Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gus
22.08.2019 10:04

Sprzedaż detaliczna przyspieszyła. Polacy kupują więcej

W lipcu Polacy kupili o 7,4 proc. więcej towarów niż rok wcześniej - wynika z najnowszych danych GUS. Po dwóch słabszych miesiącach w końcu sprzedaż detaliczna przyspieszyła.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Sprzedaż detaliczna według GUS ciągle rośnie. (Fot: WP.PL)

Zgodnie z prognozami ekonomistów lipcowe statystyki sprzedażowe wypadły lepiej niż w czerwcu. Dynamika wzrostu sprzedaży detalicznej w Polsce wzrosła. Ostatnio wynosiła 5,3 proc. w skali roku, a teraz skoczyła do 7,4 proc. Miesiąc do miesiąca konsumpcja zwiększyła się o 1,7 proc.

Ekonomiści spodziewali się poprawy i średnia ich typowań była niemal idealnie w punkt. Prognozy zakładały roczny wzrost sprzedaży na poziomie 7,3 proc.

Nowe dane GUS można oceniać dwojako. Z jednej strony cieszy przyspieszenie po dwóch ostatnich słabszych miesiącach. Z drugiej zaś wynik jest daleki od kwietniowego, gdy sprzedaż detaliczna rosła w tempie ponad 13 proc.

Wolny handel międzynarodowy jest możliwy. Janusz Steinhoff wymienia warunki

Spory wpływ na wyższe statystyki sprzedaży ma wzrost cen. GUS jednak prezentuje też dane w tzw. cenach stałych, lepiej odzwierciedlając ilościowy przyrost sprzedaży. Tu okazuje się, że rocznie zwyżka wynosi 5,7 proc.

Wśród grup o znaczącym udziale w sprzedaży detalicznej większy niż przeciętny wzrost w lipcu w porównaniu z analogicznym okresem 2018 (w cenach stałych) zaobserwowano w przedsiębiorstwach prowadzących pozostałą sprzedaż detaliczną w niewyspecjalizowanych sklepach (np. markety) - o 11,4 proc. wobec wzrostu o 4,2 proc. przed rokiem), jak również w jednostkach handlujących pojazdami samochodowymi, motocyklami i częściami (o 7,3 proc.).

Spośród grup o niższym udziale w sprzedaży detalicznej wysoki wzrost wykazały podmioty zaklasyfikowane do grupy "meble, rtv, agd" (o 15,9 proc.) oraz farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny (o 10,1 proc.).

(GUS)
(Fot: GUS)

To kolejne dobre statystyki prezentowane przez GUS. Świadczą o ciągle dobrej kondycji polskiej gospodarki, która broni się przed globalnym spowolnieniem. Wcześniej mieliśmy solidne dane z rynku pracy. Z kolei lipcowa produkcja przemysłowa, choć nieco słabsza niż oczekiwał rynek, potwierdziła jak na razie umiarkowany wpływ recesyjnych tendencji w niemieckim przemyśle na aktywność w naszym kraju.

Zadowolony z danych GUS może być rząd. Akurat w przypadku sprzedaży detalicznej ma on swój duży udział. Wsparciem sprzedaży jest na pewno rozszerzenie programu 500+ na każdego dziecko. Rodziny mają coraz więcej pieniędzy do dyspozycji, a jak pokazują badania, spora część jest od razu wydatkowana na bieżącą konsumpcję.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gus, sprzedaż detaliczna, zakupy, handel, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-08-2019

Ewakolejny FAKE NEWS z farmy pisowskiej propagandy

22-08-2019

SceptykKonsumpcjonizm na kredyt, który będą musiały spłacać przyszłe pokolenia. Bardzo rozsądnie, moje gratulacje.

22-08-2019

ktosławPolacy po prostu przestali kupować sprzęty i inne materialne głupoty, ale nie dlatego, że nie chcą. Dlatego, że jedzenie jest ważniejsze, bo gdy … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (26)