Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Małpki odchodzą w zapomnienie. Polacy na odosobnieniu w domu piją z większych butelek

80
Podziel się

Od początku pandemii Polacy piją więcej mocnych alkoholi. Zmiana trybu życia i pracy spowodowała, że nie ma już okoliczności (a może potrzeby?), by wódkę chować w kieszeni i pić potajemnie przed spotkaniem, więc spadła sprzedaż tzw. małpek.

Małpki odchodzą w zapomnienie. Polacy na odosobnieniu w domu piją z większych butelek
sklep; półki; alkohol; alcohol (Pexels, Junjie Xu)
bEsbQGrp

Kilkutygodniowy lockdown i trwające od miesięcy ograniczenia potwierdziły to, co o małpkach, czyli mocnych alkoholach w najmniejszych buteleczkach, mówiono od dawna: że ludzie kupują je, by pić w tajemnicy.

Kiedy zostaliśmy zamknięci w domach i skończyło się nie tylko jeżdżenie do pracy, ale i wychodzenie na spacery, sprzedaż "małpek" znacząco spadła. Skończyło się picie w biurowych toaletach, by dodać sobie odwagi przed trudnym dniem.

bEsbQGrr

To nie znaczy, że koronawirus w cudowny sposób wyleczył Polaków z alkoholizmu. Polacy kupują go nadal, po prostu w butelkach o standardowej pojemności. "Rzeczpospolita" informuje, że sprzedaż alkoholi mocnych w pierwszych siedmiu miesiącach 2020 r. wzrosła (pod względem ilości sprzedaży, nie wartości) o 4 proc., z czego wódka zanotowała 2 proc. wzrostu.

W pierwszym tygodniu pandemii (9–15 marca) Centrum Monitorowania Rynku zauważyło aż 17-proc. wzrost wartości sprzedaży wódek w stosunku do poprzedniego tygodnia. Potem ludzie wódkę kupowali rzadziej, ale więcej – paragonów było mniej, za to na wyższe kwoty. Swoje pięć minut miały zwłaszcza półlitrowe opakowania, kosztem małpek.

Zobacz także: Nowy podatek. "Wiele firm zbankrutuje"

W tym czasie klienci kupili również o 7 proc. więcej wina niż w porównywalnym okresie przed rokiem. O 2 proc. spadła sprzedaż piwa.

bEsbQGrx

Sprzedaż mocnych alkoholi w najmniejszych buteleczkach nadal nie wróciła do stanu sprzed marca (wyjątkiem są małpki o pojemności 200 ml).

Dziennik przypomina, że dane mówiące o wzroście wartości sprzedaży mogą dawać nieco fałszywy obraz rynku, ponieważ podwyżka akcyzy od początku roku przyniosła wzrost cen i wartości sprzedaży.

Alkohol zdrożeje jeszcze bardziej, bo w zeszłym tygodniu prezydent podpisał ustawę nakładająca podatek na alkohol w małych pojemnościach, zależnie od ich mocy. To podatek cukrowy, ukryty pod płaszczykiem "promocji prozdrowotnych wyborów konsumentów".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEsbQGrS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(80)
dart78
11 miesięcy temu
kto to pisał, "Skończyło się picie w biurowych toaletach, by dodać sobie odwagi przed trudnym dniem", przecież te małpki wypijali pracownicy fizyczni, nie w biurowych toaletach a na halach produkcyjnych. Szczerze dawno wprowadziłbym rygorystyczne przestrzeganie zakazu picia w pracy. Wystarczy przejść się po jakimś zakładzie gdzie ludzie chodzą na nocną zmianę, ukryte puszki, małpki.Patologia i tyle. Wódka mogłaby być 2x droższa, dla przeciętnego obywatela nie zrobi to różnicy bo jak często robi się imprezy okolicznościowe z gorzałą, a dla wesela koszt znikomy czy będzie droższa czy tańsza.
HelenaT
11 miesięcy temu
To nieprawda, sama nie piję w ogóle od 4lat, nawet piwa. Wielu moich znajomych baardzo rzadko jakieś wino, albo piwo. Kto takie bzdury pisze. Wracając z pracy czasami widzę pod sklepem obcokrajowców na bani, budowlańców. Zmieniła się całkowicie nasza mentalność, szczególnie odkąd trudniej uzyskać prawo jazdy, dla wielu to być albo nie być.
Jak idziesz p...
11 miesięcy temu
pół weź drugie, byś nie biegał niepotrzebnie
bEsbQGrT
Murarz tynkar...
11 miesięcy temu
U nasz na budowie to po szklarnie i dopiero na rusztowanie
Cepr
11 miesięcy temu
Bieganie to rodzaj sportu a sport to zdrowie.
...
Następna strona