Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MAB
|

Świadczenia dla uchodźców z Ukrainy będą wypłacane dłużej

Podziel się:

Sejm zdecydował o wydłużeniu o 60 dni termin wypłaty świadczeń uchodźcom z Ukrainy. Chodzi o pieniądze na zakwaterowanie i wyżywienie. Przegłosowana przez posłów nowelizacja sprawi, że samorządy będą mogły weryfikować wnioski o świadczenie w specjalnej bazie danych.

Świadczenia dla uchodźców z Ukrainy będą wypłacane dłużej
Pociag z uchodźcami z Ukrainy na stacji Gdańsk Główny (East News, Karol Makurat/REPORTER)

Sejm zagłosował, za nowelizacją ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym, którą rząd przyjął we wtorek. To oznacza, że świadczenie za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia uchodźcom z Ukrainy będzie wypłacane za okres do 120 dni. To o 60 dni więcej, niż przewidują obecne przepisy. Chodzi o kwotę w wysokości 40 zł za osobę dziennie.

Za uchwaleniem ustawy głosowało 429 posłów, przeciw było 10 posłów z Konfederacji, wstrzymała się jedna osoba, Sławomir Zawiślak z klubu PiS. Konfederacja wnioskowała o odrzucenie ustawy w całości.

Nowelizacja da również gminom możliwość monitorowania tego, jak i komu wypłacane są świadczenia. Minister ds. informatyzacji ma prowadzić bazę danych wniosków, dzięki której gminy będą mogły weryfikować zawarte w nich informacje. Gminy będą mogły skontrolować, czy dla danej osoby nie złożono już wniosku z innym adresem zakwaterowania w tym samym czasie, czy porównywać dane we wniosku z danymi w rejestrze PESEL. Będą mogły też sprawdzić datę wjazdu obywatela Ukrainy do Polski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz także: Polska inicjatywa pomocy ukraińskiej młodzieży. "Chcemy rozszerzyć projekt na inne kraje"

Dostęp do danych z tej bazy będzie miało też Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej oraz wojewodowie.

Podczas prac w sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych do regulacji dodano zapisy mówiące m.in. o tym, że pokrywany przez wojewodę koszt obsługi przez gminę zadania dotyczącego świadczeń to 16 zł za każdy rozpatrzony wniosek. W przypadku weryfikacji przez gminę warunków zakwaterowania i wyżywienia to 32 złotych za każdy rozpatrzony wniosek.

Do środy samorządom na pomoc uchodźcom przekazano 1 mld 120 mln złotych. "Z tego 434 mln złotych to środki, które zostały przekazane na zakwaterowanie i wyżywienie na rzecz uchodźców" -  powiedział wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

Dodał też, że rząd złożył już wniosek do Unii Europejskiej o dodatkowe środki na pomoc uchodźcom z Ukrainy. "Jest także potrzeba, aby inne państwa UE przygotowały ofertę pobytu dla uchodźców wojennych z Ukrainy" - podkreślił Szefernaker.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP