Notowania

Spółki państwowe wypłacają rekompensaty wdowom po górnikach. Otrzymało je 5 tys. osób

Wiceminister energii Adam Gawęda potwierdził, że ponad 5 tys. wdów i sierot po górnikach otrzymało już swoje rekompensaty w wysokości 10 tys. zł. Kolejne 8 tysięcy wniosków jest weryfikowane.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Wiceminister zapewnia, że osobiście nadzoruje przegląd złożonych wniosków.

Kilka dni temu przedstawiciele środowiska wdów i sierot przez górników, wspierane przez posłów PO, publicznie wyraziły zaniepokojenie swoją sytuacją. Chodziło o przedłużającą się weryfikacją wniosków rekompensaty za utracony deputat węglowy w wysokości 10 tys zł.

Głos w tej sprawie zabrał wiceminister energii Adam Gawęda. Jak podaotwierdził, że świadczenie wypłacono już ponad 5 tys. osób, a w trakcie weryfikacji jest kolejne 8 tysięcy wniosków o nie. Wskazał też, że kolejne osoby mogą się spodziewać wypłat najdalej we wrześniu.

Gawęda wytłumaczył, że każdy złożony wniosek musi być należycie zweryfikowany. Dlatego czasem pojawia się konieczność np. uzupełnienia dokumentów. W rozmowie na antenie Polskiego Radia Katowice ujawnił, że osobiście nadzoruje przegląd złożonych wniosków.

Zobacz także: Obniżka PIT. "To pomysł przedwyborczy, termin wprowadzenia nie jest przypadkowy"

– Na pewno dopełnię wszelkich starań, żeby ten proces był zrealizowany jak najszybciej i jak najsprawniej, ale bezbłędnie – wskazał Gawęda.

Kontrowersje wzbudziła też spodziewana liczba odrzuconych wniosków. Powodem ich negatywnego rozpatrzenia może być wyłącznie niespełnienie przez wnioskodawcę kryteriów ustawy z 2018 roku. Najczęstszymi powodami odmowy jest brak uprawnień danej osoby do bezpłatnego węgla, np. osób, które nigdy nie pobierały deputatu węglowego, lub niezatrudnionych w kopalniach.

"Co z wypłatami rekompensat za utracony deputat węglowy?" - pytają wdowy i sieroty po górnikach
Wdowy po górnikach rozgoryczone. Boją się o 10 tys. zł rekompensaty

Zgodnie z zapisami ustawy rekompensata przysługuje m.in. wdowom i sierotom po górnikach, nieobjętym poprzednią tego typu ustawą z 2017 roku, na podstawie której pieniądze dostało ponad 212 tys. emerytów i rencistów górniczych. Uprawnień do niej nie mają też górnicy (oraz wdowy i sieroty po nich), którzy zdecydowali się przejść na emeryturę po 2014 roku, osoby nieuprawnione do renty rodzinnej po górniku na koniec 2014 roku.

Najwięcej wniosków wpłynęło do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (ok. 9,5 tys. z 13 tys.). Oprócz SRK, rekompensatę wypłacają również Jastrzębska Spółka Węglowa, Tauron Wydobycie i Lubelski Węgiel Bogdanka. Termin składania wniosków upłynął 23 kwietnia, a ustawa nie przewidziała możliwości ich składania po tym terminie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: górnictwo, gospodarka, wiadomości, rekompensaty
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-07-2019

jhonnyi po co?jak zarabiali dużo pieniedzy to mogli wykupic ubezpieczenia na zycie.górnik zawsze lepszy od reszty .ryzyko jest to sie ubezpieczam.ale … Czytaj całość

22-07-2019

Komuna wróciłaPrzepraszam bardzo, ale jak ja będę pracował w fabryce Wedla to czy po przejściu na emeryturę do końca życia będę miał darmowe słodycze tej firmy? To … Czytaj całość

22-07-2019

ToJaJaki deputat? Te czasy dawno minęły.

Rozwiń komentarze (6)