Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|
aktualizacja

Spis ludności. Nowelizacja ustawy: GUS chce znać nasz numer telefonu i adres

301
Podziel się:

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o statystyce publicznej. Przewiduje, że GUS będzie zbierał informacje, które do budowania "profilu socjologicznego" dotychczas nie były potrzebne. Takie jak adres i numer telefonu.

1 września rachmistrzowie ruszą w teren. Do tego czasu może zacząć obowiązywać znowelizowana ustawa o statystyce
1 września rachmistrzowie ruszą w teren. Do tego czasu może zacząć obowiązywać znowelizowana ustawa o statystyce (123RF)

Nawet najbardziej zapracowany gospodarz nie będzie mógł zatrzasnąć rachmistrzowi furtki przed nosem, gdyż udział w spisie jej obowiązkowy.

Padną więc pytania o powierzchnię gospodarstw, strukturę dochodów, inne świadczenia jak emerytura czy renta, posiadane zwierzęta. Zanim jednak rozmowa zejdzie na "branżowe" tematy, rachmistrz spisze datę urodzenia rolnika, płeć, numer PESEL, adres zamieszkania, współrzędne geograficzne gospodarstwa rolnego, numer telefonu stacjonarnego, numer telefonu komórkowego oraz adres poczty elektronicznej.

Zobacz także: Obejrzyj: Dane osobowe cenniejsze od ropy. "Szastamy nimi na prawo i lewo"

I tu pojawia się nowość, gdyż do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o statystyce publicznej. Autorzy proponują, by do ustawy dodać ustęp 22, który przewiduje, że do GUS trafią takie dane o tożsamości ankietowanego jak jego imię i nazwisko, PESEL, NIP, przydzielony numer abonenta z planu numeracji dla sieci telekomunikacyjnej, wreszcie: numer telefonu kontaktowego.

Nie chodzi tu o czasowe udostępnienie tych informacji, na przykład na czas przeprowadzania spisu, lecz na stałe. Po co GUS-owi takie dane? Przecież numer telefonu z czy adres to żadne dane statystyczne, z których można wyciągnąć informacje o strukturze społecznej. Jak można wyczytać w uzasadnieniu projektu, dane te są potrzebne, żeby sprawnie przeprowadzić spis w warunkach epidemii.

Sprawie przyjrzy się Panoptykon, organizacja, która od kilku lat upomina się o ochronę danych osobowych Polaków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(301)
a ja tam
rok temu
spisze sie online i co???
a ja tam
rok temu
sie spisze online i tylec
Czas emogrowa...
2 lata temu
ZGROZA
wdaFC
2 lata temu
starter 5 zł bez terminu ważności .
RODO
2 lata temu
Niezgodne z prawem UE.
...
Następna strona