Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Spowolnienie gospodarcze w Polsce napędzają konsumenci

159
Podziel się:

Obniżenie stawki PIT, rozszerzenie 500 plus oraz trzynasta emerytura nie zachęciły Polaków do wzmożonego wydawania pieniędzy. A to wpływa na gospodarkę, którą dotychczas napędzały wydatki gospodarstw domowych.

Konsumenci mniej wydają pieniędzy, co przekłada się na gospodarkę.
Konsumenci mniej wydają pieniędzy, co przekłada się na gospodarkę. (iStock.com)
bEJrcweZ

Poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna" wskazuje, że spowolnienie widać po wskaźnikach wzrostu gospodarczego. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego gazeta wyciągnęła informację, że w IV kwartale 2019 roku gospodarka znacznie wyhamowała.

Chociaż całoroczny wzrost zamknął się w przedziale 4 proc., to jednak w ostatnich trzech miesiącach prawdopodobnie wyniósł 2,9 proc. To znacznie mniej, niż 3,9 proc. z III kwartału.

Na tę sytuację wpływa przede wszystkim zahamowanie konsumpcji prywatnej. A to ona napędzała gospodarkę w ostatnich trzech latach.

bEJrcwfb
Zobacz także: Zobacz też: 2020 kolejnym rokiem obietnic? Ekspert: "nie ma z czego"

Eksperci, z którymi porozmawiał "DGP", wskazują kilka przyczyn takiego stanu rzeczy. Jednym z nich może być fakt, że rozszerzenie 500 plus objęło te rodziny, które transferu socjalnego tak naprawdę nie potrzebowały.

bEJrcwfh

Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium, wskazał, że Polacy zdecydowali się na odkładanie dodatkowych pieniędzy.

Sytuacji nie poprawiły też kredyty. Dane Biura Informacji Kredytowej, na które powołuje się dziennik, jasno wskazują, że spadła dynamika kredytów konsumpcyjnych. W samym październiku o ok. 2 proc. (licząc w ujęciu wartościowym rok do roku), w listopadzie - o ok. 5 proc.

Do udzielania kredytów konsumenckich nie będą zachęcać banków problemy, z jakimi borykają się po orzeczeniach Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

bEJrcwfi

Zarówno bowiem mały TSUE, czyli obowiązek zwrotu części prowizji i kosztów, jeżeli klient spłaci kredyt przed czasem, jak i korzystny wyrok w sprawie tzw. frankowiczów, wymuszają zmiany na polityce banków. Dlatego zamiast oferować nowe kredyty, bardziej skupią się one na tworzeniu nowych rezerw finansowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEJrcwfC
wiadomości
gospodarka
wiadomości
KOMENTARZE
(159)
Yo
2 lata temu
Towary dobrej jakości są drogie trzeba dłużej odkładać
Kolo
2 lata temu
Wydajemy co raz mniej .. są tylko dwa wyjścia wszystko jest tak tanie, że kupujemy co chcemy a i tak nie wydajemy kasy , albo PiS zrobił z nas biedaków bez pieniędzy.
Maciek
2 lata temu
Warszawa, bazar na Ochocie: 1 ogórek, 1 banan, 1 szczypiorek - 10 zł. Mięsny: 20 cienkich plastrów krakowskiej, 5 plasterków boczku parzonego i 1 masło- 16 zł. Przystanek piekarnia: 4 bułki kajzerki, 8 ciastek kruchych z żurawiną 16 zł. Putka: 3 mini drożdżówki z serem (ok 4x5 cm, 1 cm grubości) - 5,50 zł. Wydałem 47,50 zł za rzeczy na śniadanie i II śniadanie dla mnie i żony prawie 50 zł. Jak byłem na studiach 10 lat temu byłem w stanie się utrzymać za 500 zł miesięcznie (rodzice opłacali stancję) z czego na jedzenie szło mi 350 zł, teraz starczy to na tydzień. Inflacja na papierze 3,5%, w praktyce żywność w 3 lata zdrożała o 20%, nie wspominając o tym jak producenci robią nas w konia dając wielkie opakowania do połowy puste, pakując rzeczy w kilka wartsw plastiku lub zmniejszając porcje - masło 190g lub jogurt 140ml to już norma.
bEJrcwfD
logiczny
2 lata temu
Polacy nie wydają pieniędzy bo ich już nie mają;( Drożyzna, inflacja, coraz więcej podatków bezpośrednich a jeszcze więcej tych pośrednich i" prozdrowotnych" robi swoje a spłata obligacji państwowych w 2021 za ponad 160 mld. coraz bliżej;(
ja
2 lata temu
A jaki ekonomista opiera wzrost gospodarczy na konsumpcji-chyba ekonomista hobbysta.Zresztą konsumpcja i tak siadła choćby z powodu zakazu handlu.Tylko tak dalej Czekam kiedy to kartonowe zarządzanie zrobi z Polski Grecję
...
Następna strona