Notowania

Strajk głodowy związkowców Huty Pokój okazał się sukcesem. Zarząd Węglokoksu podpisał porozumienie

"Będziemy tutaj do skutku" deklarowali we wtorek związkowcy z Huty Pokój, gdy zaczynali głodówkę w siedzibie Węglokoksu. Zarząd się ugiął i podpisał porozumienie, więc mogą wrócić do domów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(zdjęcie Użytkownika dziejesie.wp.pl)
Kilkudniowa głodówka związkowców przyniosła skutek (Fot: Czytelnik WP)

W sobotę zakończył się strajk głodowy związkowców z Huty Pokój w Rudzie Śląskiej. Głodówkę prowadziło ośmiu związkowców z "Solidarności" oraz związku Sierpień 80 w Hucie Pokój. Domagali się gwarancji utrzymania produkcji i miejsc pracy w hucie, a wcześniejsze rozmowy z zarządem nie przyniosły rezultatu.

Deklarowali, że chcą rozmawiać z ministrem Jackiem Sasinem. Nie ma informacji o interwencji ministra, tak czy inaczej związkowcy dostali to co chcieli.

- Wypracowane w ciągu ostatnich dni dokumenty gwarantują dalszą działalność produkcyjną spółkom grupy kapitałowej Huta Pokój, dają również możliwość utrzymania miejsc pracy w rudzkiej spółce - powiedział cytowany przez PAP prezes Węglokoksu Tomasz Heryszek.

Zobacz też: Emerytury stażowe. "To tylko uprawnienie, powinniśmy mieć wybór"

Podpisano porozumienie między stroną społeczną Huty Pokój oraz zarządami huty i Węglokoksu.

- To część programu naprawczego, który dotyczy restrukturyzacji finansowej, kapitałowej i organizacyjnej spółek skupionych wokół Huty Pokój, będącej z kolei częścią segmentu przetwórstwa hutniczego w grupie kapitałowej Węglokoks - twierdzi Tomasz Heryszek.

Związkowcy domagali się realizacji zawartych we wrześniu postanowień oraz rządowych gwarancji, że zakład będzie działać dalej, a miejsca pracy zostaną zachowane.

Huta Pokój i związane z nią spółki są winne Węglokoksowi blisko 180 mln złotych. Około 50 mln złotych to dług w bankach. Porozumienie z 19 września zakładało m.in. częściowe oddłużenie przedsiębiorstwa wobec Węglokoksu.

"Zarząd Węglokoksu podtrzymuje wszystkie uzgodnienia wynikające z podpisanej we wrześniu Umowy restrukturyzacyjnej. Opóźnienie w realizacji tejże Umowy jest spowodowane wyłącznie przedłużającą się wyceną aktywów produkcyjnych, co w bezpośredni sposób wpływa na biznesplan nowego przedsiębiorstwa" - brzmi świadczenie Węglokoksu cytowane przez PAP.

Realizacja porozumienia ma zapewnić ciągłość produkcji i uratować miejsca pracy. W środę Węglokoks poinformował, że złożył zarządowi huty ofertę odkupu jej aktywów produkcyjnych w ramach umorzenia części wierzytelności.

W całości państwowy Węglokoks oraz również należąca w 100 proc. do Skarbu Państwa Huta Łabędy mają łącznie 51 proc. udziałów w Hucie Pokój (udział samego Węglokoksu to ok. 15 proc.).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: huta pokój, strajk głodowy, węglokoks, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-12-2019

benczyli niedługo klapa i upadłość Węglokoksu ! nieudaczniki Huty Pokój utopią Węglokoks po nas niech będzie potop. związki zawodowe to rak

07-12-2019

j53h4rghWidać każda grupa zawodowa potrafi coś ugrać - ale to nie jest wyjście z sytuacji -proponuje wszystkim związkowcom przekwalifikować sie , zdobyc nowy … Czytaj całość

07-12-2019

logicznyDobrze,że nie upadli.Teraz panowie do pracy bo macie do spłaty Węglokoksowi 180mlm a bankom 50 mlm. A te rządowe gwarancje to udział PPK w oddłużaniu?

Rozwiń komentarze (18)