Notowania

Sprzedaż detaliczna będzie dalej rosła. Napędem 500+ i dobre nastroje

Szał zakupowy w Polsce trwa i sklepy nie będą mogły narzekać na brak klientów w kolejnych miesiącach. Dzięki rozszerzeniu 500+ i dobrym nastrojom konsumentów druga połowa roku zapowiada się bardzo dobrze.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Świadczenia 500 zł na dziecko zwiększają sprzedaż w sklepach. (Fot: Bartosz Krupa/East News)

W lipcu Polacy kupili o 7,4 proc. więcej towarów niż rok wcześniej - wynika z najnowszych danych GUS. Wydajemy coraz więcej, a w porównaniu do poprzedniego miesiąca dynamika wzrostu sprzedaży wyraźnie przyspieszyła. Ekonomiści nie są zdziwieni takim obrotem spraw i sugerują, że to nie koniec dobrej passy sklepów.

Od załamania na przełomie 2016-2017 roku trend w sprzedaży jest rosnący. Bardzo mocno w raporcie wypadają markety, gdzie nie żałujemy pieniędzy na zakupy.

"Jest to odzwierciedleniem utrzymującego się optymizmu konsumentów, który wynika z bardzo dobrej sytuacji dochodowej (rosnące płace, transfery socjalne) oraz niskiego ryzyka utraty pracy. Według opublikowanego przez GUS badania nastrojów konsumentów, ocena bieżącego dokonywania ważnych zakupów wzrosła w sierpniu do najwyższego w historii poziomu 18,5 pkt., wskazując na solidne fundamenty dla dalszego wzrostu w tych kategoriach" - komentują ekonomiści PKO BP.

Z kolei ekonomista Pekao Piotr Piękoś wskazuje na duże znaczenie 500+. "W kolejnych miesiącach siła nabywcza konsumentów dostanie dodatkowe wsparcie w postaci rozszerzenia programu, co będzie podtrzymywać wysoką dynamikę sprzedaży" - prognozuje

Zakaz handlu w niedziele. Ucierpiały sklepy z wyposażeniem i budowlane

Podobnie wypowiadają się eksperci ING Banku Śląskiego, którzy prognozują wzrost samej konsumpcji prywatnej w tym kwartale o około 5 proc.

W ocenie PKO BP konsumpcja może wzrosnąć nawet silniej, niż wskazywałyby na to dane o sprzedaży, ze względu na wzrost popularności usług edukacyjnych i rozrywkowych wśród beneficjentów świadczenia rodzicielskiego.

Według ekonomistów mBanku właśnie konsumpcja prywatna stanowi kluczowy czynnik zapewniający co najmniej stabilizację wzrostu gospodarczego w kolejnych kwartałach. Podpowiadają, że wskazówek co do dalszych losów wydatków konsumenckich dostarczają wyniki badań koniunktury za sierpień, opublikowane równolegle z danymi o sprzedaży detalicznej.

"Wprawdzie w sierpniu zanotowano nieznaczne pogorszenie nastrojów konsumpcyjnych, ale wskaźniki koniunktury konsumenckiej w dalszym ciągu kształtują się blisko maksimów wszech czasów. Co więcej, historyczne relacje pomiędzy nastrojami konsumentów i ich działaniami (tzn. wydatkami) wskazują na wyższe dynamiki konsumpcji prywatnej w drugiej połowie bieżącego roku" - czytamy w komentarzu ekspertów mBanku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: sprzedaż detaliczna, gus, komentarz, 500+, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-08-2019

XxxZa moje podatki reszta się bawi

22-08-2019

--------emeryci tez sa w dobrych nastrojach,szaleja z gotowka w sklepach----?

22-08-2019

tediPortugalczycy Niemcy Francuzi najbardziej się cieszą z 500+ .

Rozwiń komentarze (6)