Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Spółki państwowe wypłacają rekompensaty wdowom po górnikach. Otrzymało je 5 tys. osób

6
Podziel się:

Wiceminister energii Adam Gawęda potwierdził, że ponad 5 tys. wdów i sierot po górnikach otrzymało już swoje rekompensaty w wysokości 10 tys. zł. Kolejne 8 tysięcy wniosków jest weryfikowane.

Wiceminister zapewnia, że osobiście nadzoruje przegląd złożonych wniosków.
Wiceminister zapewnia, że osobiście nadzoruje przegląd złożonych wniosków. (iStock.com)

Kilka dni temu przedstawiciele środowiska wdów i sierot przez górników, wspierane przez posłów PO, publicznie wyraziły zaniepokojenie swoją sytuacją. Chodziło o przedłużającą się weryfikacją wniosków rekompensaty za utracony deputat węglowy w wysokości 10 tys zł.

Głos w tej sprawie zabrał wiceminister energii Adam Gawęda. Jak podaotwierdził, że świadczenie wypłacono już ponad 5 tys. osób, a w trakcie weryfikacji jest kolejne 8 tysięcy wniosków o nie. Wskazał też, że kolejne osoby mogą się spodziewać wypłat najdalej we wrześniu.

Gawęda wytłumaczył, że każdy złożony wniosek musi być należycie zweryfikowany. Dlatego czasem pojawia się konieczność np. uzupełnienia dokumentów. W rozmowie na antenie Polskiego Radia Katowice ujawnił, że osobiście nadzoruje przegląd złożonych wniosków.

Zobacz także: Zobacz także: Obniżka PIT. "To pomysł przedwyborczy, termin wprowadzenia nie jest przypadkowy"

– Na pewno dopełnię wszelkich starań, żeby ten proces był zrealizowany jak najszybciej i jak najsprawniej, ale bezbłędnie – wskazał Gawęda.

Kontrowersje wzbudziła też spodziewana liczba odrzuconych wniosków. Powodem ich negatywnego rozpatrzenia może być wyłącznie niespełnienie przez wnioskodawcę kryteriów ustawy z 2018 roku. Najczęstszymi powodami odmowy jest brak uprawnień danej osoby do bezpłatnego węgla, np. osób, które nigdy nie pobierały deputatu węglowego, lub niezatrudnionych w kopalniach.

Zgodnie z zapisami ustawy rekompensata przysługuje m.in. wdowom i sierotom po górnikach, nieobjętym poprzednią tego typu ustawą z 2017 roku, na podstawie której pieniądze dostało ponad 212 tys. emerytów i rencistów górniczych. Uprawnień do niej nie mają też górnicy (oraz wdowy i sieroty po nich), którzy zdecydowali się przejść na emeryturę po 2014 roku, osoby nieuprawnione do renty rodzinnej po górniku na koniec 2014 roku.

Najwięcej wniosków wpłynęło do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (ok. 9,5 tys. z 13 tys.). Oprócz SRK, rekompensatę wypłacają również Jastrzębska Spółka Węglowa, Tauron Wydobycie i Lubelski Węgiel Bogdanka. Termin składania wniosków upłynął 23 kwietnia, a ustawa nie przewidziała możliwości ich składania po tym terminie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
bol
5 lata temu
Za komuny sklepy ,eleganckie ośrodki wczasowe,13-ki,14-ki,barbórkowe.Komuna upadła i nadal 13-ki,14-ki,barbórkowe I deputaty na żony ,dzieci.Oczywiście super emerytury,renty.Chore!
nico
5 lata temu
brawo.rozdawnictwa ciąg dalszy a jaki deputat powinni dostawać pracownicy banku? .
kibic
5 lata temu
przedłóżmy do 5-go pokolenia
Komuna wrócił...
5 lata temu
Przepraszam bardzo, ale jak ja będę pracował w fabryce Wedla to czy po przejściu na emeryturę do końca życia będę miał darmowe słodycze tej firmy? To jest chore , górnictwo jest nierentowne , coraz więcej węgla sprowadzamy od ruskich a tu proszę nawet wdową po górnikach należy się deputat ..
ToJa
5 lata temu
Jaki deputat? Te czasy dawno minęły.