Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Nie dostają alimentów, mieli dostać 1000 zł. Wiceminister tłumaczy

20
Podziel się:

Jedną z obietnic Koalicji Obywatelskiej były zmiany w Funduszu Alimentacyjnym. Największa partia współtworząca rząd obiecała podwyżkę kwoty świadczenia. Sto dni jednak mija, a realizacji zapowiedzi nie ma. Teraz rządzący tłumaczą się, dlaczego tak jest.

Nie dostają alimentów, mieli dostać 1000 zł. Wiceminister tłumaczy
Zmiany w Funduszu Alimentacyjnym. Rząd nie zdążył na sto dni. Teraz się tłumaczy (zdj. ilustracyjne) (money.pl, Rafał Parczewski)

O sprawie pisze "Fakt", który przypomina 47. zapowiedź ze "100 konkretów na 100 dni". Brzmi ona następująco:

Podniesiemy kwotę świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego z 500 zł do 1000 zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rząd zdecydował ws. VAT na żywność. "Te pieniądze do nas wrócą"

Czym jest Fundusz Alimentacyjny?

Fundusz Alimentacyjny przeznaczony jest dla rodziców samotnie wychowujących dzieci, którzy nie otrzymują zasądzonych alimentów od drugiego rodzica, a egzekucja komornicza nie przynosi skutków.

Wtedy opiekunom dziecka pomaga państwo. Rodzic z niewysokimi dochodami (nie więcej niż 1209 zł na osobę, po przekroczeniu limitu obowiązuje zasada "złotówka za złotówkę") otrzymuje świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego. Jego kwota wynosi tyle, ile zasądzone alimenty, lecz nie więcej niż 500 zł.

Rocznie z Funduszu Alimentacyjnego wypłaca się ponad 700 tys. świadczeń. Wydatki na ten cel sięgają ok. 1 mld zł.

Co realizacją z obietnicą podniesienia świadczenia?

W TVN24 wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska zapewniła, że obietnica pozostaje aktualna, a prace nad reformą już trwają. Jednak przyznała, że w tym roku podwyżki nie będzie, gdyż w budżecie nie zaplanowano na ten cel dodatkowych pieniędzy.

Najprawdopodobniej zmiany w Funduszu Alimentacyjnym zostaną rozłożone na dwa etapy. Najpierw podniesione zostanie świadczenie, a następnie próg uprawniający do jego pobierania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(20)
Magda
3 tyg. temu
Może warto byłoby zwiększyć kryterium dochodowe, a zostawić kwotę alimentów z funduszu lub dla niepełnosprawnych dzieci jedynie podnieść. Obecnie matka pracująca wychowująca samotnie dziecko jest poszkodowana najbardziej i karana za pracę, a Państwo nie jest w stanie sobie poradzić z egzekucją alimentów od ojca. Prokuratura umarza postępowanie lub zasadza małą grzywnę, komornik nic nie jest w stanie zrobić i od 5 lat nie dostałam na dziecko ani złotówki. Pracuję po 200 godzin w miesiącu, a dostaję jedynie zwiększenie opłat za wszystko.
alimnety
2 miesiące temu
za założniea dla kobiety rozbijają małżęnstwa, są powodem wielu oszustw na dzieci bezwględnych zamiast q powiem pań. Tylko opieka naprxzemienna a alimenty tylko wówczas jeśli strona nie chce, nie może wziąć takiej opieki
ARTUR
2 miesiące temu
Gdyby to dotyczyło diet poselskich to można by to załatwić w jedną noc :) Lepiej z mądrym stracić niż z głupim zyskać .
Aga
2 miesiące temu
Po podniesieniu kwoty wypłaty z FA z 500 zł na 1000 zł sądy będą sparaliżowane. Już teraz na rozprawę o alimenty czeka się od 8 miesięcy do roku. Teraz trzeba będzie czekać 2 lata.
Aga
2 miesiące temu
Zróbcie wreszcie porządek z patologia, która oszukuje na każdym kroku. Płodzą dzieci, żyją razem, a przed sądem udają, że żyją oddzielnie. Zawsze chcą 500 zł alimentów, bo tyle wypłaca FA. Nigdy tego nie spłaca, bo po co. Mają 800 plus, FA 500 zł i inne dodatki na każde dziecko. A Ty podatniku na to pracuj.