Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego w górę. Rząd zajmie się projektem

18
Podziel się:

Kwota świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego będzie dwukrotnie podniesiona. To zakłada projekt nowelizacji ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, który pojawił się w wykazie prac legislacyjnych rządu. Koalicja Obywatelska obiecała ten krok w "100 konkretach na 100 dni".

Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego w górę. Rząd zajmie się projektem
Na zdjęciu wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska (PAP, Radek Pietruszka)

Informacja o projekcie nowelizacji ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów pojawiła się w poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych rządu. Wynika z niej, że kwota świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego będzie podniesiona z 500 zł do 1 tys. zł.

Świadczenie alimentacyjne w górę

Rząd tłumaczy, że obecnie wsparcie w postaci świadczeń z funduszu alimentacyjnego przysługuje osobom uprawnionym do alimentów, które jednak ich nie otrzymują. Wynika to z nieskutecznej egzekucji prowadzonej przez organy egzekucyjne lub komorników sądowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Miał zrujnować rodzinną firmę, a teraz ma 120 salonów i podbija rynek w Polsce - Marcin Ochnik

Świadczenie przysługuje osobie uprawnionej do ukończenia przez nią 18 lat albo – w przypadku, gdy uczy się w szkole lub szkole wyższej – do ukończenia 25 lat. Jeśli osoba, na rzecz której zasądzono alimenty, ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, to świadczenie przysługuje bezterminowo.

Jednym z podstawowych warunków przyznania świadczenia jest spełnienie kryterium dochodowego, które obecnie wynosi 1209 zł netto na osobę w rodzinie. Powyżej tej kwoty obowiązuje zasada "złotówka za złotówkę". Czyli jeśli dochody przekraczają ustalany limit, wtedy alimenty od państwa wypłacane są kwocie obniżonej o wartość przekroczenia limitu. W money.pl pisaliśmy szczegółach tego, komu przysługują świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego.

Zmiany w ustawie o Funduszu Alimentacyjnym

Obecnie świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego przysługują mają pokrywać zasądzone alimenty, jednakże w kwocie nie wyższej niż 500 zł miesięcznie. Maksymalna wysokość świadczeń z funduszu alimentacyjnego jest niezmienna od 2008 r., czyli początku obowiązywania ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów.

Autorzy nowelizacji argumentują, że od momentu wprowadzenia świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego znacznie wzrosły koszty utrzymania. Dlatego też konieczne jest dostosowanie maksymalnej wysokości świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego do obecnych potrzeb osób uprawnionych do alimentów.

Stąd propozycja podwyższenia maksymalnej wysokości świadczeń o 500 zł miesięcznie – do kwoty 1 tys. zł miesięcznie. Propozycję tę przygotowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd to trzeci kwartał 2024 r. Za jego opracowanie odpowiada wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska.

Zmiany z Funduszu Alimentacyjnym to jeden ze "100 konkretów"

Podniesienie świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego do 1 tys. zł obiecywała Koalicja Obywatelska w swoich "100 konkretach na 100 dni". 47. zapowiedź brzmi:

Podniesiemy kwotę świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego z 500 zł do 1000 zł.

Wcześniej wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska zapewniła, że obietnica pozostaje aktualna, a prace nad reformą już trwają. Jednak przyznała zarazem, że w tym roku podwyżki nie będzie, gdyż w budżecie nie zaplanowano na ten cel dodatkowych pieniędzy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(18)
Mdmd
miesiąc temu
Witam jestem Ojcem który samotnie wychowuje córkę,mama dziecka nie płaci alimentów gdzie zostały zasądzone,egzekutor komorniczy nie ściągnie ponieważ mama jest bezrobotna w kolejnym związku gdzie ma dziecko,państwo nie pomaga ponieważ przekraczają mi zarobki,,jest totalna banai,,a żyjemy w trudnych na ten czas czasach czy jest osobą która mogłaby mi pomóc w sensie formalnie pokierować czy mam szanse na pomoc ze strony państwa,,Urząd Gminy mnie spławia ..co robić 😪
mm263
miesiąc temu
A może tak wziąć się za tatusiów,którzy nie płacą alimentów?I co robią komornicy?Emerytowi to wejdą na emeryturę,a z lumpami sobie nie radzą.Jak ma się dzieci,to trzeba na nie płacić.A jak nie,to do przymusowych robót.
Edi79
miesiąc temu
Nie rozumiem progu dochodowego 1209 złotych na osobę...tzn. że jak matka wychowująca jedno dziecko pracuje i zarabia najniższą krajową a ojciec dziecka nie płaci alimentów to fundusz alimentacyjny nie należy się bo matka za dużo zarabia.Próg dochodowy powinien być adekwatny do najniższej krajowej
Lulu
miesiąc temu
Patent na kasę narobić dzieci faceta w odstawkę a kasa sama będzie wchodzić 1000+800+ babciowe niewiadome jeszcze jakie kurde i po co tu pracować pełen luzik paznokcie będą
KUCELEK
miesiąc temu
I znowu podatnicy zloza sie na nieodpowiedzialnych ojcow i leniwych komornikow,bo jak zabrac pracujacym na czarno,ale z biednego emeryta to umieja sciagac