Notowania

Strajk nauczycieli opóźnia rekonstrukcję rządu. Niepewny los Teresy Czerwińskiej

Rekonstrukcja rządu może nastąpić dopiero w drugim tygodniu maja, a kolejne opóźnienie zmian to także efekt strajku nauczycieli. Z kolei minister finansów zamierza odejść z rządu już po Wielkanocy - dowiedziała się "Rzeczpospolita".

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jakub Kamiński)
Warszawa, 16.04.2019. Premier Mateusz Morawiecki przed posiedzeniem rządu.

Przedłużający się strajk nauczycieli i zamieszanie wokół realizacji "Nowej Piątki" są według "Rzeczpospolitej" głównymi powodami kolejnego opóźnienia rekonstrukcji rządu.

Obecny plan ma przewidywać ogłoszenie zmian w drugim tygodniu maja, na ostatniej prostej przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Gazeta przypomina, ze prezes PiS Jarosław Kaczyński w 2018 r. zapowiadał, że nie pozwoli na łączenie pracy w rządzie i prowadzenie kampanii wyborczej.

Informator "Rzeczpospolitej" z partii rządzącej wyjaśnia, że zmiana na stanowisku ministra edukacji da partii rządzącej możliwość przekonywania, że "po strajku zaczyna się nowy etap".

Obejrzyj: Jeszcze tylko jedna taka majówka. Potem cywilizacyjna zmiana

Gazeta pisze też, że po przygotowaniu Aktualizacji Planu Konwergencji Teresa Czerwińska zamierza pożegnać się z fotelem ministra finansów. Do pozostania na stanowisku do wyborów mają namawiać ją politycy PiS.

Pozostawanie Teresy Czerwińskiej na stanowisku do wyborów jest dla Prawa i Sprawiedliwości ważne ze względów wizerunkowych. Od dłuższego czasu głośno jest o jej konflikcie z resztą obozu rządowego na tle "Nowej Piątki".

Według informatora money.pl szefowa resortu finansów miała zdenerwować premiera Morawieckiego i prezesa PiS, "zmieniając piątkę Kaczyńskiego w trójkę Czerwińskiej". - To już jest koniec minister Czerwińskiej w rządzie - powiedział nam.

Zamiast obniżki PIT dla wszystkich z 18 do 17 proc., jedynie nowy próg podatkowy. Zamiast zniesienia podatku dla każdego poniżej 26. roku życia, jedynie dla tych na etacie. Dodatkowo niezapowiedziane przez nikogo zmiany w kosztach uzyskania przychodu.

Taką rewolucję zaprezentowała w poniedziałek minister finansów Teresa Czerwińska. Jak się okazuje, były to tylko jej pomysły, a nie całego rządu czy PiS. - Jej rozwiązania nie przejdą przez parlament – mówił nasz informator w rządzie.

Według niego zarówno środowisko premiera Morawieckiego, jak i prezes Kaczyński są całkowicie zaskoczeni propozycjami resortu finansów. De facto Czerwińska wywróciła piątkę Kaczyńskiego do góry nogami. Ona sama mówiła w poniedziałek, że dokonała jedynie jej "kalibracji".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: rekonstrukcja rządu, wiadomości, gospodarka, teresa czerwińska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-04-2019

dzbanniech odchodzi chyba wieze to wszystko KREATYWNA KSIEGOWOSC do tego wzrosty akcyzy spowoduja spadek wplywow

19-04-2019

NauczycielkaDrodzy Rodzice! Zmiany w polskiej szkole sa nieuniknione! 38 autorytetow( PAN, ZEE i inne) ocenilo podstawy programowe zaoferowane przez MEN i uznali … Czytaj całość

19-04-2019

ADAMJeśli "My Naród " nie załatwimy totalnej rekonstrukcji rządu przy najbliższych wyborach parlamentarnych to jakaś pseudo kosmetyka dyrygowana przez … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (4)