Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Sprzedaż detaliczna przyśpieszyła. Ekonomiści zaskoczeni

110
Podziel się:

W październiku Polacy wydali w sklepach o 5,4 proc. więcej niż rok wcześniej - wynika z najnowszych danych GUS. To dobre dane. Ekonomiści prognozowali, że będzie gorzej.

Klientów w sklepach ostatnio jakby przybyło
Klientów w sklepach ostatnio jakby przybyło (Facebook.com)
bETTdgPp

Wbrew prognozom ekonomistów październikowa sprzedaż detaliczna wypadła lepiej niż we wrześniu. Wtedy rosła o 5,3 proc. rok do roku, a teraz o 5,4 proc. - podaje GUS.

Analitycy przewidywali spowolnienie tempa naszych wydatków w sklepach. Średnia typowań wynosiła zaledwie 5,1 proc. Można powiedzieć, że wyniki są zaskakująco dobre.

bETTdgPr

Ostatnie dane GUS poprawiają nieco obraz polskiej gospodarki. Przypomnijmy, że w piątek też pozytywnie zaskoczyły dane o produkcji przemysłowej za październik.

Zobacz też: Foliówki w sklepach będą droższe. Polacy będą płacić więcej

Październik to był bardzo dobry miesiąc szczególnie dla sklepów z elektroniką i meblami. Ich przychody wzrosły rok do roku o aż 11,4 proc. Nie mogą też narzekać sieci marketów - tak zwana pozostała sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach (czytaj: supermarketach) poszła w górę o aż 9,6 proc.

bETTdgPx

Rosła też sprzedaż drogerii (+8,6 proc. rok do roku), a także księgarń i saloników prasowych (+6,7 proc. rdr) oraz wyspecjalizowanych sklepów z żywnością (mięsne, piekarnie) (+6 proc.). Spadek przychodów wykazały tylko stacje paliw (-0,9 proc. rdr).

Powyższe nie uwzględnia jednak wzrostu cen. Gdy "odfiltrować" wpływ inflacji, to wzrost jest nieco niższy. W tzw. cenach stałych kupiliśmy o 4,6 proc. więcej niż rok temu, czyli... o tyle więcej kupiliśmy produktów.

Największe przyśpieszenie w tym ujęciu było w elektronice i meblach - kupiliśmy tych towarów o 10,9 proc. więcej niż w ubiegłym roku. Markety sprzedały o 9,1 proc. więcej, a salony samochodowe - o 6,8 proc. więcej. Na plusie w tym ujęciu są też stacje paliw - o 2,5 proc. Paliwa były po prostu tańsze w październiku tego roku niż rok temu.

bETTdgPy

Co ciekawe, mimo ciepłego października sprzedaż ubrań poszła w górę o 6,3 proc. w cenach stałych, a o 4,6 proc. w cenach bieżących. Najwyraźniej sieci modowe nakłoniły klientów promocjami, żeby jednak nie omijać ich salonów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bETTdgPS
KOMENTARZE
(110)
Mija
2 lata temu
Co tak się ws,tacy podniecacie 90% tych zakupów to na kredyt widać wzrost ale w zadłużaniu się.
Olo
2 lata temu
Jasne jacy Polacy chyba tylko ci ze wschodu
Szczeciniak
2 lata temu
Przecież tak zwany czarny piątek to w Polsce to wielki kant na który nabierają się coraz to większe ilości ludzi. Chyba, że na zakupy jedziemy do zachodniej Europy czy też USA to tak tam są przeceny.
bETTdgPT
Riko
2 lata temu
Ekonomiści od 7 boleści. Połowa z nich powinna stracić pracę za błędne prognozy, to samo tyczy się pozal się Boże analityków i innych szarlatanów od giełdy, którzy zawsze gdy wieszcze spadki, akcje rosną i odwrotnie.
Zobacz
2 lata temu
A CO NA TO EKONOMISTA B A LCEROWICZ, RZONCA..... MIELIŚMY JUŻ DAWNO UPAŚĆ..... A PAN BELKA......... A TU ŻYJEMY PRACUJEMY..... ZIELONEJ WYSPY CO PRAWDA NIKT NIE MA....ALE JAKOŚ DAJEMY RADĘ...... BRAWO RZĄD!!!! MÓJ GŁOS MACIE!!! TYLKO KONTROLOWAĆ WYDATKI, WYDATKI!!! BRAWO
...
Następna strona