Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|
aktualizacja

Superjacht z ogromnym basenem i małą łodzią podwodną zatrzymany przez Niemców

Podziel się:

Superjacht Luna nie może opuścić portu w Niemczech. Wcześniej należał do Romana Abramowicza, a teraz jak wykazały niemiecki służby, należy do innego rosyjskiego oligarchy — Farchada Achmedowa. Prokremlowski miliarder z Azerbejdżanu znajduje się na liście sankcji Unii Europejskiej od początku kwietnia.

Superjacht z ogromnym basenem i małą łodzią podwodną zatrzymany przez Niemców
Luna nie może opuścić portu (Getty Images, Imke Lass)

Superjacht Luna, który należał kiedyś do Romana Abramowicza, a obecnie jego właścicielem jest rosyjski oligarcha Farchad Achmedow, pozostanie w porcie w Hamburgu do odwołania. Według informacji gazety "Sueddeutsche Zeitung", w związku z sankcjami nałożonymi na Rosję, władze niemieckie "zamroziły" wart ok. 400 mln euro jacht.

Niemiecka policja ustaliła strukturę własności Luny

Wcześniej Federalny Urząd Policji Kryminalnej (BKA) musiał wyjaśnić, czy rosyjski oligarcha Farchad Achmedow rzeczywiście stoi za funduszem powierniczym z Liechtensteinu, który jest właścicielem luksusowego statku. Prokremlowski miliarder z Azerbejdżanu znajduje się na liście sankcji UE od początku kwietnia.

Dalsza część artykułu pod materiał wideo

Wyspecjalizowali się w rewitalizacji zabytków. "Nie patrzymy, jak sprzedać, ale ile do tego dołożymy"

Urząd był w stanie ujawnić strukturę własnościową, co potwierdził rzecznik BKA. Jacht, który nie może opuścić portu do odwołania, jest wart około 400 milionów euro. Ma dziewięć pokładów, ogromny basen i małą łódź podwodną. Kiedyś należał do rosyjskiego miliardera Romana Abramowicza.

Farchad Achmedow, dorobił się fortuny na gazownictwie. "Forbes" oszacował ją ostatnio na około 1,4 mld dolarów. Achmedow trafił ostatnio na pierwsze strony gazet głównie z powodu kosztownego rozwodu. Brytyjski sąd nakazał miliarderowi wypłacić byłej żonie Tatianie Achmedowej około 450 milionów funtów, a także zezwolił na zajęcie jachtu. Statek pozostał w Dubaju przez dwa lata, aż tamtejszy sąd uchylił decyzję Londynu i jacht został zwolniony.

Ostatnio statek znajdował się w stoczni Blohm + Voss w Hamburgu, która teraz prawdopodobnie będzie musiała ponosić koszty jego utrzymania. Rzecznik prasowy stoczni nie chciał komentować tej sprawy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka światowa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP