Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Sebastian Ogórek
Sebastian Ogórek
|

Ilu związkowców jest w Polsce i ile na nich wydajemy?

0
Podziel się:

Co trzeci Polak należący do związku zawodowego pracuje w sferze budżetowej. Co piąty to nauczyciel. Sporo związkowców pracuje też w firmach należących do Skarbu Państwa. Dużo gorzej wygląda to w prywatnych firmach. A według PIP to właśnie tam najczęściej dochodzi do nadużyć.

Ilu związkowców jest w Polsce i ile na nich wydajemy?
(WP/Statistica)
bEDkvoBN

Co trzeci Polak należący do związku zawodowego pracuje w sferze budżetowej, co piąty to nauczyciel. Sporo związkowców pracuje też w firmach należących do Skarbu Państwa. Dużo gorzej wygląda to w prywatnych firmach. A według PIP to właśnie tam najczęściej dochodzi do nadużyć.

Liczba związkowców w Polsce szacowana jest na 1,6 mln osób. To tylko 11 proc. wszystkich pracujących według GUS. Zdaniem OECD wskaźnik jest nieco wyższy i wynosi 12,5 proc. Cały czas stawia nas to w ogonie związkowej Europy.

bEDkvoBP

Jeden na sto związków wydaje więcej niż 500 tys. zł rocznie. Rekordzistą jest Kompania Węglowa. Ta wydaje na działające w niej związki zawodowe aż 29,3 mln zł. W przeliczeniu na pracownika jest to ponad 500 zł rocznie.

Związki zawodowe są upaństwowione, bo działają w sferze budżetowej oraz w firmach prywatnych. Tymczasem dane Państwowej Inspekcji Pracy wskazują, że większość uchybień związanych z prawem pracy dotyczy firm prywatnych. W 2013 roku PIP wykrył 88,6 tys. wykroczeń. Blisko w 85 tys. dotyczyły one łamania prawa w firmach prywatnych.

bEDkvoCq
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)