Notowania

gus
21.02.2019 10:46

Sprzedaż detaliczna przyspiesza. Kolejne zaskakujące dane z polskiej gospodarki

W styczniu Polacy kupili przeciętnie o 6,6 proc. więcej towarów niż rok wcześniej. To wynik lepszy od prognoz ekonomistów. Odbicie po załamaniu w statystykach z grudnia dobrze wróży całej gospodarce.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Sklepy nie mogą narzekać na brak klientów. (Fot: Reporter)

Trwa seria publikacji najważniejszych wskaźników, opisujących kondycję polskiej gospodarki na początku tego roku. Po zaskakująco dobrych danych GUS dotyczących średniej płacy i produkcji przemysłowej przyszedł czas na weryfikację zakupowej aktywności Polaków.

Okazuje się, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy sprzedaż detaliczna zwiększyła się o 6,6 proc. To oznacza przyspieszenie wzrostu w porównaniu z grudniem, gdy zwyżka rok do roku wyniosła zaledwie 4,7 proc.

Odbicie było wyczekiwane przez ekonomistów, którzy byli mocno zaskoczeni nagłym zjazdem w statystykach w grudniu. Prognozowali jednak gorszy wynik. Średnia typowań zakładała wzrost o 6,1 proc.

Oczywiście za wcześnie na hurra optymizm. Przypomnijmy, że jeszcze w listopadzie dynamika wzrostu przekraczała 8 proc., a wcześniej sięgała nawet 10 proc. Najnowsze dane GUS dają jednak nadzieję na utrzymania wysokiego poziomu konsumpcji, która może być kluczowa dla możliwie jak najbardziej łagodnego hamowania całej polskiej gospodarki, które jest w tym roku nieuniknione.

Zakaz handlu to fikcja? Sprawdź gdzie i dlaczego zrobisz zakupy w każdą niedzielę

To właśnie duża aktywność zakupowa Polaków była fundamentem świetnych wyników m.in. PKB. Rozwoju gospodarczego w 2018 roku mogły nam zazdrościć największe kraje Europy.

W kluczowych segmentach sprzedaży największy wzrost w styczniu w porównaniu z analogicznym okresem 2018 roku (w cenach stałych) zaobserwowano w przedsiębiorstwach handlujących paliwami stałymi, ciekłymi i gazowymi (o 6 proc. wobec wzrostu o 1,2 proc. przed rokiem). Zwiększenie sprzedaży odnotowano także w podmiotach sprzedających żywność, napoje i wyroby tytoniowe (o 5,2 proc.) oraz prowadzących sprzedaż detaliczną w niewyspecjalizowanych sklepach (takich jak markety) - o 4,6 proc.

(GUS)
(Fot: GUS)

Spośród grup o niższym udziale w sprzedaży detalicznej ogółem większy niż przeciętny wzrost wykazały podmioty zaklasyfikowane do grup: "meble, rtv, agd" (o 10,5 proc.) i "farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny" (o 10,1 proc.).

Spadek sprzedaży odnotowano w jednostkach handlujących pojazdami samochodowymi, motocyklami, częściami (o 0,9 proc. wobec wzrostu o 18,1 proc. przed rokiem).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gus, sprzedaż detaliczna, konsumpcja, gospodarka
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-02-2019

Wolne niedzieleOj co teraz powiedzą zwolennicy zniesienia handlu w niedziele? Wolne Niedziele brawo Pis

21-02-2019

EdwardPięknie!! Doganiamy Was Europo!! Oby Peło tego nie zniszczyło!

21-02-2019

CameaNie kupuję więcej tylko znacznie drożej i to znacznie drożej . Ziemniaki 3 lata temu 80 gr. , wczoraj 2.2 zł za kilogram .

Rozwiń komentarze (19)