę Rafała Trzaskowskiego, a jedynie 7 proc. z nich opowiada się, że w II turze odda głos na Dudę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-06-2020

abcDlaczego nie chcemy zaufać nowej, bezpartyjnej sile? Dlaczego chcemy nadal brnąć w niekończącą się wojnę domową między PiSem a PO? To będzie kolejny … Czytaj całość

26-06-2020

lgaNie głosujmy tylko na Dude,sami przecież widzicie jak wszystko drozeje tylko nie dla nich.Popatrzcie ile sobie kasy wydali na premię itp.Dalej chcecie … Czytaj całość

26-06-2020

UlaNawet jeśli dojdzie do drugiej tury, to nie wierzę w wygraną żadnego z kandydatów opozycji.

Rozwiń komentarze (3)